20 dakikada hayat felç oldu

Kamil Yılmaz

MAİNZ/WİESBADEN – Almanya’nın orta kısmında yer alan Rhein-Main bölgesinde meydana gelen 20 dakikalık elektrik kesintisi, günlük hayatı ve ulaşımı olumsuz etkiledi. Enerji nakil hatlarındaki kısa devre sonucu oluşan arıza yüzünden meydana geldiği belirtilen elektrik kesintisi Hessen eyaletinin başkenti Wiesbaden ile Rheinland-Pfalz eyaletinin başkenti Mainz’in bir bölümünü etkilediği kaydedildi.

BÜYÜK KAOS YAŞANDI
Yoğun yerleşim birimlerinin yer aldığı bölgede hayat adeta felç oldu. Wiesbaden Enerji Tedarik Şirketi ESWE tarafından yapılan açıklamada; Perşembe sabahı meydana gelen arızanın saat 07.21’de gerçekleştiği ve başkentler Wiesbaden ile Mainz’in kısmen tamamen elektriksiz kaldığına dikkat çekildi. İlk defa meydana gelen bu elektrik kesintisi sonrası trafik ışıkları çalışmazken; 480 bin evin bundan etkilendiği, alarm sirenlerinin kesintisiz çalışmaya başladığı, asansörlerde insanların mahsur kaldığı ve polis ile itfaiyenin olaylara müdahale etmek için büyük çaba sarf ettiği belirtildi. Wiesbaden-Biebrich beldesindeki enerji nakil hatlarındaki kısa devre sonucu duman çıktığı ve itfaiyenin müdahalesi ile çıkan dumanın dağıtıldığı kaydedildi. Wiesbaden’in büyük bölümünün 20 dakikalık kesinti sonrası tekrar elektrik verilmeye başlandığı, diğer bölgelerin ise 08.40’a kadar bundan etkilenmeye devam ettiği vurgulandı. Wiesbaden ana tren garında ise mağazaların ışıksız kaldığı, kasaların ve otomatik kapıların da çalışmadığı ifade edildi. Tren seferlerinde ise herhangi bir aksama meydana gelmediğine dikkat çekildi.

MAİNZ KABUSU YAŞADI
Rheinland-Pfalz eyaletinin başkenti Mainz’da ise, bölgenin en büyük özel cam üretim şirketi Schrott elektrik kesintisinden büyük zarar gördüğünden endişeleniliyor. Şirketten yapılan bir açıklamada ilk tespitlere göre, hasarın tek haneli milyon Euro civarında olduğu öngörüldüğü kaydedildi. Daha önce bu şirket ile ilgili bilgiler yayınlayan Allgemeine Zeitung Gazetesi, cam üretiminin can damarı olan özel ısıtma sistemlerinin 1500 derecede olan camın eritilmesi için kullanılan havuzun elektrik kesintisi nedeniyle erime aşamasında güç kaybı ile kullanılamaz hale gelmesinden dolayı büyük hasarın oluşabileceği tahmin ediliyor. Bu havuzdaki ısıtılan camların ani ısı kaybı nedeniyle kullanılamaz hale geleceği ifade edildi. Öte yandan elektrik kesintisi nedeniyle alarmların aralıksız çaldığı, Mainz Yüksekokulu’nda ise saldırı anında çalması gereken sirenlerin çalıştığı ve kapıların otomatik olarak kilitlenmesinden dolayı öğrencilerin ve bir çok büro çalışanlarının mahsur kaldığı ve polis tarafından 2 saat süren çalışma ile kurtarıldığı vurgulandı. Ayrıca bu durumda hakiki bir saldırı olması ihtimaline karşı özel emniyet timlerinin ağır makinalı silahlar ile tam teçhizatlı olarak okula operasyon düzenlediği de verilen bilgiler arasındaydı.