2023’teki bu değişikliklere dikkat!

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT- Her sene olduğu gibi 2023 yılında da kanunlarda birçok değişiklikler hayatımızda önemli etkileri olacak. 2023’te vergiler, sağlık sigortası primlerini ve iş dünyasını etkileyecek bazı önemli değişiklikler mevcut. 2023 için en önemli değişiklikleri sizler için derledik.

2023 yılına artık sayılı günler kaldı. Bu yüzden vatandaşların kendisini hazırlaması gereken bazı değişiklikler var. Bu, devam eden ürünlerde yeniden kullanılabilir bir yükümlülükten, önemli ölçüde daha yüksek sağlık sigortası primlerine, emeklilik sigortasındaki avantajlara ve araba sigortasındaki tuzaklara kadar uzanmaktadır. Size 2023’teki en önemli yeni yasalar, düzenlemeler ve değişiklikler hakkında genel bir bakış sunuyoruz.

Tüketiciler için değişiklikler
1 Ocak 2023’ten itibaren restoranlar, bistrolar ve kafeler için yeniden kullanım zorunluluğu olacak. Bu da tüm ürünlerin yeniden kullanılabilir ambalajlarda sunulması gerektiği anlamına geliyor. Yeniden kullanılabilir ambalajdaki ürün, tek kullanımlık ambalajdaki üründen daha pahalı olmaması öngörülüyor. Ancak, sahiplerin yeniden kullanılabilir ambalajlar için depozito almasına izin verilecek. Bu zorunluluğun tek istisnası snack barlar, büfeler ve gece geç saatlere kadar açık olan dükkanlar olacak.

Fotovoltaik
Değişebilen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası’ndaki değişiklik (EEG), 2023’te fotovoltaik (PV) sistemler için daha fazla para olacağı anlamına geliyor. Bu, 30 Temmuz 2022’den sonra devreye alınan tüm sistemler için geçerli olacak. Daha sonra, örneğin on kilowatt’a kadar çıkışa sahip fotovoltaik sistemler için 8,6 cent/kilowatt saat ve 40 kilowatt’a kadar çıkışa sahip sistemler için 7,5 cent/kilowatt saat anlamına geliyor. Ek olarak, EEG 2023, nominal PV gücünün maksimum yüzde 70’inin kamu elektrik şebekesine beslenmesi gerektiğine dair teknik gerekliliği içermiyor.

AB çapında onarım hakkı
AB Komisyonu, çevre kirliliğine karşı hedefe yönelik adımlar atmak ve tüketicilere AB çapında onarım hakkı vermek istiyor. Avrupa Parlamentosu’na göre bu hak, tüketici bilgileri için daha iyi etiketleme, malların daha uzun dayanıklılık ve tamir edilebilirliği ve daha uzun garanti sürelerini içeriyor. Yasanın ne zaman uygulanacağı henüz belli değil, ancak 2023’te ele alınması bekleniyor.

Tedarik zinciri yasası yürürlüğe giriyor
1 Ocak 2023’te, öncelikle şirketlere sorumluluklarını hatırlatmayı ve çocuk veya zorla çalıştırmayı ve çevresel tahribatı önlemeyi amaçlayan Tedarik Zinciri Yasası yürürlüğe girecek. Kanun, ilk etapta 3.000 veya daha fazla çalışanı olan tüm şirketler için geçerli olacak ve 2024’ten itibaren 1.000 veya daha fazla çalışanı olan şirketler için de geçerli olacak.

Euro madeni paraları değişecek
2023’te cüzdanınızda sadece finansal değişiklikler olmayacak, euro da değişecek: Ocak 2023’ten itibaren yeni euro madeni paralar dolaşıma girecek. Bunun Hırvatistan’ın 1 Ocak’ta AB’ye katılmasıyla ilgisi var, bu yüzden yeni Hırvat madeni paraları basılacak.

Konut yardımında artış
Konut kira yardımının, 2023’ten ayda 190 Euro’dan yaklaşık 370 Euro’ya kadar belirgin bir şekilde artması öngörülüyor. Bu, federal hükümetin konut yardımı reformunun bir parçası olup düşük gelirli kiracıları desteklemeyi amaçlıyor.

