Renningen teröre karşı yürüdü

Mehmet Güzel RENNİNGEN- Son günlerde artan terör olaylarını protesto etmek ve birlik mesajı vermek üzere Renningen şehrindeki çeşitli kilise cemaatleri ve Ditib Camii ve dernek yöneticileri biraraya gelerek ortak bir yürüyüş tertip ettiler.
Renningen Gemeindehaus önünde toplanan kalabalığa tertip komitesi tarafından yürüyüşün amacı anlatılırken nelere uyulması gerektiği ve yürüyüş güzergahı belirtildi.
İlk olarak Gemeindehausun hemen yanında bulunan Kiliseye giren kalabalığa kilise din görevlileri tarafından barış ve dostluk mesajları verildi, ardından Ditib Sancak Camiine yürüyen kalabalığa cami içerisinde Sancak Camii Din Görevlisi Süleyman Travaç İslamın Barış dini olduğunu anlatan ayet ve hadislerden verdiği örneklerle bir açıklama yaptı, açıklamada, “terörün dininin ve milletinin olmadığını, İslam’ın barış dini olduğunu, bir insani öldürmenin tüm insanları öldürmek gibi günah olduğunu, dolayısıyla din adına yapılan yanlışların kabul edilemez olduğunu, yapılan cami saldırılarını kınadıklarını, hepimizin aynı gemide yasadığımızı, bu gemi batarsa hepimizin batacağını, toplumsal barış, huzur, birlik ve beraberliğin sağlanması için herkesin üzerine düsen görevi yapması gerektiğini” ifade etti.
Alman ve Türk toplumunun ilgi gösterdiği yürüyüşte kalabalık Renningen şehrindeki diğer kiliselerinde ziyaret ettiler, buralardaki din görevlileri tüm dünyada barışın ve dostluğun oluşması için dua ettiler. Yürüyüş sonunda Katolik Kilise lokalinde yürüyüşe katılanlara çeşitli ikramlar sunuldu.