60’ıncı yılda 60 metre yol..?

Göç’ün 60. yılı geçtiğimiz haftalarda farklı etkinliklerle kutlandı.
İlk kuşak “tarla parası ve yurda dönüş” ümidi
ikinci kuşak “mercedes’de iş bulma” ümidi
üçüncü kuşak kazanma “ümidi”
dördüncü kuşak “migrant” kavramından kurtulma ümidi…

Evet birilerine göre biz halen “migrant’ız” ve entegre olamadık…!
Ancak entegre olamadığımızı söyleyenler.., Almanlardan çok bizden bildiğimiz bazı çevreler, STK’lar ve yöneticileri…! Neden..? Çünkü bizim entegre olduğumuz söylendiği gün, bu arkadaşlarımızın gelir kaynakları bitecek..! Avrupa fonlarından bütçe alabilmeleri için sebep kalmayacak…! Yani bu arkadaşlar entegre olamadığımızı söylediği sürece biz bir 60 yıl daha entegre olamayız!

Geçtiğimiz haftalarda, göçün 60. yıl kutlaması adı altında farklı etkinlikler düzenlendi. Zamanımın el verdiği kadarı ile bu etkinliklere katıldım ve gerçekten de güzel organizasyonlara şahit oldum. Ancak her nedense Alman’lar yoktu..! Yani yine birbirimizi ağırlamış olduk. Düşünüyorum da, her davetliye, “lütfen yanınızda en az bir Alman Dostunuzu etkinliğimize davet edin” denilse idi, herhalde daha güzel ve renkli bir kutlama olurdu..!

Ve konuşmacılarımızın; “yıl 1960, tarla parası, Münih garı… ” gibi cümleler ile başlayan sunumlar değil de, göçün 60.yılında artık “migrant” değil “AVRUPALI TÜRKLER” olduğumuzu, Alman ekonomisine sağladığımız katkı, sosyolojik kazanımlarımızı ve bunda sonra bir 60yıl daha neleri başarmak istediğimizi anlatabilseydik.
Almanya Milli takımını Dünya ve Avrupa şampiyonalarında nasıl desteklediğimizi video görüntüleri ile yayınlayabilseydik. Yani kısacası Büyüklerimizin nasıl ve neden geldiklerini anlatmaktan ziyade, 60 yılda sağladığımız katkıları ve bundan sonra Almanya ve tüm Alman halkları için neler yapmak istediğimizi, özellikle de Alman davetlilere anlatabilseydik…!
Daha verimli olurdu diye düşünüyorum…! Neyse İNŞALLAH 70. yıl kutlamalarında uygularız…!

STK’larımız…!
Bu vesile ile yine STK. ve yöneticileri ile istişare toplantıları yapıldı. Katılımcılar ve dillendirilen sorunlar aynı…! Yani o cephede de bir değişiklik yok. Yıllardır dillendiriyoruz, STK’larımız kurumsallaşmadığı sürece, patlıcan ezmeli, sigara börekli kermesler ile varlığımızı hissettirmekten öteye gidemeyiz…!

60’ıncı yılda 60metre yol alabildik mi?

Mustafa Göğüş
Eyvallah