2021’de neler değişecek?

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT – Almanya’da her yıl olduğu gibi yeni yılın başında birçok yeni düzenleme ve yasa yürürlüğe giriyor. 2021, daha fazla çocuk parası, tek kullanımlık plastik yasağı gibi birçok konuda yenilikler getiriyor. Konuyla ilgili olarak 2021 yılbaşından itibaren geçerli olacak olan yenilikleri siz POST Gazetesi okuyucularımız için derledik.

KAMUYA YÜKSEK MAAŞ
Uzun müzakerelerden sonra sendikalar ve işverenler nihayet kamu hizmeti ücret anlaşmazlığı konusunda bir anlaşmaya varabildiler. Kamu sektörü çalışanlarının maaşlarını en düşük maaş diliminde yüzde 4,5, en yüksek maaş diliminde ise yüzde 3,2 artırılması da kararlaştırıldı. Yüzde 1,4’lük ilk artış1 Nisan 2021’de, bir sonraki yüzde 1,8 artış ise 1 Nisan2022’de başlayacak.

SAĞLIKÇILARA KIYAK
Hemşire olarak çalışan çalışanlar yüzde 8,7’ye kadar, yoğun bakımda çalışanlar ise yüzde 10’a kadar daha fazla maaş alacaklar. Mart2021’den itibaren hemşirelere 70 Euro ödenek verilecek, bu da bir yıl sonra 120 Euro’ya çıkarılacak. Yoğun bakım çalışanları aylık 100 Euro ödenek alacaklar. İki milyondan fazla kamu sektörü çalışanı yapılan toplu pazarlık kararlarından olumlu etkilenecek.

EMEKLİLERE MÜJDE
Aylarca süren tartışmalardan sonra, kabine şimdi temel emeklilik maaşına karar verdi. Yeni emeklilik eki sayesinde her ay biraz daha fazla paraya sahip olacak olan küçük emekli maaşı olan yaklaşık 1,3 milyon kişi için bir kazanç olarak nitelendiriliyor. Temel emeklilik, vergi gelirleri ile finanse edileceği ve beklenen meblağın 1,3 milyar Euro olması hesaplanıyor. Temel emeklilik hakkından özellikle istihdam, çocuk yetiştirme veya bakım faaliyetlerinden en az 33 yıl emeklilik primi ödemiş kişiler yararlanabilecek. Temel emeklilik maaşını almak için herhangi bir başvuru formu doldurmanıza gerek olmayacak. Bu işlem otomatik olarak gerçekleşecek.

ÇOCUK PARASI
2021’de aylık çocuk parası 15 Euro artacak. 2021 Ocak ayından itibaren, ebeveynlerin her biri ilk iki çocuğu için 219 Euro alacak. Üçüncü çocuk için 225 Euro ve dördüncü çocuk için 250 Euro’ya çıkacak. Aynı zamanda, bir çift için çocuk ödeneği toplam 8388 Euro’ya çıkarıldı. Aileler ve düşük gelirli kişiler için bir başka iyi haber ise, temel vergiden muaf ödenek, yani gelirin vergiden muaf olduğu miktar artırılacak.

ASGARİ ÜCRET ARTIYOR
1 Temmuz 2022’ye kadar asgari ücrete de zam gelecek. Brüt asgari ücret 10.45 Euro’ya kadar dört aşamada yükseltilecek. İlk aşama 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek: Brüt asgari ücret 9.50 Euro’ya yükselecek. Brüt 9.60 Euro’ya ikinci artış 1 Temmuz 2021’de takip edilecek ve üçüncü aşama 1 Ocak2022’den itibaren brüt 9.82 Euro’ya yükseltilecek.

PLASTİK YASAĞI
Tek kullanımlık plastik ve strafor ürünleri 2021’den itibaren yasaklanacak. 3 Temmuz 2021’den itibaren, plastik çatal bıçak takımı, plastik tabaklar, pipetler, sıcak yemeklerin götürülmesi için strafor kaplar ve hatta plastikten yapılmış pamuklu çubuklar artık AB’de üretilemeyebilecek. Yasağın dikkate alınmaması durumunda idari suç söz konusu olacak.

