100. yılda Hamburg’da muhteşem Cumhuriyet Resepsiyonu

Hamburg Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonu görkemli geçti. Başkonsolosluk rezidansındaki etkinliğe çok sayıda Alman siyasetçi de katıldı.

 

 

Erdal Altuntaş / Nebahat Uzun
HAMBURG- Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü, Avrupa’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Hamburg Başkonsolosluğu’nun düzenlediği Cumhuriyet Resepsiyonu, Başkonsolosluğun Alster Gölü kenarındaki rezidansında yoğun bir katılımla gerçekleşti. Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyona Federal Meclis Başkanvekili Aydan Özoğuz, Hamburg Maliye Senatörü Andreas Dressel, Hırvatistan’ın Hamburg Başkonsolosu Kristijan Tusek, Hamburg Senatosu Ofis Müdürü Corinna Nienstedt, belediye başkanları, milletvekilleri, ataşeler, konsolosluk çalışanları, sivil toplum ve spor dernekleri temsilcileri, iş insanları ve davetli vatandaşlar katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Başkonsolos Kara, “Ülkemizden uzakta, yaklaşık 3,5 milyon Türk insanına vatan olmuş dost ve müttefik Almanya’da bayram sevincimize ortak olan tüm dostlarımıza ve vatandaşlarımıza en içten şükranlarımızı sunuyorum. Cumhuriyetimizin kurucuları Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle anıyoruz” dedi.

 

 


KARA: TÜRKİYE’NİN GELMİŞ OLDUĞU SEVİYE GURUR KAYNAĞIMIZDIR
Türkiye Cumhuriyeti’nin yatırım ve kalkınma hamleleriyle gelmiş olduğu seviyenin büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade eden Kara, Türkiye’nin bölgesel ve küresel sorunlara yapıcı ve kalıcı çözümler üretme çabalarına katkı sunmaya devam edeceğine de vurgu yaptı. Avrupa’da yaşayan Türklerin Almanya’ya katkılarına değinen Kara, “Almanya’daki insanlarımızın hak ettikleri şekilde, kimliklerini korumak suretiyle Alman toplumuyla uyum içinde yaşamaları ve ülkemize değerli katkılar sunmayı sürdürmeleri için Alman makamlarıyla iş birliğimiz devam edecektir” şeklinde konuştu. Kara törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajını da okudu. Almanya’ya iş gücü göçünün ilk dönemine yönelik anekdotlarla örnekler veren Özoğuz, karşılaştırma yaparak günümüzdeki gelişmelere dikkat çekti. Her konuda ortak yollar bulunabilecek bir konsoloslukla çalışmanın önemine değinen Özoğuz, Başkonsolos Kara ile bu yönde güzel çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 

 

 

 

DRESSEL: ALMANYA, BURAYA GELEN TÜRKLERLE DAHA DA ZENGİNLEŞTİ
Türkiye, Almanya’nın dostu ve fikir ayrılığından ötürü çok kolay olmasa da Almanya’nın önemli bir müttefiki olduğunu söyleyen Senatör Dressel, “İki toplum arasında insanların oluşturduğu güzel bir diyalog da var. Ülkemiz, kökü Türkiye’de, olup da burada yaşayan 3,5 milyon insanla daha da zenginleşti. Ülkemizin kalkınmasında 1960’lı yıllardan itibaren buraya işgücü olarak gelen Türklerin, onların çocukları ve torunlarının emekleri unutulamaz. Sadece ekonomik değil, toplumsal ve kültürel katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Dressel, Türkiye ile Almanya’nın ortak çalışmalarının önemine de dikkat çekti. Konuşmaların ardından konuklar Hardal Restoran’ın yemekleri eşliğinde geç vakitlere kadar sohbet etme imkanı buldular.