EMEKLİ ÖĞRETMENLER BULUŞTU

Murat Pehlivan – DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kenti ve çevresindeki çeşitli okullarda uzun yıllar görev yaptıktan sonra emekli olan Türk ve Alman öğretmenler, Hamborn semtindeki La Sude Restoran’da aylık geleneksel olarak bir araya geldiler. Emekli öğretmen Mustafa Mete’nin organize ettiği kahvaltılı toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, Eğitim Ataşesi Gamze Bozgöz ve Çalışma Ataşe Vekili Fazıl Arslan katılarak emekli öğretmenlerin sorunlarını dinleyip bilgilendirmelerde bulundular. Toplantının gündem maddeleri, Türkçe derslerine yapılabilecek katkılar ve emeklilerin Türkiye’deki hakları gibi temalar olurken, konuşmalarda Öğretmenler günü ve Cumhuriyetin Yüzüncü Yılı vurgusu yapılarak kutlama sözcükleri kullanıldı. Doğa ile iç içe bulunan mekanda yapılan toplantı da emekli öğretmen Mustafa Mete selamlama ve teşekkür konuşması yaptı. Mete “Eğitim hususları, sosyal meseleler ve güncel konular hakkında konuşuyoruz. Doktor, avukat, hâkim, milletvekili, bakan olsun çağırıp kendilerinin görüşlerine yer veriyoruz. Onların fikirlerini alıp kendi fikirlerimizi de onlarla paylaşıyoruz. Gayemiz toplumumuzun sorunlarını yetkili makamlara iletip, vatandaşlarımıza faydalı olmak” bilgilendirmesini yaptı.

İZBUL : MEDENİYETİN TAŞIYICILARI ÖĞRETMENLERDİR
Eylül ayında başlayan Başkonsolos İzbul kendini tanıtıp, başkonsolosluk olarak davetten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Başkonsolos İzbul, öğretmenlik mesleğinin önemine değinirken, öğretmenlerin “medeniyetlerin taşıyıcıları” olduğununun vurgusunu yaptı. Başkonsolos İzbul ayrıca gündeme dair yapılan hazırlığı da kayda değer bulduğunu ifade etti.

BOZGÖZ : KANAYAN YARAYI DURDURMAK İÇİN ÇABA HARCAMALIYIZ
Daha sonra söz alan Eğitim Ataşesi Gamze Bozgöz ise ; “Genç öğretmenlere yol gösterici olması adına emekli öğretmenlerin daha aktif olması adına bir beklentimiz var. Özellikle Şubat ve Mart aylarında Türkçe dersleri kayıtları konusunda destek bekliyoruz. Türkçe derslerine katılımın % 18′ e düştüğü gibi bir gerçek var önümüzde. Bu kanayan yarayı durdurmak için çaba harcamalıyız” diyerek emekli öğretmenlerden beklentilerini dile getirdi. Yapılan toplantıda emekli öğretmenlerin anekdotlarında özellikle velilerin duyarsızlığına dikkat çekilirken, bunun üzerine Ateşe Bozgöz “hemen her hafta yapılan seminerlere velilerin katılımının sağlamamız gerekiyor. Velileri bu olaya çekemediğimiz sürece bu uğurda yol alamayacağız çok iyi biliyoruz” eklemesini yaptı. Eğitim Ataşe Vekili Fazıl Arslan ise yaptığı konuşmada; “Kurum olarak ayrı bir dal olsa da benim de bir vekil öğretmenlik yapmışlığım var. Bu vesile öğretmenliğin ne kadar zor olduğunu bilerek hepimizin mübarek ellerinizden öpüyorum. ” ifadelerini kullandı. Arslan ardından emeklilik hakları gibi konularda bilgiler paylaştı. Arslan gelen soruları da cevaplayıp son aylarda malüllük haklarının Türkiye’de kabulü ve araçların kalma süresinin uzatılması konusunda bilgiler paylaştı. Toplantı soru cevap şeklinde ilerlerken hatıra fotoğrafının ardında son buldu.