160’lik boyuyla basketbol devlerini yönetiyor!

blank

 

 

Üst ligdeki bir erkek basketbol takımını yöneten kadın koç baş antrenör olarak dikkatleri üzerine çeken Şükran Gencay, “kadın takımlarını bile erkeklerin çalıştırıp yönettiği günümüzde kadın-erkek eşitliğinden bahsedebilmek için benim erkek takımını yönetiyor olmam ‘normal’ görülmeli’ diyor.

Nebahat Uzun HAMBURG
Kadın basketbol takımlarının bile erkek antrenörler tarafından yönetildiği günümüzde Hamburg’da Eimsbütteler Turnverband e. V. (ETV) erkek basketbol takımını 9 yıldır yöneten kadın koç baş antrenör Şükran Gencay, basketbol devlerine verdiği taktiklerle takımını başarıdan başarıya götürüyor. Almanya’da BARMER 2. Basketbol Bundesligası’nın bir parçası olan ‘Pro B Nord’da oynayan ETV Erkek Basketbol Takımı’nı başarılı bir şekilde yöneten Gencay, üst ligdeki bir erkek basketbol takımının kadın koç baş antrenörü olarak Alman basınının da ilgi odağı haline geldi. 160 santimetrelik boyu ile 2 metrelik dev adamlara taktikler veren, oyuncularının ‘Şüki’ diye hitap ettiği 34 yaşındaki başarılı antrenör, antrenman esnasında oyuncularının arasında adeta devleşiyor. Asıl mesleği Ekonomi Yüksek Mühendisliği olan Gencay, Karadenizli bir ailenin çocuğu ve Wilhelmsburg semtinde yetişmiş, kendisini yetiştirmiş başarılı bir genç. 15 yıl basketbol oynayan ve daha sonra çocukları ve gençleri çalıştırmak için B-Antrenör Lisansı alarak antrenör olan Gencay, üst liglerdeki bir erkek basketbol takımına kadın baş antrenör olmanın ve koçluk yapmanın başkaları için sıra dışı bir durum olsa da kendisi için böyle olmadığını söylüyor.

OYUNCULARININ HER BİRİNE EL YAZISIYLA MOTİVASYON MEKTUBU YAZIP GÖNDERMİŞ
Erkek egemen bir dünya olan sporda kadınların yönetici kadrolarında bile fazla görülmezken kadın koç baş antrenör olmanın ‘normal’ görülmesi gerektiğini savunan Gencay, “Kadın-erkek eşitliğinden bahsedilen dünyamızda eğer kadın takımları bile erkekler tarafından yönetiliyorsa bu, eşitlikten ne kadar uzak olduğumuzun da kanıtıdır” diyor. Erkeklerle çalışırken kadın olarak herhangi bir zorluk yaşamadığını söyleyen Gencay, kadın antrenör olmanın şu avantajlarına dikkat çekiyor: “Kadınların genellikle erkeklerden daha düşünceli ve duyarlı olduklarına inanıyorum. Örneğin bir oyuncunun özel bir sorunu olduğunda kadın koçların bunu hissetme ihtimali daha yüksek”. Bir işe el attığı zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya odaklandığını altını çizen Gencay, bir defasında oyuncularını motive etmek için her oyuncusuna tek tek el yazısıyla, her bireyin güçlü yönlerini hatırlatan mektuplar yazıp göndermiş. Çoğu insanın Whatsapp’tan bile cümleleri tam yazmaya üşendiği günümüzde bu davranış, Şükran Gencay’ın erkek egemen dünyadaki başarısının sırrını bir nebze de olsa açıklıyor. ETV, ilk üç erkek liginde yer alan 50 kulüp arasında, takımı bir kadın tarafından yönetilen tek kulüp olma özelliğini taşıyor.
Gencay-antrenör01 ve 02 Foto Copyright@Partick Meller