28 yıl sonra gelen adalet, sevindirdi

blank

Erdal Altuntaş
BİNGÖL / HAMBURG’da ticaretle uğraşan Bayanbaş Ailesi, 22 Mart 1994’de teröre kurban giden babaları için verdikleri “şehitlik mücadelesini” 28 yıl sonra hak ettiler. Aziz, Nihat, Selim, Halit, Abdulvahap Bayanbaş ve Menekşe Baycuman’dan oluşan 6 kardeş, sonunda Bingöl’de bulunan babalarının mezarına Türk bayrağı dikerek, listeye de “şehit” yazdırmayı başardılar.

Almanya’nın Hamburg şehrine işçi ailesi olarak gelen Mehmet Sıddık Bayanbaş (1940-1994), Bingöl İl Genel Meclisi olduğu 1994 yılında terör örtgütü mensupları tarafından evinden alınarak öldürülmüştü. Sıddık Bayanbaş’ın Hamburg’da yaşayan çocuklarının en büyüğü Aziz Bayanbaş “Babam 1984 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak orada Refah Partisi’nde siyasete atıldı. Almanya oturumunu nöldürmediği için buraya da giriş çıkış yapıyordu. Çalışmalarını il genel meclisi olarak sürdüren babam, yaklaşan seçim çalışmalarında da aktif görev yapıyordu. Siyasi çekişmelerden dolayı tehditlere kulak asmayan babam, 22 Mart 1994 gecesi Bingöl’deki evinden alınarak terör örgütü mensupları tarafından şehit edildi” dedi.
O tarihte babası için “şehit ailesi kimliği” verildiğini belirten Bayanbaş, “Hatta ailemizden iki kişinin şehit ailesi kontenjanından faydalanarak resmi kurumlarda çalışabileceği söylendi. Fakat 28 yıldır bu uygulama hiç gerçekleşmedi. Ne tazminat verildi, ne de haklarımız verildi. Birileri bir türlü uygulamaya girmesini engelledi. 2 yıl önce İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Bingöl’deki şehitliğin açılışına geldiğinde babamın durumu tekrar gündeme geldi. Ankara-Bingöl arasındaki trafik iki yıl sürdü. Tazminat ödememek için dosyaların sümenaltı edildiğini öğrendik. Dosyalar yeniden açıldı, tutanaklar okundu ve uzun uğraşlar sonucu Şehitlik Makamı resmi olarak da kabul edilerek babamın adı da şehitliğie yazıldı. Şimdi ailece çok mutluyuz” dedi.
“Biz tazminat değil şehitlik makamını istedik” diyen Hamburg, Türkiye ve Çin arasında toptancılık yapan Aziz Bayanbaş “Babam hem Hamburg’da hemde Bingöl’de çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Tüm bu yaşadıklarımıza rağmen devlete hiçbir zaman küsmedik ama şehitlik hakkı verilmediği için rahatsız olduk. Şimdi, devletimiz tüm haklarımızı verdi. Anneme şehitlik maaşı bağlayıp, şehitlik hakları tanıdılar. Arefe günü askeriyeden komutanlar gelerek babamın mezarının başına Türk bayrağı diktiler ve şehit aile belgemizi verdiler. Mezarın yapılması için de 30 bin TL gibi para vereceklermiş. 54 yaşında şehit edilen babamızın ruhu şad olsun. Bende Almanya’dan gelerek bu günleri yaşadığımız için ailece çok mutlu olduk. Babamın adını Bingöl’de yaşatmak için bi rokulda kütüphane yaptırdık. Ayrıca Kuran Kursu yaptırdık ve bunlara (Mehmet Sıddık Bayanbaş) adını vereceğiz” dedi.