DİTİB’Lİ GENÇLERDEN MUHTEŞEM FİNAL

 

 

 

Mehmet Güzel
STUTTGART- Stuttgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği görev bölgesindeki camilerde eğitim gören gençlik kolları güzel bir konferansla sezon finali gerçekleştirdi. Stuttgart Feuerbach IW8 konferans salonunda düzenlenen programa Stuttgart Başkonsolosu Mehmet Erkan Öner, Diyanet İşleri Başkan yardımcısı Dr. Selim Argun, Din Hizmetleri Ataşesi Musa Uzun, DİTİB yönetim kurulu üyesi Erdinç Altuntaş bölgedeki Din görevlileri dernek başkanları ve çok sayıda davetli genç katıldı. İstiklal Marşı ve Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasında Ditib Württemberg gençlik kolları başkanı Ömer Dursun programın amacını kısa olarak açıklayarak gençliğe sahip çıkılmasını istedi. DİTİB yönetim kurulu üyesi Erdinç Altuntaş Ditib’in gençlere verdiği öneme değinerek gençlerin yaptığı tüm faaliyetlere destek verdiklerini belirtti. Stuttgart Başkonsolosluğu Din hizmetleri Ataşesi Musa Uzun görev bölgelerindeki 96 caminin içinde bulunduğu çeşitli bölgelerde her ay bir camide bir araya gelerek düzenlenen gençlik sohbetleri programların sezon finaline Türkiye’den bir değerli konuğu davet ederek sonlandırma isteğinin geldiğini bu istek doğrultusunda Dr Selim Argun’un katılmasıyla mutlu olduğunu belirterek ;

 

 

Bugün burayı dolduran gençlerimizde gördüğümüz ışık bizlere umut vermekte görev bölgemizde dokuzbin üzerinde evladımız camilerimizdeki derslere devam etmekte bunun bini 4-6 yaş aralığındaki çocuklarımız ve çok büyük bir oranda gencimize nüfuz etmekteyiz bugün buraya katılan programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim ve program hayrlara vesile olsun diyorum” Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner; Böylesi güzel bir etkinliği düzenleyen Ataşeliğimize teşekkür ederek başlamak istiyorum burada gençlerimizle birarada bulunmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum Bw eyaletinde yarım milyon Türk yaşıyor ve çoğunluğu bizim konsolosluk görev bulunuyor ve bunun içindeki genç nüfus oldukça fazla buradaki toplumumuzun geleceği gençlerin ellerinde ben kendimde gençlerle birlikte olmaya onların düzenlediği programlara katılmaya önem veriyorum Yapılan bir araştırmaya göre 2050 yılında alman nüfusun büyük bir kısmını Müslümanlardan oluşacak Avrupa’daki ikinci büyük Müslüman nüfusun olduğu Almanya’da eğitimli genç nüfusa sahip olmamız bu açıdan önemli ”

DEĞİŞMEYEN TEK GERÇEK DEĞİŞMEK

Programa Türkiye’den konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun “Genc sima ve dimağları görmek beni heyecanlandırdı ve kendime getirdi Bu sıcak pazar günü buraya gelen tüm gençlerden Allah razı olsun hayatta değişmeyen tek şey değişmektir derler değişim Osmanlıda tanzimatta kendisini hissettirirken, tanzimat dönemine kıyaslanırsa bugünkü değişim hem çok hızlı hemde seri buna hazırlıklı olmalıyız ve gençler bu konuda kendilerine nasıl bir eğitim nasıl bir gelecek sahibi olmalarına iyi karar vermeli ve asla sıradan olmamalılar misis yada mister normal olmayın normal anne babadan doğup büyüyen normal okulllara giden normal bir kariyer sahibi olup normal biriyle evlenen ve normal mezarlıkta toprağa verilen birileri olamayız böyle bir lüksümüz yok herşeyimizle yeni bir farklılık meydana getirmeliyiz İnsanlığın, güçlü orduların, toprak fetihlerinin çok anlamlı olmadığı bir zaman diliminden geçtiğine işaret eden Argun, “Bir ülkeye nüfuz etmek, bir ülkenin yönetimini, eğitim sistemini değiştirmek için artık o ülkeyi işgal ve ilhak etmenize gerek yok. Bu iş artık modern teknoloji ve kitle iletişim araçlarının farklı mekanizmalarıyla yapılıyor. Dolayısıyla zaman farklı, meydan okumalar farklı” diye konuştu.
Günümüzde imtihanların, zorlukların, meydan okumaların farklılaştığını, 1990’lı yılların Türkiye’sinin, Avrupa’sının olmadığını vurgulayan Argun, önümüzdeki dönemde güçlü eğitim faaliyetinde bulunmak için güçlü kaynaklara sahip olunması gerektiğini söyledi.

 

YENİ NESİL ÇAĞIN GEREKLERİNİ İYİ OKUMALI
Burada bulunanların çocuklarının birçoğunun çalışacağı meslekler icat dahi edilmedi. Uzmanlara göre, şuanda genç nüfusun çocuklarının yüzde 60 oranında çalışacağı meslekler henüz icat edilmedi. Bizler, hem kendimiz hem bizden sonra gelecek nesilleri iyi yetiştirmemiz gerekir. Dünyayı hep iyi yetişen insanlar değiştirmiştir. Bunu unutmayın. Öğrencilerinize ümmet hakkında global farkındalık ruhu kazandırmanız gerekiyor. Bu zamanın en önemli meydan okumalarının birisi de duygusuz gençlik sendromudur. Artık insanların sosyal medya çukurlarında vakit geçirdiği, dünyadan izole edildiği kimsenin derdiyle dertlenmediği bir dönemde, sizler ilahiyat fakültesi mezunu idealist insanlar olarak aman ha gençlerimize ümmetin dertleriyle dertlenme ruhunu verin.” Eğitimli ve bilinçli yetişen gençlerin her birinin medeniyetimizin yürüyen öznesi haline getirilmesinin önem arzettiğine değinen Argun, “Dinimizi, kültürümüzü, güzel sanatlarımızı her anlamda İslam’ı o topraklarda en güzel şekilde temsil edecek olan alanlarda çocukların yetiştirmemiz gerekiyor. Bununla birlikte bu küresel dünyada rekabet edebilmemiz için onlara iyi bir meslek sahibi kılmamız gerekiyor. Küresel rekabet küresel donanım gerektiriyor” dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın