MARKA DEĞERİ YÜKSEK ŞİRKETLER ŞART

MÜSİAD Avrupa piyasaları için inşaat gıda ve turizm konusunda çok ortaklı rol model oluşturacak şirketler kurarak yüksek marka değerine sahip firmaların oluşması için çalışmalar yapacak.blank

 

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT – Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hessen eyaleti bölge teşkilatı tarafından organize edilen “Avrupa’da Finans ve Yatırım Gelişmeleri” konulu toplantıya çok sayıda iş insanı bir araya gelerek MÜSİAD’ın Avrupa geneli için yeni vizyonu tanıtıldı. Toplantıya Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, MÜSİAD kurucu başkanlarından ve Rize eski milletvekili Ali Bayramoğlu konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca toplantıya AP milletvekili Engin Eroğlu, AP eski milletvekili Ozan Ceyhun, MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam ve Rhein-Main Türk Alman Girişimciler Birliği (DTGB) başkanı Turgut Sezgin, IHK Darmstadt üyesi ve TD-IHK yönetim kurulu üyesi Mehmet Kocagöl, IHK Hanau ikinci başkanı Salih Taşdirek ve çok sayıda iş insanı katıldı.

 

 

blank
MÜSİAD Hessen başkanı Muhsin Kıdık başkanlığından yapılan toplantı, Kıdık’ın selamlama konuşmasıyla başladı. Kıdık: “Toplantımıza katıldığınız için teşekkür ediyorum. MÜSİAD Hessen olarak devraldığımız bayrağı daha da yükseklere taşımaya kesin kararlıyız. Üyelerimize ve iş insanlarımıza katkı sunarak Türkiya Almanya arasındaki ticari faaliyetlerin artmasında rol almak istiyoruz. Daha güçlü olabilmek için birlikte hareket etmeliyiz” dedi. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı yaptığı konuşmada Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin önemli bir yer oluşturduğunu belirterek: “Almanya’daki Türk kökenli iş insanlarının başarıları bizleri gururlandırıyor. Ancak toplum olarak da, iş dünyası olarak da bundan daha fazlasını yapabilme potansiyeline sahibiz. Hessen Eyaleti’nin Türkiye’nin önemli sanayii şehirlerinden olan Bursa ile arasında ortak ticari ilişkiler bulunuyor. Hessen Eyaleti’ndeki bazı şehirler Türkiye’den Eskişehir ve başka şehirler ile kardeş şehir olmuş bulunuyor. Bu çalışmaların sağladığı imkanları ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin artması yönünde kullanmalıyız. Bireysel çabalardan ziyade örgütlü hareket etmemiz gerekiyor. Birbirimizden destek alarak daha da büyüyebilmemiz için birlikte düşünüp, birlikte hareket edecek mekanizmaları oluşturmamız lazımdır. Diğer yandan Alman sanayi ve ticaret odaları başta olmak üzere yerel kuruluşlarla bireysel ve kurumsal ilişkilerimizi güçlendirerek Alman iş çevreleri ile daha yakın işbirlikleri gerçekleştirebiliriz. Böyle kuruluşlardan mevcudiyetimizi ve temsil düzeyimizi arttırmak büyük önem arzediyor. Aidat ödediğiniz kurumların toplantılarına katılarak varlık göstermelisiniz. Yapacağınız bu girişimler mutlaka meyvesini verecektir. Diğer yandan da gençlerimizin eğitimi konusunda özellikle mesleki eğitim alanında staj imkanları ve istihdama hazırlayıcı eğitimler gibi konularda işadamları olarak sağlamakta olduğunuz katkıları arttırarak sürdürmenizi toplumsal bir sorumluluk olarak kabul etmenizi özellikle rica ediyorum. Toplum olarak geleceğimize yapacağımız en önemli yatırım geçlerimizin eğitimine yönelik olanıdır” diyerek toplantının başarılı olmasını diledi.

 

blank

Bayramoğlu: “Liyakat ve adaleti şiar edinin”
MÜSİAD kurucu başkanı Ali Bayramoğlu, MÜSİAD’ın 30 yılı önce “Yüksel Ahlak ve Yüksek teknoloji” prensibini esas alarak yola çıktığını ve bu hedefler doğrultusunda önemli işler başardığını belirterek “Bu güne kadar çok şeyler başardığımız gerçeğinin yanısıra daha yapmamız gereken çok görevlerimizin olduğu da bir gerçek. Yurt dışında bulunan iş insanlarımızın birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri için mutlaka yeni çalışmalar yapılmalı. İş hayatı ile üniversitede görev yapan akademisyenlerimizin işbirliği yapmaları konusundaki eksiklerimizi hızlı bir şekilde gidermeliyiz. Toplumun her katmanından katılım sağlayabilmek için özel gayret sarf etmeliyiz. Liyakat ve adaleti iş hayatımızda prensip edinirsek, hem başarılı olur hem de iş yaptığımız ülkenin kurallarına uyduğumuz için hukuki sorunlar yaşamayız” dedi.

Rol model olmalıyız
MÜSİAD’ın önce kendi üyeleri arasında kimin ne iş yaptığını, sektörel bazda birbirlerini tanımaları gerektiğini vurgulayan MÜSİAD kurucu başkanlarından ve Rize eski Milletvekili Ali Bayramoğlu, MÜSİAD üyesi iş insanlarının “rol model” olmalarını istedi. Bayramoğlu, “MÜSİAD olarak görev ve sorumluluklarımız var. Birlikte neler yapabiliriz? Tek başına çakıl taşı iseniz gelen gidenin atacağı tekme ile sağa sona savrulursunuz. Eğer çakıl taşları bir araya gelir taş kütlesi haline gelirseniz kimse size tekme atamaz. Bir araya gelirseniz, siyasiler, bürokratlar ve bankalar sizi dikkate alır. Bundan siz, temsil ettiğiniz toplum ve ülkeniz fayda görür. Dünyada ekonomisinde münferiden başarılı olmuş bir marka göremezsiniz. İtibarımızın olması için marka değerimizin olması lazımdır. Bunun için profesyonel yönetim, piyasa analizi, mali ve hukuki altyapı sahibi olmak lazım. MÜSİAD olarak Türkiye’deki ve Almanya’daki şirketlerimizi bir araya getirerek Avrupa piyasaları için öncelikle inşaat, gıda ve turizm konusunda kuracağımız profesyonel marka şirketler oluşturmayı hedeflemekteyiz. Taş ören olarak marka olamayız. Her şeyi biz yapamayız. Kurumsal çalışmak zorundayız. Güçlerimizi birleştirerek kuvvetlenecek ve büyüyeceğiz” dedi.

 

 

blank
AP Milletvekili Engin Eroğlu, AP eski Milletvekili Ozan Ceyhun, MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam ve Rhein-Main Türk Alman Girişimciler Birliği (DTGB) başkanı Turgut Sezgin birer konuşma yaparak, çalışmaları hakkında toplantıya katılanları bilgilendirdiler.