VE MÜJDELİ HABER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yurt dışı uçuşların ne zaman başlayacağına yönelik takvimi belirledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüs salgını sebebiyle durdurulan yurt dışı uçuşların ne zaman başlayacağına yönelik takvimi belirledi. Bayram sonrası yurtiçi uçuşları, 12 Haziran’dan sonra da yurtdışı uçuşları başlatmaya hazırlanan Ulaştırma Bakanlığı, sektörün en önemli kolunu da açmış olacak. Yurtdışından ilk uçuşlar Türkiye’nin iki ana kaynak pazarı olan Almanya ve Rusya’dan başlayacak. Ancak yeni plana göre uçuşlar, iki ülke arasında riski düşük şehirlerdeki havalimanlarından ve sınırlı olarak yapılacak.(Sabah)

– Yurt içi uçuşları Ramazan Bayramı’ndan sonra, yurt dışı seferleri 12 Haziran’dan itibaren başlatılacak. Yurt dışından ilk uçuşlar Almanya ve Rusya’dan başlayacak. İki ülkedeki riski düşük şehirlerdeki havalimanlarından ve sınırlı olarak gerçekleştirilecek.

– Tüm transfer noktalarında dezenfektanlar yer alacak, araçların yan koltukları boş bırakılacak.

– Otellere maksimum yüzde 60 doluluk izni verilecek.

– Otellere gelen turistlere maske temin edilecek. Gelenlere ateş ölçümü yapılacak. resepsiyonlara sosyal mesafe çizgileri eklenecek. Otellerin erişilebilen tüm noktalarına dezenfektanlar yerleştirilecek.

– Tesislerin dezenfekte edilmesi düzenli olarak kayıt altına alınacak. lobi, fuaye, dinlenme ve oturma alanlarındaki koltuk ve sandalye sayıları düşürülecek.

– Odalardaki su ısıtıcıları, televizyon ve klima kumandaları dezenfekte edilecek. Odalar 12 saat boş kalacak. Temizlik personeli kişisel koruyucu malzeme kullanacak.

– Otellerde acil durumlar için karantina alanı oluşturulacak.

– Otel personellerine pandemi eğitimi verilecek.

– Restoran ve kafelerin girişine dezenfektan koyulacak. Sosyal mesafe aralıkları işaretlenecek. Masalararasında en az 1.5 metre olacak. Çay-kahve, içecek makinesi gibi ortak kullanım cihazları kaldırılacak. Açık büfedeki yiyecekler cam bir panel arkasından otel çalışanları tarafından verilecek.

– Yüzme havuzları, şezlonglar ve oturma alanlarında sosyal mesfae kuralları uygulanacak.