Sigorta’daki değişiklikler

Sağlık sigortası katkısı
Korona krizi bir kez daha gösterdi ki, Sağlık önemlidir- ve pahalıdır. Bu nedenle, GKV Finansal İstikrar Yasası’nın bir parçası olarak sağlık sigortası primleri de 2023’te brüt ücretlerin ortalama yüzde 16,2’sine yükselecek. Katkı oranı şu anda yüzde 14,6, indirimli katkı oranı yüzde 14. Dolayısıyla sağlık sigortası katkı oranında çok ciddi bir artış olacak.

Emeklilik
Emeklilik sigortasına ödeme yapan herkes için sevindirici bir haber var: Ödenen emeklilik katkı payları 2023’ten itibaren tamamen vergiden düşülebilecek. Emekli maaşları bundan böyle sadece yaşlılıkta ödeme aşamasında vergilendirilecek. Bu, çalışanlar için 3,2 milyar Euro’luk bir toplam rahatlamaya yol açacak. Emeklilik sigortası primleri için bu vergi reformu, yasal emeklilik sigortasına, tarımsal yaşlılık sandığına, mesleki emeklilik kurumlarına ve temel emeklilik sözleşmelerine (Rürup) ödeme yapan herkes için geçerli olacak.

İş, ücretler ve vergilerdeki değişiklikler

Hartz IV yerine vatandaşlık ödeneği (Bürgergeld)
1 Ocak 2023’ten itibaren Hartz IV artık olmayacak, bunun yerine vatandaşın geliri mevcut olacak şekilde Bürgergeld verilecek. Böylelikle sadece standart oran artmayacak, aynı zamanda çok sayıda başka yenilik de uygulanacak. Diğer şeylerin yanı sıra, yaptırımlar kaldırılacak, koruyucu varlıklar artırılacak ve bir “ileri eğitim ödeneği” ve bir “vatandaşlık ödeneği ikramiyesi” getirilecek.

Ev ofis sabit ücretinde artış
Ev ofis sabit oranı 2023’te devam edecek ve hatta artırılacak: 1 Ocak 2023’ten itibaren ev ofisinde çalışmak için vergi amaçlı talep edilebilecek toplam tutar maksimum 1.000 Euro’ya (önceden: 600 Euro) yükselecek. Bu, yılda 200 ev ofis gününün vergiden düşülebileceği anlamına geliyor (günde beş Euro). Şimdiye kadar bu yılda 120 gün ile sınırlı idi.

Temel ödenekte artış
Temel ödenek de 2023’te artırılacak- 10.623 avroya. Bu değişiklik, vatandaşlar üzerindeki yükü hafifletmek için vergi yükünü enflasyona göre ayarlamayı amaçlayan Enflasyon Tazminatı Yasası’nın bir parçası. Düşük gelirliler de temel ödenekteki artıştan yararlanacak, ancak Maliye Bakanlığı’nın planlarına göre, ayda brüt 1.200 Euro kazanan birinin cüzdanlarında yılda sadece 54 Euro fazla olacak.

En yüksek vergi oranındaki değişiklik
Temel vergiden muaf ödenekteki artışla aynı zamanda, en yüksek vergi oranında da bir değişiklik var: Bu, 2023’te 3.000 Euro’dan fazla artarak 61.972 Euro’ya yükseltilecek. Ancak 277.836 avroluk bir gelirden başlayan zenginler için vergi oranı aynı kalıyor.
Karbondioksit (CO2) vergisinde değişiklik
Karbondioksit emisyonlarını sınırlamak için fosil yakıtların CO2 fiyatı kademeli olarak artacak. Ancak bunun 2023’te değil bir yıl ertelenerek, yani 2024’de gerçekleşmesi kararlaştırıldı.

Çocuk parasında artış
1 Ocak 2023’ten itibaren çocuk parası da artacak: birinci ve ikinci çocuk için ayda 18 Euro, üçüncü ve sonraki çocuklar için ayda 12 Euro. Sonuç olarak, bu, iki çocuklu bir aile için yılda 432 Euro, üç çocuklu bir aile için yılda 576 Euro daha fazla para anlamına geliyor.

Çocuk yardımında artış
Çocuk yardımı da artırılacak- mevcut 5.620 Euro’dan 2023’ten itibaren 5.760 Euro’ya. Bu ödenek, gelir vergisi beyannamesi sunulduğunda vergi dairesi tarafından belirleniyor.

