25 yılda katmerlenen acı: MÖLLN

23 Kasım 1992 tarihinde Neonaziler tarafından kundaklanan evde hayatlarını kaybeden Bahide Arslan, Yeliz Arslan ve Ayşe Yılmaz, katledilişlerinin 25. Yıldönümünde geniş kapsamlı  törenlerle anılacak.

Nebahat Uzun
HAMBURG/MÖLLN– Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti’ne bağlı Mölln kentinde 23 Kasım 1992 gecesi Neonazilerin kundakladığı evde hayatlarını kaybeden Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Demir (14), katledilişlerinin 25. yıldönümünde törenle anılacak. 23 Kasım Perşembe günü Almanya’nın birçok kentinden gelecek siyasetçi, bürokrat, resmi kurum yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sağduyulu vatandaşlarla birlikte ırkçılık Mölln’de bir kez daha lanetlenecek. Hamburg Başkonsolosluğu, Perşembe günü Mölln’deki anma etkinliklerine katılmak isteyenler için Hamburg’dan ücretsiz otobüsler kaldıracağını duyurdu. Etkinliğe katılımın önemini vurgulayan yetkililer, “Vatandaşlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının bu anma etkinliğine katılması, acı olayın unutulmadığını göstermek ve bu faciaya neden olan ırkçı zihniyetin kınanması hususundaki kararlılığın gösterilmesi açısından önem taşımaktadır” şeklinde açıklama yaptılar. Perşembe günü 13.00’de Dammtor’dan hareket edecek otobüslerle Mölln’e gelmek isteyenlerin en kısa zamanda başkonsolosluğun irtibat telefon numaraları: 040-44803314 veya 0178 73 28 109 numaralı cep telefonundan kayıt yaptırmaları yeterli olacak.

HAMBURG BAŞKONSOLOSLUĞU MÖLLN’E OTOBÜS KALDIRIYOR
Saat 15.00’de Mölln Fatih Sultan Camii’nde mevlüt okunmasıyla başlayacak olan etkinlik kapsamında saat 16.00’de Ratskeller im Historischen Rathaus, am Markt adresinde bir basın toplantısı düzenlenecek. Saat 17.00’deki St. Nicolai Kirche, am Markt’taki anma etkinliğinin ardından saat 18.00’de Arslan ailesinin kundaklanan Mühlenstr 9 adresindeki evin önüne çelenk bırakılacak. Saat 18.30’da Neonazilerin Ratzeburgerstr-Ecke Wassertor adresinde Arslan ailesinin evinden önce kundakladıkları binanın anısına bırakılan anıt taşa çelenk bırakıldıktan sonra saat 19.00’da Hindenburgerstr. 16 adresindeki Hotel Quellenhof’ta etkinliğin konuşmaları ve kapanış programı gerçekleştirilecek. Etkinliğe Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ve Almanya’nın Uyumdan Sorumlu Bakanı Aydan Özoğuz’un da katılması bekleniyor.

FARUK ARSLAN ANNESİ BAHİDE ARSLAN’I ANLATACAK
25 yılda acılarının azalmak yerine katmerlendiğini söyleyen Bahide Arslan’ın oğlu, Yeliz Arslan’ın babası ve Ayşe Yılmaz’ın dayısı Faruk Arslan, “Irkçılığın giderek hakim olduğu ortamda bırakın acılarımızın hafiflemesini, çocuklarımız ve torunlarımız için endişelenir hale geldik. Bizler 25 yıldır yürüyüşler, protestolar ve etkinlikler düzenliyoruz bir daha böyle acılar yaşanmasın diye. Ama biz elimizden geleni yapsak da Almanya’da bizleri yanlış anladıklarını ya da duymadıklarını seçim sonuçlarından da görüyoruz” şeklinde konuştu. Irkçılığın giderek korkunç boyutlara ulaştığını ifade eden Arslan, buna bir çözüm üretilmesi gerektiğini yoksa daha çok canların yanabileceğini belirtti. 23 Kasım’daki etkinlik kapsamında geleneksel Mölln konuşmasını kendisinin yapacağını söyleyen Arslan, “25 yıldır herkes annem  Bahide Arslan’ın ismini anıyor ama bir çok kişi onun nasıl biri olduğunu bilmiyor. Konuşmamda annemin ne şartlarla buraya gelip neler yaşadığını, toplum için neler yapmak istediğini anlatmak istiyorum. Belki o zaman onun ölümüyle neler kaybettiğimizi, Almanya’nın neler kaybettiğini gözler önüne serebilirim” dedi.

MÖLLN’DE YANAN CANLARIMIZ
1992 yılında Mölln’de 22 Kasım’ı 23 Kasım’a bağlayan gece büyük bir acı yaşandı. İki Neonazi genç, gece kentteki Ratzeburgerstr.’de bulunan Türklerin binasını ateşe verdikten sonra, Arslan ailesinin evini de ateşe verdiler. Polisi arayan ırkçılar, “Heil Hitler, Pis Türkleri Yaktık” mesajı bıraktılar. İtfaiye ilk önce yakılan Ratzeburgerstr.’deki evi söndürmeye gittiği için, Arslan ailesinin evine saatler sonra gelebildi ve geldiklerinde de aileden 3 kişi yanarak öldü, diğer aile fertleri camdan atladıkları için ağır yaralandı. Arslan ve Yılmaz aileleri yüreklerindeki yangını ve saldırının izini ömür boyu taşırken ki Neonazi gençten biri yaşı küçük olduğu için 7,5 yıl, diğeri ise 15 yıllık hapis cezalarının ardından yeni kimliklerle korunmaya alındı