23 Nisan coşkuyla kutlandı

Gülsüm Tan
BREMEN- Bremen kentinde 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı, T.C Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay ile Bremen Eyalet Meclisi Başkanı Christian Weber himayesinde coşku ile kutlandı. Bremen Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenleri organizesinde Bremen ve çevresi Türk sivil kuruluşları destekleriyle iki bin kişilik PİER 2 etkinlik salonunda gerçekleşen kutlama, bir dakikalık saygı duruşu ardından Türk ve Alman milli marşların okunmasıyla başladı. Büyük ilgi gösterilen kutlamada, Bremen Eyalet Meclis Başkanı Christian Weber Türkiye’nin, Hannover Başkonsolos Yardımcısı Abdullah Metin Durmuş ve Bremen Fahri Konsolosu Yasemin Vierkötter, Türk kökenli eyalet milletvekilleri Mustafa Kemal Öztürk (Yeşiller) ve Oğuzhan Yazıcı (CDU), Türk Hava Yolları Bremen Müdürü Tekin Ekinci’nin yanı sıra, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda çocuklar aileleriyle birlikte yer aldı. Yapılan konuşmalarda günün anlam ve önemi vurgulanırken, Ermeni meselesi ve önümüzdeki mayıs ayında yapılacak olan Bremen Eyalet ve Türkiye Genel seçimlerine dikkat çekildi.

GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR
Burada konuşma yapan Bremen Eyalet Meclisi Başkanı Weber, “Her iki milli marşı birlikte söyledik. Çok mutlu oldum. Bu entegrasyonun bir parçasıdır” dedi. Çocukları geleceğimizin teminatı olarak niteleyen Weber, eyalet meclisinde ve tüm kamu işlerinde yerlerini alacak gençleri arayıp bu yönde teşvik ettiklerini belirterek, “Yetişen gençlere ihtiyacımız var. Barışçıl ve adaletli bir dünya için renkli bir inci gibi kentimizi süsleyen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın tarihi boyutunu da biliyorum” diyen Weber, sözlerine şöyle devam etti: “Parlamenter demokrasisi için büyük bir örnek teşkil etmesiyle hayranı olduğum Türkiye’yi ileriye taşıyan Mustafa Kemal Atatürk, büyük bir jest yaparak Türkiye Parlemontosunu açtığı günü çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.”diye konuştu.

SEÇİMLERE DİKKAT ÇEKTİ
Konuşmasına Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay’ın selamını ileterek başlayan Başkonsolos Yardımcısı A. Metin Durmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlam ve önemi hakkında bilgi verdi. Son günlerde Türkiye’ye yönelik bazı ithamların gündeme geldiğine değinen Durmuş, “Ermeniler’le alakalı 1915 olaylarında bazı saptırmalar var. Türk halkının anlına kara leke sürülmek isteniyor. Biz bunu kesinlikle red ediyoruz. Belirtildiği gibi Osmanlı devletinde bir milletin yok edilmesi yönünde hiç bir çaba olmamıştır” dedi. Önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde yapılacak olan Bremen Eyalet (10 Mayıs) ve Türkiye genel seçimlerini hatırlatan Durmuş, “Yurtdışı seçim listelerinde kayıtlı bulunan vatandaşlarımız, 8-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında her gün Hannover Fuar alanına gelip oylarını kullanabilir. Saat 10:00 ile 19:00 arası kullanılabilecek oy için randevü almak gerekmiyor” diye bilgi verirken, kutlamada emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

1915 OLAYLARINDA OSMANLI DA BÜYÜK KAYIP VERDİ
Sözlerine, geçtiğimiz gün Nepal’de meydana gelen depremde hayatlarını ve annelerini kaybeden çok sayıda çocuğu anarak başlayan Türkiye’nin Bremen Fahri Konsolosu Yasemin Vierkötter, etkinliğe gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini ifade ederken, “Bu güzel organizeyi gerçekleştiren öğretmenlere ve Milli Bayramlari Tertip Komitesi’ne çok teşekkür ediyorum. Aylardır çalıştılar. Çocuklarda hazırlandı” dedi. konuşmasında 1915 olaylarına değinen Vierkötter, “O tarihte çok sayıda Osmanlı’nında hayatını kaybettiği halde sadece Ermeniler’in öldüğü söyleniyor. Bu gerçek tartışmalarda hep unutuluyor” dedi.

Öğretmenleri yönetiminde öğrencilerin, okudukları şiir, kompozisyon, dans ve çeşitli yörelerimizden halkoyunları gösterileriyle göz doldurduğu programda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla başlatılan resim yarışmasına katılan öğrencilere çeşitli hediyeler, Başkonsolos Yardımcısı, Fahri konsolos ve Bremen-İzmir kerdeşşehir Derneği Başkanı Barbara Wulff tarafından verildi.

error: