Hamburg’da 8 Mayıs protestosu

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayıs’ta, “Hanau Her Yerde” başlığı altında ırkçılığa ve faşizme karşı mitingler düzenlenecek.

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da 1985 yılında dazlaklar tarafından katledilen Ramazan Avcı’nın unutulmaması ve ırkçılıkla mücadele için çalışmalar yapan Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısıyla oluşan birlik, ırkçılığa ve faşizme karşı 8 Mayıs’ta mitingler düzenleyecek. Nazi Almanya’sının 1945’de imzaladığı ve ‘kayıtsız, şartsız’ teslimiyetin yürürlüğe girdiği 8 Mayıs’ın 75. yıl dönümünde “Hanau Her Yerde” adlı birlik, sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak düzenlenecek mitinglerde Mölln, Lübeck, Solingen, Keupstrasse, Münih, Halle, Hanau ve daha çok sayıda ırkçı katliamda öldürülen göçmenleri de anacak. Sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak düzenlenecek mitinglerin yanı sıra Kampnagel, Schauspielhaus gibi kültür merkezlerinin dış cepheleri ırkçı karşıtı motiflerle ışıklandırılacak. Düzenlenecek her mitinge katılımın 25 kişi ile sınırlı olacak ve ırkçılığı kınama gösterilerinde, üzerinde ırkçılık karşıtı sloganlar bulunan korona virüsüne karşı yüz maskeleri taşınacak.

IRKÇILARA TAVİZ YOK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

Hamburg’da 1985’de Neonaziler tarafından öldürülen Ramazan Avcı’nın adını taşıyan Landwehr tren istasyonu önünde saat 17.00’de gerçekleştirilecek mitinge, Avcı ailesi üyeleri ve 1992’deki Mölln’deki kundaklamada katledilen Arslan ailesi üyeleri de katılacak. RAİ Basın Sözcüsü Gürsel Yıldırım, İkinci Dünya Savaşının Avrupa’da sona ermesini simgeleyen 8 Mayıs tarihinin, ne yazık ki yaşadığımız ülke ve Avrupa’da ırkçı faşizmin sonu olmadığını ifade ederek, “Nazi döneminin uzantısı olan ırkçı zihniyet günümüzde de can alıyor. 1990lı yıllarda Mölln, Solingen, 2000li yıllarda NSU cinayetleri ve daha yeni yaşanan Hanau vahşeti bu zihniyetin sadece birkaç örneğidir. Aynı zihniyeti taşıyanlar farklı kılıkta bugün parlamentolarda oturuyorlar. Irkçılara taviz vermek yok. Irkçı şiddet kurbanlarını asla unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.

“8 MAYIS ALMANYA’DA DA RESMİ TATİL OLSUN” TALEBİ

Gösterileri organize edenler mitinglerle aynı zamanda Nazi soykırımı kurbanlarının ve yakınlarının, 8 Mayıs’ın ırkçı faşizmden Kurtuluş Günü olarak resmî tatil günü edilmesi taleplerini destekliyor. 8 (bazı ülkelerde 5,7 ve 9) Mayıs Fransa, Hollanda, Rusya, Sırbistan ve aralarında Azerbaycan ve Özbekistan gibi çok sayıda eski Sovyetler Birliği ülkelerinin de bulunduğu ülkelerde 1946’dan beri resmî tatil günü. Bazı ülkeler bunu ‘Kurtuluş Günü’ olarak kutlarken, bazıları da ‘Zafer Günü’ olarak kutluyor.

HAMBURG’DAKİ MİTİNG YERLERİ

Organizasyon komitesi tarafından yapılan açıklamada mitinglerin Ramazan-Avcı-Platz (Landwehr tren istasyonu), Achidi-John-Platz (Rote Flora Schulterblatt), Schützenstrasse, Semra-Ertan-Platz (Detlev-Bremer-Straße / Simon-von-Utrecht-Strasse), Arrivati-Platz (Neuer Kamp / Budapester Strasse) düzenleneceği belirtildi. Katılmak isteyenlerin detaylı bilgileri https://www.facebook.com/groups/211618055586474/ sayfasından veya da RAİ basın sözcüsü Gürsel Yıldırım’a 0176 659 00 544 nolu telefondan ulaşarak alabileceklerine dikkat çekildi.