25 YILDIR DİNMEYEN ACI

27 Ocak 1999 tarihinde evlerinin önünden kaybolan Hilal Ercan’dan tam 25 yıldır haber alınamıyor. Yetkililer, kamuoyunun desteğiyle bu acı olayın aydınlatılarak ailenin huzura kavuşmasına yardımcı olunabileceğini söylüyor.

Erdal Altuntaş
HAMBURG – 27 Ocak 1999 tarihinde Hamburg’un Lurup semtinde yaşanan trajik bir olay, hala aydınlatılamayan sırlarla dolu. O gün saat 13.20 sularında Spreestr. 1 adresindeki evlerinin tam karşısında bulunan Elbgau Passage adlı alışveriş merkezinden sakız almak için evden çıkan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Hilal Ercan’ın (10) akıbeti hala sırrını koruyor. Hilal’in ailesi ise 25 yıldan beri umutlarını yitirmeden Hilal’e ne olduğunu öğrenebilmek için araştırmalarına devam ederken en ufak ipucuna bile umutla sarılmaya devam ediyor. Hilal’in kayboluşunun 25. yılında, Hilal’in kaybolduğu alışveriş merkezinin önünde bir etkinlik düzenleyen Hilal’in ailesi, konuyla ilgili en ufak bilgisi olanların kendilerine veya herhangi bir polis karakoluna başvurmaları çağrısı yaptı. Etkinliğe, aile, akrabalar, ailenin yakın dostları, aileye destek veren çok sayıda insan ve basın mensupları da katıldı. Katılanlara üzerinde Hilal’in fotoğrafının bulunduğu tişörtler dağıtıldı. Kız kardeşinin kaybolduğu yerde duygu dolu bir konuşma yapan Hilal’in ağabeyi Abbas Ercan, Hilal’in akıbetiyle ilgili en ufak bir bilginin bile kendileri için çok önemli olduğunu dile getirirken kız kardeşinin anısını yaşatma kararlılığını vurguladı.

ABBAS ERCAN: HİLAL’E SARILMAK İSTERKEN MEZARINA BİLE RAZI OLDUK
“Kız kardeşimle vedalaşma şansımız bile olmadı” diyen Abbas Ercan, “Bu süreç bizim için ne kadar acı verici olursa olsun, Hilal’in akıbeti belli olmadan asla pes etmeyeceğiz. Onu yaşarken kucaklamayı isterdik ama bugün, ziyaret edebileceğimiz bir mezarı olmasına bile razıyız. Onun akıbetini bilmek acılarımızı bir nebze de olsa hafifletecek” şeklinde konuştu. Ercan ailesi, adalet arayışından vazgeçmeyeceklerini dile getirirken bu konuda halktan, güvenlik birimlerinden ve medya mensuplarından destek istediler. Hamburg Savcılığı, Hamburg’da aydınlatılamayan en eski vaka olan Hilal’in kayboluşunun aydınlatılmasına yardımcı olacak bilgi ve ipuçları için para ödülünü 20 bin euroya yükseltmişti. Hilal’in kayboluşuna dair dosyanın hala açık olduğunu belirten yetkililer, toplumun yardımı olmadan bu acı olayın çözülemeyeceğine vurgu yapıyor. Hilal’in kayboluşuyla ilgili cinsel suç ve suçtan sabıkalı olan Dirk A., baş şüpheli konumunda. 2000 yılında küçük bir kızı boğarak öldürmeye çalışırken yakalanan ve 7 küçük çocuğa cinsel istismarda bulunduğu için 7 yıl hapis cezasına çarptırılan Dirk A., daha sonra tehlikeli olduğu gerekçesiyle kapalı psikiyatri kliniğine kapatılmıştı. O dönem Hilal’i tanımadığını iddia eden adamın kız kardeşinin, Ercan ailesiyle aynı apartmanda oturduğu ve adamın sık sık yakınlardaki çocuk parkına gittiği tespit edilmişti. Pedofil, önce Hilal’i kaçırıp öldürdükten sonra Volkspark’a gömdüğünü iddia etmiş, sonra ifadesini geri çekmişti. Bugüne kadar yapılan birçok araştırma ve kazıya rağmen en ufak bir ipucuna bile ulaşılamadı.