15 DAKİKADA GÖZLÜKTEN KURTULUN

Giderek daha sık duyuyoruz akıllı merceklerin adını; belki komşumuz, belki iş arkadaşlarımızdan birisi ya da gözlüklü görmeye alıştığımız bir tanıdığımız bir anda gözlüksüz çıkıveriyor karşımıza. Gerçekten de uzak ve yakın gözlüklerinizden kurtulmak gerçekleşmesi zor bir hayal değil artık. Bu nasıl oluyor, nedir bu akıllı mercekler, ameliyat anlatıldığı kadar kolay mı, bir gün tekrar gözlük takmak gerekir mi? İşte “Akıllı Mercekler “ hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazıda!

Kırk yaşından itibaren kendi göz merceğimizin elastikiyetinin azalmasıyla giderek bozulan yakın görme keskinliğimiz yaşam kalitemizi oldukça kötü etkiler. Bir süre dirensek de nihayetinde bir yakın gözlüğü takmak kaçınılmaz olur. Uzağa bakarken ayrı, okurken ayrı gözlük kullanmanın zorluğuna bir de her iki üç yılda bir değişen numaralarımız nedeniyle yeni gözlük yaptırmak zorunda olmanın maddi külfeti eklenir.

Her mercek “akıllı” değil!
Lazerle yapılan ameliyatlarda yakın görme bozukluğunu düzeltmek mümkün değil. Günümüzde yakın görme kusurlarının düzeltilmesi için en doğru tedavi seçeneği akıllı göz içi mercekleri. Özellikle son yıllarda göz içi mercek teknolojisindeki gelişmeler ve bu mercekleri taktığımız hastalarımızın memnuniyeti bu ameliyata duyulan ilgiyi artırıyor. Astiğmat dahil tüm görme bozukluklarını bu merceklerle düzeltebiliyoruz. Bir çok farklı firmanın farklı özellikteki lensleri olsa da, “Trifokal” olarak adlandırılan merceklerin görme kalitesi açısından en iyi sonucu verdiklerini söyleyebiliriz. Trifokal mercekler yakını ve uzağı iyi görmemiz yanında orta mesafelerde de çok iyi bir görme keskinliği sağlarlar.

Bu mercekler takıldıkdan sonra göz numaralarında herhangi bir değişiklik olması söz konusu değil. Bu durumda “günün birinde tekrar gözlük takar mıyım” korkusu duymanıza gerek yok. Ayrıca bu ameliyattan sonra ileride katarakt ameliyatı olmanıza da gerek kalmıyor.

Ameliyat: Kısa ve ağrısız!
Biz ameliyat öncesinde yaptığımız ayrıntılı göz muayenesi ve ölçümler sonucunda hastalarımızın gözüne ne tür bir merceğin uygun olacağına karar veriyoruz.

Operasyon genellikle 15 dakika sürüyor. Bu kadar kısa süren bir operasyon için genel anestezi gerekmiyor. Gözü ameliyat öncesinde damlalarla uyuşturmak ağrısız bir ameliyat için yeterli oluyor. Böylelikle ameliyattan hemen sonra evinize gidebiliyorsunuz. Ameliyat sonrasında iyileşme süresinin kısa olması nedeniyle normal yaşantınızda kısıtlamalar gerekmiyor. Çalışıyorsanız, dilerseniz bir kaç gün içinde işinize dönmeniz mümkün. Her gözü ayrı bir gün ve genellikle birer hafta arayla ameliyat ediyoruz. Her iki gözünüzün ameliyatı bittikten sonra artık gözlüksüz bir hayatın keyfini çıkarabilirsiniz.

Katarakt ameliyatı ve akıllı mercekler:
Akıllı mercekleri katarakt ameliyatı sırasında da uyguluyoruz. Katarakt ameliyatında zaten göze mercek takılması bir zorunluluk. Katarakt ameliyatlarında akıllı mercekleri tercih eden bir çok hastamız sadece kataraktlarından değil gözlüklerinden de kurtulmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Cerrahi tecrübe önemli.
Başarılı bir ameliyat için kullanılan merceğin özellikleri ve kalitesi yanında ameliyatınızı gerçekleştirecek hekimin ve ekibinin tecrübesi de çok önemli. Ayrıntılı olarak yapılan bir göz muayenesi sonrasında hem kullanılacak merceğin özellikleri hem de ameliyat konusundaki tüm ayrıntıları doktorunuzla konuşmanız yerinde olacaktır. Ancak böylelikle mümkün olan tıbbi imkanlar sizin beklentilerinizi gerçekleştirmek için en iyi şekilde kullanılabilir.

Sağlıkla Kalın.

Dr. Ayhan Pulur
Operatives Augenzentrum
Sendlingenstr. 27 – 80331 München
tel: 089- 180 810
Mail: info@augenzentrum-sendlingerstrasse.de