BU SENE İZİNLER MUAMMA!

Bu ay ne yazayım dedim çok düşündüm. Bir çok konu vardı ama insanımızın ne kadar aciz olduğunu bir kez daha gözler önüne serilmesini izledim.
İzin sezonunun belirmesiyle Almanya’nın ve bir çok ülkenin Korona virüs ile önlemleri, buna paralel de Almanya’nın 31 Ağustos’a kadar Türkiye’yi “Korona virüsünde güvenli olmayan ülke” ilan etmesi kararına bir anlam veremedim.
Vatandaşımız ne yapacağını bilemedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU ZİYARETİ
İzine gitsek mi gitmesek mi? İzine gidilmesi konusunda düşünülürken bizim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe ile birlikte Almanya’ya gelerek Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüştü. Almanya’nın seyahat yasağını objektif veriler ışığında yeniden gözden geçirmesini istedi. Bu kararın geri çekilmesini talep etmiş olması tabii ki bizim için sevindirici. Bizim yalnız olmadığımızı ve devletimizin bizim arkamızda destekçimiz olduğunu hissetmemizi bir kez daha göstermiş oldu.
Ama velakin Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın yaptığı açıklamaya kimse bir anlam veremedi. Bakanlığın seyahat uyarısının aile ziyareti yapmak üzere Türkiye’ye gidecek kişiler için geçerli olmadığını söyledi. Ama 14 günlük karantina ve Türkiye’nin Korona virüs yüzünden “güvenli olmayan ülke” deyimi halen geçerli oldu.
Neyse önümüze bakalım. Bu ikili ilişkiler ebetteki verimli oldu. Çünkü, bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın Almanya’ya verdiği yoğun tepkiler üzerine ve Türkiye heyetinin gelmesi üzerine, Kovid-19 testlerinin geçerli sayıldığı ülkeler listesine Türkiye’yi de ekledi. Bu gelişme sonrası, Türkiye’den en fazla 48 saat önce alınacak Kovid- 19 test sonucunun negatif olduğunu belirten sağlık raporu, Almanya’ya girişte sunulması halinde 14 günlük ev karantinası uygulanmayacak denildi.

UYGULAMA GÜNCELLENDİ
Robert Koch Enstitüsü, sitesinde yurtdışından ülkeye giriş yapanlarla ilgili Kovid-19 uygulamasını güncelledi. Enstitü, PCR olarak bilinen moleküler biyoloji testin geçerliliği için ISO 15189 veya ISO / IEC 17025 sertifikalı olması gerektiğini belirtti. Daha önce karantina muafiyeti raporu verebilecek ülkeler arasına Türkiye alınmamıştı.
Ama dikkat! Eğer bu sertifikalı Türkçe veriliyorsa Almanya kabul etmiyor. Ya İngilizce olacak ya da Almanca.

TEBRİKLER AVUKAT ENGİN ŞANLI’YA
Öte yandan bu ülkede yaşayan vatandaşların sesi olmak için mücadele veren Stuttgart’ta yaşayan tecrübeli Avukat Engin Şanlı’nın Baden-Württemberg Yüksek İdare mahkemesine (Verwaltungsgerichtshof Mannheim (VGH) açtığı dava da sonuçlandı. Davayı BW Eyalet hükümetine karşı kaybetse de Türkiye için test kararı verildi.
Test varsa karantina da yok, sorun da yok denildi. Burada yaşayan Avrupalı Türklerin sesi ve savunucusu olan Avukat Şanlı’yı ben de buradan tebrik ediyorum.

Unutmadan testiniz varsa ve negatif ise hiç sorun yok. İşyerleri bile bunu kabul etmek zorunda. Ekstradan özel bir karantina uygulayamaz denildi.

Hadi hayrlısı diyelim bakalım.
İzine gidenlere sağlıklı bir gidiş ve geliş diliyorum.
Kalın sağlıcakla..

Mustafa Karaman

Posta Gazetesi Baden-Württemberg

Bölge Haber Müdürü