10 TÜRK EYALET MECLİSİ’NDE

Gülsüm Tan BREMEN
14 Mayıs Pazar günü yapılan 21. Bremen Eyalet Meclisi seçimlerinde Türk kökenli10 milletvekili seçildi. Eyalet seçim kurulu verilerine göre Bremen Eyalet Meclisi’ne, Sosyal Demokrat Parti SPD’den 5: Mustafa Güngör (5. Dönem) , Mehmet Ali Seyrek (4.dönem), Recai Aytaş, Medine Yıldız ve Selin Ece Arpaz ilk kez meclise seçilen vekiller oldu.Hiristian Demokrat Parti CDU’dan 1: Dr. Oğuzhan Yazıcı(4.dönem),Yeşiller: Sülmez Çolak( (Bremerhaven 4. dönem), Sol Parti 2: Cindi Tuncel(4. Dönem), Muhlis Kocaağa (Bremerhaven), Öfkeli Vatandaş (BIW) 1: 1 Meltem Sağıroğlu ilk kez seçilenler oldu. Yedeklerde kalan SPD adayları Nurtekin Tepe ve Muhammet Tokmak’ın, bakanlığa geçecek olan vekillerin yerine girecekleri kesin gözüyle bakılıyor.

Tercihli oylar etkili oldu
Partisinin 25. Sıradan aday gösterdiği Dr. Oğuzhan Yazıcı, aldığı 5289 oyla partisinden en çok tercihli oy alan baş adayların ardından 3. Aday olma başarısını gösterdi. Tercihli oylarla öne çıkan diğer adaylarımız: M.A.Seyrek: 2953, M. Güngör:2511, R.Aytaş:1592, M. Yıldız: Sülmez Çolak: 2129, 1370, C. Tuncel:2967.

Sülmez Çolak partisinden istifa etti
Seçimlerde Birlik 90/Yeşiller partisinde yaşanan 5,5 oy kaybı büyük üzüntü oluşturdu. Partinin baş adayı Maike Schaefer (Çevre, Hareketlilik ve İnşaat Bakanı), bakanlık görevinden istifa etmesi ardından bir istifa haberi de Bremerhaven’den geldi. BremerhavenYeşiller’in baş adayı Sülmez Çolak, yüksek oy farkıyla seçilmesine rağmen partisinden istifa ettiğini ve mecliste bağımsız milletvekili olarak görevine devam edeceğini duyurdu. Bremen Eyalet Meclis Başkan Yardımcısı olan Çolak, Parti yetkililerine memnuniyetsizliğini ifade ettiği istifa dilekçesini sunduğu öğrenildi. Yerel basına göre, Yeşiller İl Başkanı Alexandra Werwath, Sülmez Çolak’ın partiden ayrılmasıyla ilgili olarak, üzüntülerini ifade ederken hizmetlerinden dolayı Çolak’a teşekkürlerini iletti.

SPD hükümet ortağı arayışına geçti
SPD’yi zafere taşıyarak Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı olarak konumunu koruyan SPD baş adayı Dr. Andreas Bovenschulte, aldığı oy oranıyla tek başına hükümet kuramıyor. Parti yetkilileri ortaklık görüşmelerini, Yeşiller,Sol parti ardından CDU ile yapacak.
(20. Bremen hükümeti, SPD, Yeşiller ve Sol Parti koalisyonundan oluşmuştu)
Bilindiği gibi, SPD’nin zaferiyle (29,8) sonuçlanan seçimde, Hıristiyan Demokratlar yüzde 26,2 oyla ikinci oldu. Önemli kayıplara rağmen Yeşiller yüzde 11,9 ile üçüncü olurken, onu yüzde 10,9 ile Sol Parti izledi. 15 Bremerhaven’den olmak üzere 87 koltuklu eyalet meclisinde SPD:27,CDU: 24, Yeşiller: 11, Sol parti: 10, Libareller FDP: 5 ve aşırı sağ görüşlü parti BİW:10 üye ile temsil edilecekler.