YARI ZAMANLI İMTİYAZI
Önceden anne babaların ebeveyn parası aldıkları sürece haftada en fazla 30 saat çalışmasına izin veriliyordu. Federal Aile Bakanı Giffey, yarı zamanlı çalışan ebeveynlere durumlarını iyileştirmek ve haftalık izin verilen saat sayısını 32’ye çıkarmak istiyor. Örneğin, bu sayede ebeveynler devlet desteğinden yararlanma haklarını kaybetmeden haftada 4 gün çalışabilecekler. Yıllık 300 bin Euro’nun üstünde kazancı olanlar ebeveyn yardımı alamayacak.

RADYO-TV VERGİSİNE ZAM
Diğer önemli bir konu da Almanya’da aylık radyo-TV (GEZ) vergilerinin artırılmasının kararlaştırılması oldu. Buna göre hane başına düşen 17,50 Euro’luk mevcut miktar 86 sent artacak. Buna göre, 2021’den itibaren aylık 18,36 Euro olacak. Bu artış kararı, kamu yayıncılarının (KEF) mali ihtiyaçlarını belirlemek için bağımsız komisyonun tavsiyesi ile belirleniyor. Radyo-TV vergisi, Almanya’daki kamu yayıncılarının, yani ARD, ZDF ve Deutschlandradio’nun ana gelir kaynağını oluşturuyor.

ELEKTRONİK İŞGÖREMEMEZLİK BİLDİRİMİ
Hasta olan herkesin işverene ibraz edilebilmesi için “sarı sertifika” olarak da bilinen bir iş göremezlik (KRANKMELDUNG) belgesine ihtiyacı vardır. Mevcut prosedürde, doktor hasta çalışana, üç “kağıt parçası”ndan oluşan iş göremezlik belgesini verir: Bir nüsha sağlık sigortası şirketi için, biri işveren için ve diğeri hastanın kendisi için. Bu zahmetli kağıt rotası, kademeli olarak 2021’den itibaren bir elektronik raporlama prosedürü ile değiştirilecek. Konu ile ilgili olarak uzmanlar bu işleyişi şu şekilde açıklıyorlar: “Gelecekte, tedaviyi yürüten doktor elektronik olarak iş göremezlik belgesini doğrudan sağlık sigortası şirketine gönderecek. İşveren daha sonra sağlık sigortası şirketinden çevrimiçi çalışamama dönemini öğrenebilecek. Böylece, iş göremezliğin ne kadar sürdüğünü ve örneğin, devam eden ücret ödemelerinin ne zaman sona erdiğini bir bakışta görebilecek. 2022’den itibaren ise, sağlık sigortası şirketi, doktor tarafından elektronik olarak iletilen verileri ilgili işverene dijital olarak da sunacak. Bununla birlikte, şu an için dijital süreçte analog bir iş göremezlik sertifikası da olacak. Halihazırdaki işlem 2021’in sonuna kadar, doktorlar geçici olarak hastaya işveren için kağıt üzerinde iyi bilinen” sarı “sertifikayı vermek zorunda kalacak. Doktorlar 2022’ye kadar şimdiki gibi tedavi edilen hastaya iş göremezlik (KRANKMELDUNG) belgesi vermek zorunda kalacak.

DİĞER DEĞİŞİKLİKLER
Almanya’da 24 yaşın üzerindeki herkes genellikle her on yılda bir yeni kimlik kartı başvurusu yapmak zorunda. Bu, 2021’de çok daha pahalanacak. Yeni bir kimlik almanın bedeli 28.80 Euro’dan 37.00 Euro’ya çıkacak. Bunun nedeni olarak yetkililer artan malzeme ve personel maliyetlerini gösteriyor. Ayrıca, kimlik belgelerinin daha fazla güvenliği için, yalnızca pasaport yetkilisinde sahada oluşturulan veya fotoğrafçı tarafından pasaport yetkilisine dijital olarak iletilen pasaport fotoğraflarına izin verilmesi planlanıyor. Ancak, bunların gerçekleşmesi için Federal Konseyin fiyat artışını onaylaması gerekiyor.