YENİ TRAFİK YASASI CEP YAKACAK

Ceza sistemi değişiyor

 

FRANKFURT – Almanya’da Federal Ulaştırma Bakanı Peter Ramsauer (CSU) tarafından gündeme getirilen ve daha önce hararetli tartışmalara neden olan ”Yeni Trafik Ceza Kanunu” nihayet federal hükümet tarafından onaylandı. Trafik ceza sisteminde köklü değişiklikleri öngören kanun Almanya’daki sürücüler tarafından da merakla takip ediliyor. Ancak özellikle cezaların ağırlaştırılması, ceza puanlama sisteminin değiştirilmesi başta olmak üzere pek çok konuda henüz sürücüler yeni düzenlemelerin neler getirip neler götüreceğini bilmiyor. Bugüne kadar Almanya’da 47 milyon sürücünün Flensburg’daki trafik sicil kaydında ceza puanı kaydı bulunuyor. Yeni düzenlemelerle birlikte yaklaşık bir milyon kişinin tarfik sicil kaydı silinecek. Ancak bu kişiler sadece hafif tarfik suçlarından kayıt alanlar olacak. Söz gelimi, arabasında çevre bandrolü olmadan trafiğe çıkmak. Ayrıca şimdiye kadar Flensburg kentinde bulunan trafik sicil kayıtlarında yer alan puanların ne olacağı ise sürücüleri yakından ilgilendiriyor.

Avrupa Otomobil Kulübü ACE, yeni kanun tasarısının somut olarak pek fazla bir şey içermediğini açıkladı. ACE Sözcüsü Rainer Hillgaertner, ”Kamuoyunda yeni düzenlemelerin avantajının ne olacağına yönelik soru işaretleri var.” şeklinde konuşurken, Ulaştırma Bakanı Ramsauer ise, yeni düzenlemelerle trafikteki güvenliğin daha da artacağını savundu.

 

Söz konusu tasarının 2014 yılında kanunlaşması bekleniyor. O zamana kadar Federal Meclis ve Eyaletler Meclisi’nden de onay alması gerekiyor. Ancak yasalaşma sürecinde eyalet yönetimlerinin tasarı üzerinde değişiklik isteyip istemeycekleriyse şimdilik netleşmiş değil.

 

PUANLAMA SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

 

Yeni tasarının en önemli ayağını puanlama sistemi oluşturuyor. Buna göre, daha önce 18 olarak belirlenen trafik cezası üst sınırı yeni düzenlemeyle 8′e çekiliyor. Yani tasarı yasalaşırsa 8 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetine el konulacak. Hız tutkunu ve kural tanımaz trafik canavarları için de cezalar ağırlaştırılıyor.

 

PUANLAMA SİSTEMİNİN AYRINTILARINDA NELER VAR?

 

* Daha önce ‘trafik kuralları ihlali’ olarak görülen suçlar yeni tasarıyla ‘ağır trafik suçu’ kapsamına alınıyor. Örneğin, 20 km/h hız sınırı bulanan bir yerdeki bu kural ihlal edildiğinde ”ağır trafik suçu” kapsamına alınacak ve sürücü 4 ceza puanına kadar cezalandırılabilecek.

 

* Kırmızı ışıkta geçme gibi suçlarda benzer şeklide cezalandırılacak ve 3 veya 4 ceza puanı verilecek.

* Trafiği tehlikeye düşürmeyen durumlar için (örneğin çevre bandrolü olmadan araba kullanma) ceza puanı verilmeyecek.

* ÖNEMLİ bir konu ise, alınan ceza puanları Flensburg’daki trafik sicil kayıtlarından ”gönüllü olarak trafik seminerlerine katılarak” düşürülemeyecek veya sildirilemeyecek.

* O nedenle sürücülerin kanun çıkmadan önce trafik seminerlerine gidip puanlarını düşürmede yada sildirmede acele etmeleri gerekiyor.

 

DAHA ÖNCEKİ CEZA PUANLARI NE OLACAK?

Bugüne kadar Almanya’da 47 milyon sürücünün Flensburg’daki trafik sicil kaydında ceza puanı kaydı bulunuyor. Yeni düzenlemelerle birlikte yaklaşık bir milyon kişinin tarfik sicil kaydı silinecek. Ancak bu kişiler sadece hafif trafik suçlarından kayıt alanlar olacak. Söz gelimi, arabasında çevre bandrolü olmadan trafiğe çıkmak.

ALINAN CEZA PUANLARI NASIL SİLİNECEK?

Yeni sistemde alınan ceza puanları aşağıdaki şekilde zaman aşımına uğrayacak ve trafik sicilinden silinecek:

– Birinci katagoride (1 ceza puanı) yer alan sürücülerin ceza puanları 2 yıl içinde

– İkinci katagoride (2 ceza puanı) yer alan sürücülerin ceza punaları 5 yıl içinde

– Daha ağır olanlar ise 10 yıldan sonra silinebilecek.

 

PARA CEZALARI YÜKSELTİLİYOR

Öte yandan yeni kanun tasarısı kapsamında para cezaları da yükseltiliyor. Örneğin, arabayla seyir halindeyken cep telefonuyla konuşmaya daha önceden 40 euro para cezası kesilirken, yeni uygulamayla birlikte bu miktar 70 euroya çıkarılacak.

Çevre bandrolü (Umweltzone) uygulaması olan şehir bölgelerinde girmesi yasak araçlara daha önce kesilen 40 euroya karşılık yeni tasarıyla 80 euro kesilecek. Örneğin kırmızı çevre bandrolü olan bir araç sadece sarı ve yeşil bandrollü araçları kabul eden bir şehir merkezine girdiğinde bu miktarı ödemek zorunda kalacak.

error: Adam gibi iste verelim..!