Stuttgart’ta IHK Oda Meclis adayları tanıtıldı

MÜSİAD, ATGİAD ve EUBA tarafında ortaklaşa düzenlenen IHK Oda Meclisi adayları tanıtım akşamı ve Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi veda programına yoğun işadamlarının katılmasının yanı sıra Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner de katıldı.

MUSTAFA KARAMAN

STUTTGART- Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti başkenti Stuttgart’ta faaliyetlerini sürdüren ve kısa adları MÜSİAD, ATGİAD ile EUBA olan işadamları dernekleri Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği ve Avrupa İş Adamları Derneği-European Business Association’in ortaklaşa düzenledikleri düzenlenen Stuttgart Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası (IHK) Oda Meclisi adayları tanıtım akşamı ve Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataeşesi veda programı Stuttgart-Feuerbach’da bulunan IW8 Kültür ve Etkinlik Salonunda düzenlendi. Korona virüs salgını önlemleri çerçevesinde kısıtlı katılımla yapılan törende katılımcılar maske takarak sosyal mesafeyi de korudular. Etkinliğe işadamları ve adayların yanı sıra Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner, Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu, UID Württemberg Bölge Başkanı Cahit Öner de katılırken MÜSİAD Stuttgart Başkanı Duran Tok, EUBA Güney Almanya Başkanı Müslüm Ekerbiçer, ATGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Sandıkcı ve yönetim kurulu üyeleri ile işadamları katıldılar.

YÜZDE 10 YABANCI

Her 4 yılda bir yapılan ve bu yıl da 6-28 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılan 160 bin üyesi olan ve yüzde 10’u yabancı işadamlarından oluşan IHK Oda Meclisi seçimi için bir tanıtım yapıldı. Tanıtımın moderatörlüğünü Ramazan Kara’nın yaptığı program ilk önce IHK’nın tanıtımı ve tarihçesiyle başladı. Daha sonra adayların tek tek kürsüye çağırılması ile kendilerini tanıtma imkanı bulan Otomobil branşında olan ve My Autoteile Ludwigsburg şirketi sahibi Murat Elidemir, Taşkın Conulting Ludwigsburg sahibi Osman Taşkın ile EMCON LOBUS UG ve emcon Şirket ve Yönetim Danışmanlık firmaları kurucusu ve sahibi Muhammed Erturan kendilerini tanıttılar. İlk önce kürsüye davet edilen ve IHK Stuttgart Oda Meclis’ine 2008-2012 yılı döneminde seçilerek görev yapmış olan Nevşehirli Muhammed Erturan, bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ve diğer genç nesillere örnek teşkil ettiği için de mutlu olduğunu söyledi. Bu meclislerde birçok Türk’un söz sahibi olması gerektiğinin de altını çizen Erturan, “Stuttgart ve çevresi Türk iş çevresinin bu seçimlerde de gereken gayreti göstermesi, oylarını kullanması, çevresini oy kullanmaları yönünde teşvik etmesi ile daha fazla sayıda Türk kökenlinin Oda Meclis’ine girebilmesi sığlayacaktır” diyerek oy vermeye çağırdı.

 

YENİ ADAYLARA DESTEK

Yüzde ounun yarısının Türk olduğı IHK Stuttgart Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası’nda söz sahibi olabilmek için birlikten güç ve kuvvet doğacağına işaret eden adaylardan Ludwigsburg şirketi sahibi Denizlili Murat Elidemir, aday olmasının tek sebebinin Türk iş adamlarının ve esnaflarının haklarını korumak ile onların sesi olmak istediğini belirtti. Elidemir, “Burada doğmuş biri olarak gençlere örnek olmak ve onların toplumda kabul görmeleri için çaba vermektir. İşçi konumundan iş veren konuma gelen toplumumuzun başarılı bir o kadar da kendi kimliği ve kültürünü kayıp etmemiş biri olmayı onlara göstermektir” dedi. Taşkın Conulting Ludwigsburg sahibi Kırşehirli Osman Taşkın ise IHK’da meslek eğitim komisyon üyesi de olduğunu belirterek IHK’yı bir çok iş yeri sahiplerinin tam tanımadıklarını sadece faturası ile tanıdığını söyledi.

BAŞKONSOLOS’TAN TEBRİK

Bu yapılan girişim ile birlik ve beraberliğin pekiştiğini gören Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner, her üç işadamları derneğini topluma katkılarından dolayı tebrik etti. Bir arada hareket ettikleri ve bu dayanışmayı gösterdikleri için de ayrıca teşekkürlerini ve tebriklerini bildirmesiyle konuşmasına başladı. Elbirliği ile bir çok işin başarılabileceğini belirten IHK’nın çok önemli bir kurum olduğunu ve bu kurumlarda Avrupalı Türklerin temsil etmeleri gerektiğine vurgu yapan Başkonsolos Öner, “Emeği ve eforu sarf ettiniz mi? Hayır. İşte bu ilk adımlar inşallah. Ben daha iyi olacağına yürekten inanıyorum. Farklı şehirlerde Belediye Meclislerinde Türk kökenli insanların üyelikleri arttıysa IHK’larda da artacağına inancım sonsuzdur. Türk Alman işbirliğinin dayanışmasına daha güçlü bir şekilde iş hayatının sürmesi için ve buradaki iş insanlarımızın daha iyi temsil edilmesi için de mevcudiyet göstermek çok önemli” olduğunun altını çizdi. Programın son bölümünde ise MÜSİAD Stuttgart Başkanı Duran Tok, EUBA Güney Almanya Başkanı Müslüm Ekerbiçer, ATGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Sandıkcı, görev süresi biten Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu’na yaptığı hizmetlerden dolayı bir plaket taktim ettiler. Son olarak da Çolakoğlu bir veda konuşması yaptı.