5. Türk-Alman Ekonomi Günü’ne yoğun ilgi

Kâmil Yılmaz
HEİDELBERG – Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD), Mannheim Türk-Alman Ekonomi Merkezi (DYW) ile Rhein-Neckar Ticaret Odası (İHK Rhein-Neckar) ile birlikte organize edilen 5. Türk-Alman Ekonomi Günü, Heidelberg Rhein-Neckar Ticaret Odası merkez binasında gerçekleştirildi. Açılışını TİD Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği ve Baktat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan ile İHK Rhein-Neckar Üyesi ve ProKlima GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Franz Bruckner’in yaptığı programda; bu yılki konu “Enerji verimliliği ile maliyeti azaltın” oldu. Sempozyuma Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol ile Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran da katıldı.

POTANSİYELLER İYİ KULLANILMALI
Açılış konuşmasını yapan TİD Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği ve Baktat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, katılımcılara iştiraklerinden dolayı teşekkür etti. Baklan “Bu sempozyum ile bölgemizde yaşayan girişimcileri ilgilendiren konularda devamlılık ilkesini baz alarak, ekonomik potansiyellerin iyi kullanılması ve gelişmeye ve büyümeye destek olması amacına doğru yönlendirmektir” dedi.

ENERJİ MAALİYETİNİN AZALTILMASI
TİD Başkanı, kendi şirketi Baktat’ın Fotovoltaik Güneş Panelleri ile donatılması sonucu büyük enerji tasarrufu sağladıklarını sine vizyon eşliğinde anlattı. Bu tür güneş enerji panelleri ile işverenlerin sadece işletmelerinde değil aynı zamanda şahsi evlerine de takabileceklerini kaydeden Mustafa Baklan, enerji verimliliği ile maliyetin azaltılabileceğine dikkat çekti. Tüm işverenlere fotovoltaik güneş panelleri sistemini tavsiye eden Baklan, kendilerinin bundan çok memnun olduklarını ve bu sayede mali giderlerin azaltılabileceğinin altını çizdi.

UZMANLAR BİLGİLENDİRDİ
Konuyla ilgili olarak uzman Bernhard Röhberg, enerji tasarrufunun nasıl yapılabileceği yönünde bir chek-up sisteminin tanıtımını yaptı. Rhein-Neckar Enerji Verimliliği Yetkinlik Ofisi Uzmanı olarak işyerlerinde ve evlerde yalıtımlarda meydana gelen kaçaklar sayesinde binlerce Euro zarar meydana geldiklerine işaret ederek, bu yüzden geliştirilen sistem ile yapılan araştırma sonuçlarında kaçan enerjinin tespit edilerek tasarruf sağlanması konusunda görsel destekli bilgiler sundu. Programın son bölümünde ise, REWE Marketler Zincirinde süpermarketleri bulunan Türk iş adamı Şahin Karaaslan, işyerinde kullandığı tasarruflu derin donurucu dolaplar ile elde ettiği tecrübeleri dinleyenlere aktardı.