2000 EURONUZ CEBİNİZDE KALSIN !

 

Öncelikle son zamanlarda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı kaygılandıran Otomatik Bilgi Paylaşımı ne anlama geliyor onu anlatmamız gerekiyor. Türkiye, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşması’nı imzalayan  116 ülke arasında 88. ülke. Sözleşmenin asıl amacı  ülkeler arasında vergi kaybı, vergi kaçakçılığı ve zararlı vergi rekabetini önlemeyi amaçlıyor.

Türkiye’de ikameti olmayan , fakat Türkiye’de mali hesabı olan kişi ve kurumları  ilgilendiriyor. Avrupa’da yaşayıp Türkiye’de mali hesapları olan Türkiye kökenliler de düzenlemeden etkilenecekler arasında.

VARLIK GİZLEME DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEGİL !

Otomatik Bilgi Paylaşımında yurtdışında yaşayan vatandaşın TÜRKİYE’de ev, arsa, tapu vs gibi belgeler ile ilgili bilgi istemez. Bunu ülkemiz zaten paylaşmaz. Burada ki asıl mevzu özellikle yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın bulundukları ülkede ikamete dayalı aldıkları yardım karşılığında beyanları doğru vermemesi ve aynı zamanda TÜRKİYE’de yurtdışı borçlanması yaparak emekli olan vatandaşlarımızın yurtdışında ikamete dayalı aldığı yardımları veya çalışmaları beyan etmemesinden dolayı yapılan bir anlaşmadır.

 

VEKALETSİZ İŞLEM YAPILMAZ!

Ben veya bir başkası TÜRKİYE KAMU KURUMLARI dahilinde konsolosluk onaylı veya noter onaylı vekaletname olmadan işlem yaptıramaz. Ve aynı zamanda Otomatik Bilgi Paylaşımında vatandaşların sadece finansal hesapları, mevduat hesapları ve saklama hesapları ile ilgili dönem sonu bakiyenin bildirimi yanında faiz ve temettü gelirleri ile ilgili bilgi paylaşımı olacak. Ancak ilgili kişi örneğin, faiz ve temettü geliri sebebiyle yaşadığı ülkede vergiye tabi ise Türkiye’de ödediği vergi ile mahsuplaşma imkânı da bulunuyor. Kişisel verileri koruma kanunu kapsamında gerekli önlemleri alabilirsiniz ve bunun ile ilgili Türk Anayasasının 62. md.sine göre Devlet yurtdışındaki vatandaşlarının haklarını korumakla mükelleftir. Bu çerçevede vatandaşlara gerekli bilgilendirmelerin yapılması ve cezai takibata uğramalarının önüne geçilmesi zorunludur.

Köşe yazımızın sonunda gelirken bir  SOSYAL GÜVENLİK UZMANI olarak yurtdışındaki vatandaşlarımıza uyarım. Türkiye’de düzenli maddi geliri olup, buna rağmen Almanya’da sosyal yardım alanlar için uygulamanın olumsuz getirileri söz konusu olabilir. Sözleşmenin detayları Bakanlar Kurulu tarafından belirlendikten sonra eğer sosyal yardım alan bir kişinin Türkiye’deki hesapları bilgi paylaşımı kapsamında ilgili ülkenin mali mercileriyle paylaşılırsa, sosyal yardım almayı gerektiren maddi durum beyanının hatalı olduğundan hareketle yardım alan kişi için yaptırımlar ihtimal dâhilinde yer alıyor.

Fakat düzenleme, vergi beyanı konusunda şeffaf olan, mal varlığını bildirmiş kişiler açısından hiçbir sorun doğurmuyor.

Eğer yurtdışında sosyal yardım alıyorsanız ve ülkenin sizden istemiş olduğu beyanları doğru vermediyseniz bundan dolayı haksız kazanç elde ettiyseniz cezai yaptırıma maruz kalacaksınız. Aynı şekilde ülkemizde olduğu gibi birçok vatandaşın emekli aylıklarının kesilmesi ve haksız ödeneklerin faizi ile geri alınmasının nedeni; bulundukları ülkede ikamete dayalı yardım alıp, çalışma yaparken TÜRKİYE’den gerekli evrakları vermemesi doğrultusunda tarafınıza bağlanan emekli aylıklarının  kesilmemesi, tarafınıza uygulanan faizin ödenmemesi ve cezai yaptırıma maruz kalmamanız söz konusu dahi olamaz. Bu ve buna benzer birçok haksız ödeneklerin önüne geçilmesi için yapılan bu anlaşma sizleri korkutmasın. Ülkeler mal varlığınız ile ilgilenmez. E-devlet gizleme, varlık saklama diye bir olay söz konusu değildir. Bununla ilgi ülkemiz gerekli ülkeler ile karşılıklı anlaşma yapmıştır. Haklarınızın saklı tutulduğu kanun düzenlenmiş ve yürürlüğe girmiştir.  Bunun için sizden ücret karşılığında biz bunları saklıyoruz diyen kişilere itibar etmeyiniz. 2000 euronuz cebinizde kalsın.

 

FAZİLET YÜCEL

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI..