ÖNCELİĞİMİZ TÜRKÇE

Gülsüm Tan- Hasan Akdoğan/ BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde faaliyet gösteren işverenler kuruluşu Türk Avrupalı Ekonomi Forumu Bremen Kuzeybatı (TEWIFO) başkanı Türk kökenli işadamı Bülent Uzuner, gazeteci ve dernek temsilcilerinden oluşan Bremen Milli Bayramlar Tertip Komitesi  (MBTK) tarafından ziyaret edilerek, Türk dili ve kültürüne yaptığı katkılarından dolayı teşekkür edildi.  Konukları MBTK üyelerinden Birol Tan, Gülsüm Tan, Hasan Akdoğan, Selçuk Orman ile Osman Yeşilyurt ve eşini “Uzuner Consulting GmbH” adlı  teknoloji danışmanlık şirketinde karşılayan Uzuner, fahri çalışmaların önemine değinirken bunları  gönülden yaptıklarını belirterek, “Bu konuda emeği daha fazla olan sizlerin takdir etmesi bizim için ayrı bir mutluluktur” diye duygularını aktararak teşekkür etti. Türk toplumunun Almanya’da artık kalıcı olduklarını belirten  Uzuner, “Din, ırk ve siyaseti katmayarak tamamen bağımsız hareket ediyoruz. Çünkü, hükümetler değişebilir fakat toplumlar değişmez. Amacımız, toplumlar arasında dostluklara vesile olmaktır” dedi.   Bu bilinçle Bremen’de ayrıca başkanı olduğu Türkiye Kültür Forumu’nu  kurduklarını söyleyen Uzuner, faaliyetleri üzerine, “Buradaki amacımız ise, gençlerimizin Türkçe bilgilerini korumalarını ve geliştirmelerini desteklemek, Türkçe öğrenen insanların sayılarını korumak ve artırmak olduğu gibi toplumda karşılıklı bilgi sahibi olma değer verme ve  barış içinde bir arada yaşama arzusunu desteklemektir. Bu kapsamda konserler, tiyatrolar ve okuma akşamları düzenliyoruz. Hatta dut ağaçlarından oluşan kentin merkezi parkında (Bürgerpark) küçük bir dostluk ormanımızı da oluşturduk” diye bilgi verdi.

-Çocuklarımız ön yargılardan uzak yaşamalı
Şirketin toplantı salonunda verdiği bilgilerle etkinlikleri ile ulaşabildikleri Almanlara, hala var olan yanlış bilgilendirmeleri doğrultmaya çalıştıklarını belirten Uzuner, “Savunulacak bir şey olmasa bile kendimizi her an savunmada bulunuyoruz.  Bilakis çocuklarımızın bu önyargılardan kurtulmasını, yani, burada doğmuş, büyümüş Türk kökenlilerin buranın bir vatandaşı olarak hissettirilmelerini ve  hissetmelerini   istiyoruz.” Son yıllarda Almanya’da sağ parti  AFD’nin  gittikçe gelişmesine değinerek bununla birlikte artan ırkçılığa işaret eden  Uzuner, “Bu gelişmeler tabiki bizleri tedirgin ediyor.  Buna karşı bizler daha çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

-Alman hükümeti ve medyalar saygılı davranmadı
Uzuner ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Almanya ziyaretine değinerek, burada Alman siyasetçilerin tutumlarını kınarken şöyle devam etti: “Alman Cumhurbaşkanı bir başka ülkenin Cumhurbaşkanını davet ederse ve  o yemeğe başbakanı, bakanları , milletvekilleri ve belediye başkanlarını davet ederse, onların bu yemeğe katlamamaları uygun değildir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, kendisini değil, ülkeyi ve halkını temsil ediyor. Ona göre zaruri   şahsi bir mazereti olmadan katılmamaları uygun değildir. Bir devlet, davet ettiği konuğuna saygı duyması  gerekirdi. Bence bu yeterince olmadı. Her ne kadar Erdoğan’a karşı dahi olsanız gelen koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden bir Cumhurbaşkanı. Bu anlamda Alman hükümeti ve medyalar saygılı davranmadı.”
“Bu aynı zamanda Alman Cumhurbaşkanı’na ve burada yaşayan Türklere de saygısızlıktır” diye konuşmasını sürdüren Uzuner: “Cumhurbaşkanı buraya davet ediliyor. “Bu , bir istediğiniz var ki davet ediyorsunuz”  demektir. Alman halkına bu durumları da anlatmaya çalışıyoruz Bunun içinde her zaman kalıcı olan kültür çalışmalarına ağırlık vermiş bulunuyoruz.”   Uzuner’e MBTK adına çini bir tabak takdim ederek teşekkür eden  gazeteci Birol Tan, Almanya’daki birinci neslin Almanya ve Türkiye’nin  kalkınmasına gereken katkı sağladıklarını belirtirken, eğitimli gençlerimizin her iki ülke için bir kazanç olduğunu vurguladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın