YÜREKLER HALEP İÇİN ATTI

 
Mustafa Erkuş
STUTTGART- İslam Toplumu Millî Görüş (İGMG) çağrısıyla, Suriye’de rejim güçlerinin ablukası altında bulunan Halep’te sivil halkın katledilmesini protesto amaçlı Avrupa’nın bir çok kentinde eş zamanlı  gerçekleştirilen “Halep için ayağa kalk” sloganlı miting Stuttgart’ta da binlerce insanı biraraya getirdi.  Suriye’nin Halep şehrinde yaşanan korkunç vahşete dikkat çekilirken, yetkilileri  İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin gerekliliklerini yerine getirme çağrısında bulunuldu. Mitinge çok sayıda Müslüman kuruluş da destek verdi.
Stuttgartlılar Marianplatz meydanında toplananan insanlar, “Halep’te ölen insanları görmezden gelme”, “Suriye için özgürlük”, “Savaş durdurulsun” sloganları ve tekbir eşliğinde katliamları lanetlediler. IGMG Württemberg bölgesi bölge başkanı Zeki Şeker, yaptığı konuşmada yaşanan savaşın, dramın, acının ve gözyaşlarının durması için tüm dünyaya çağrıda bulundu. Zeki Şeker, “BM, AB ve uluslararası bütün güçler, bu sorumluluktan hiçbir zaman kurtulamayacaktır. Bu onların görevidir. Halep’te yaşananlar hepimiz için bir utanç lekesidir.” diye konuştu.
Daha sonra, Halep’teki insanlar için IGMG Baden Württemberg Bölgesinin Şubelerinin İmam Hatipleri eşliğinde Kuran-ı Kerim Tilaveti okunup önce Almanca arkadından Türkçe Dua edildi. Gösterinin sonunda hep beraber hayatlarını kaybedenler için gıyabı cenaze namazı kılınıp gösteriye kardeşlik ve dostluk içerisinde son verildi.

 

 

error: Adam gibi iste verelim..!