4800 rulo tuvalet kağıdı istiflemiş

Nebahat Uzun
HAMBURG – Dünyayı kasıp kavuran yeni tip korona virüs (Covid 19) küresel salgını sürecinde yaşanan tuvalet kağıdı, dezenfektan, un, makarna gibi temel ihtiyaç sıkıntısının sebepleri de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Avustralya’da “Drakes” adlı süpermarketin sahibi John-Paul Drake, bir müşterinin istiflediği her biri 32 rulodan oluşan 150 paket tuvalet kâğıdı ve her biri 1 litrelik 150 dezenfektanı iade etmek isteyen müşteriyi kapı dışarı etti.

Bu gibi insanların ülkelerdeki temel ihtiyaç sıkıntılarına sebep olduğunu söyleyen Drakes,” Herkes ihtiyacı olduğu kadar alışveriş yapsaydı hiç kimse tuvalet kağıdı veya dezenfektan bulma sıkıntısı yaşamazdı. Ama maalesef bu müşteri gibi ihtiyacından fazla temel ihtiyaç malzemeleri satın alarak istifleyen ve diğer insanları zor durumda bırakan sorumsuz insanların sayısı tüm dünyada oldukça fazla. Yaşadığı sıra dışı olayı çektiği videoda anlatan süpermarketin sahibinin videosu kısa sürede Youtube video kanalında en fazla tıklananlar arasına girdi.

Almanya’da da süpermarketler halen, istiflemenin önüne geçebilmek için temel ihtiyaç ürünlerini kişi başı kısıtlı bir miktarda satıyorlar. Zaman zaman süpermarketlerde satıcı ve müşteri arasında yaşanan kavgalar, mantıklı insanları müşterilerin psikolojisini sorgulamaya itiyor.