Bakımda adil ödeme
Hemşirelikte çalışan veya bu alanda çalışan akrabası olan herkes, hemşirelik personeli için asgari ücretin daha da artmasından da memnun olacak. Bu ilk asgari maaş artışı Mayıs 2023 için, ikincisi Aralık 2023 için planlanıyor.

Midijob
Sözde midijob işinde çalışan herkes 1 Ocak 2023’ten itibaren 2.000 Euro’ya kadar kazanabilecek. Önceki kazanç limiti aylık 1.600 Euro idi. Mini işin aksine, midi işin çalışanları sosyal güvenlik primlerine tabidir.

Tütün vergisi
“Sağlık politikası yönlendirme etkisini sağlamaya devam etmek” için Federal Maliye Bakanlığı, tütün vergisini kademeli olarak artırıyor. 2022 ile 2026 yılları arasında bir paket sigaranın (20 adet) fiyatı yılda ortalama sekiz sent artacak. Puro/sigarillo ve pipo tütünü için ince kesim paketi ve asgari vergi de ayarlanacak.

Erken emekliler için değişiklikler
Özellikle, normal emeklilik yaşından önce emekli olan kişiler, emeklilik kesintilerinden sıklıkla zarar görmektedir. Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı burada 2023 için değişiklikler planlıyor (Ekim 2022 itibariyle). Bunlar daha sonra açıklanacak.

Yeni yıllık vergi yasası 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak. PV sistemleri, “ev inşaatçıları” için bir dizi iyileştirme var ve ayrıca ödenekler için orta düzeyde ek ücretler olacak.

Sürücüler ve toplu taşıma için değişiklikler

Devlet Demiryolları DB
Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn, yolcularını 2023’te gidecekleri yere en azından bazı güzergahlarda daha hızlı ulaştırmak istiyor. 2023 için yeni uzun mesafe ulaşım planına göre, artık Köln ile Münih arasında saatte iki kez ve ayrıca Stuttgart ile Münih arasında bir ICE bağlantısı mevcut. Buna ek olarak, diğer Alman şehirleri de Frankfurt Havalimanı’na doğrudan bağlantıdan yararlanacak. Bu güzergâhta yüzde 60’a kadar daha fazla koltuk planlanıyor. Bir başka önemli nokta: Aralık 2022’den itibaren yeni ICE 3neo Dortmund, Köln ve Frankfurt arasında hizmete girecek. Deutsche Bahn, 2023’te 23 yeni tren satın alarak koltuk sayısını yaklaşık 19.000 artırabilecek. Buna ek olarak, 2023’te tüm bölgesel trenlerde (adından da anlaşılacağı gibi, aylık 49 avroya mal olan) Almanya genelinde geçerli olan 49 avroluk bir bilet olacak.

Araba sigortası
Araba sigortası da 2023’te değişikliklere tabi olacak: 2023’te araba sigortasına öncekinden daha fazla veya daha az ödenmesi gerekip gerekmediğini tip sınıfı belirleniyor. ADAC, 13 milyon sürücünün yeniden sınıflandırılacağını ve bunların 8,1 milyonunun gelecekte daha fazla sigorta primi ödemek zorunda kalacağını varsayıyor. Ancak birçok araç sahibi için hiçbir şey değişmeyecek.

Sürücü ehliyeti
1959-1964 yılları arasında doğan herkesin eski ehliyetini yenisiyle değiştirmek için 19 Ocak 2023’e kadar süresi var. Bu konudaki değişiklikler için yetkili mercilerin sayfalarından daha detaylı bilgi edinilebilir.

Plug-in hybrid’ler için daha fazla e-araba primi yok
1 Ocak 2023’ten itibaren plug-in hybrid’ler için artık herhangi bir sübvansiyon olmayacak ve tamamen elektrikli arabalar için sübvansiyon miktarı da 2023’ten düşecek.

İlk yardım çantasındaki maske
2023’ten itibaren, arabadaki her ilk yardım çantasının zorunlu bir parçası iki tıbbi maske olmalıdır. Yönetmelik zaten Şubat 2022’de kararlaştırdığı bu uygulama mecburiyeti, ancak Karayolu Trafik Ruhsatı Yönetmeliği (StVZO) henüz değiştirilmediği için uygulanamıyordu.