100 YILI BIRAK GÜNÜMÜZE BAK

KÖLN – Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin, Almanya’nın Köln’deki genel merkezinde düzenlenen iftar programına katıldı. Kılıç, Avrupa’da ve gurbette ramazanın nasıl geçtiğini bildiğini ifade ederek, “Ama şunu düşünmek lazım, burada bir ve beraber şekilde içerisinde bulunduğumuz topluma kendi inancınızı ve kültürünüzü de göstermenin, bunu yaşatıyor olmanın en önemli fırsatlarından birisi diye düşünüyorum” dedi. Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, UETD MKYK ve disiplin kurulu üyeleri ve bölge başkanları yer aldı.
İYİ BİR SONUÇ ALAMADIK
Bu toplantıa Fransa’da gelerek katıldığını belirten Kılıç; ”Milli takımımız istenilen performansı 2 maçta gösteremedi. Hem Hırvatistan maçında, hem İspanya maçında beklediğimiz sonucu alamadık. Ama inşallah gruptaki son maçımızda bunun için çalışacağız. Ama işler biraz zorlaştı. Dolayısıyla dua da edeceğiz. İnşallah futbolcu kardeşlerimiz de göğüslerinde taşıdıkları ay yıldızın hakkını vererek oynayacaklar” dedi.
O ÇADIRI BRÜKSEL’E AÇTIRMAYACAĞIZ
Türkiye’nin ayrım gözetmeksizin her türlü terör örgütüyle mücadelesinin sürdüğünü de belirten Akif Çağatay Kılıç “Biz DAEŞ, El Kaide, DHKP-C, PKK, YPG diye terör örgütleri arasında ayrım yapmıyoruz. Ama şu an en büyük mücadelemiz PKK ile devam etmektedir. Bu bölücü örgütle mücadele etmeye devam edeceğiz. Kimsenin bu konuda yardımına ihtiyacımız yok, ama şunu söylüyoruz; Uluslararası anlaşmalardan doğan ve uluslararası ilişkiler gereği olan, Birleşmiş Milletler’de kabul edilmiş olan anlaşmaların gereği olan, Avrupa insan hakları anlaşmaları, Avrupa güvenlik anlaşmaları gereği olan yükümlülükler, görevler müttefikler tarafından yerine getirilmelidir. Yani ne diyoruz? PKK’nın çadırını Brüksel’in ortasında görmeyeceğiz. Bu kadar basit. Almanya’da isimleri belli olan PKK’lıların Türkiye’ye iadesini bekliyoruz”
BU TOPLUMUN PARÇASISINIZ
Almanya’da yaşayan gurbetçiler artık Alman toplumunun bir parçası haline geldiler. Türk vatandaşlarının Alman ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bu ülkede eğitim alan, bu toplumun içerisinde belli bir yere gelmiş olan her Türk vatandaşının Alman toplumunun bir parçası olarak Alman ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Mesut Özil, bu anlamda en görünen yüzlerden biri. Ama kendi kimliğinden ve inancından da ödün vermeyen bir kardeşimiz. Bunu ne anlamda söylüyorum? Hatırlarsanız yakın zamanda inançları gereği bir umre ziyareti yaptı ve Almanya’da maalesef ırkçı söylemleriyle tanınan bazı siyasiler kendisini eleştirdiler. Eleştiri bizi üzmez ama bizim buradaki toplumumuzda önde gitmesi gerektiğini düşündüğümüz insanların buna yeterince tepki göstermemeleri bizi üzer.
100 YIL ÖNCESİNE DEĞİL BUGÜNE BAKIN
Konuşmasının sonunda Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü davasını da değerlendiren Bakan Kılıç, NSU davasının ilk duruşmasına katıldığını hatırlatarak, şunları söyledi, “Bugün devam eden, yaşandığını bildiğimiz olayların mahkemesi görülüyor. Almanya önce bunu bir sonlandırsın. Bunu sadece bizim için değil kendi vatandaşları için de talep ediyoruz. Eşini, dostunu, çocuğunu kaybetmiş olanların içerisinde Alman vatandaşları da var. Almanya önce bunların vicdanlarını rahatlatsın.
Alman Parlamentosu 100 sene önceki tartışmalı bazı olaylarla ilgili olarak tarihte bir tarafın sözde soykırım olarak iddia ettiği bir konuda karar verdi. Bu bizim için ‘yok’ hükmündedir. Parlamento 100 sene önceki olaylarla uğraşacağına bu ülkede yaşayan ve şu anda çifte vatandaşlıktan mahrum olan göçmen kökenli kardeşlerimize artık bu hakkı versin. Bırakın 100 yıl öncesini de bugüne bakalım. Biz bunu söylüyoruz.”