Türkçemiz emin ellerde

blank

Württemberg Veli Birlikleri Dernekleri Federasyonu ev sahipliğinde Nürnberg, Frankfurt, Karlsruhe ve Stuttgart eğitim ataşeleri Stuttgart’ta bir araya geldi. Toplantıda Türkçe ve Türk Kültürü derslerine olan ilginin nasıl artırılabileceği ve bu konuda yapılması gerekenler konuşuldu.

 

Mustafa Karaman

HEİLBRONN- Almanya’da tüm bölgeler içerisinde en çok Türkçe ve Türk Kültürü derrsi öğretmenlerinin  görev yapığı bölge olan Württemberg bölgesinde Türkçe ve Türk Kültürü dersleri ile Türkçe ve Türk Kültürü derslerine olan ilginin nasıl artırılabileceği ve bu konuda yapılması gerekenler neler ile ilgili eğitim toplantısı Württemberg Veli Birlikleri Dernekleri Federasyonu ev sahipliğinde toplantıya başta Württemberg Veli Birlikleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Burhan Uzun, Başkan Yardımcısı Ömer Alemdaroğlu, Heilbronn Okul Aile Birliği Başkanı Aydın Ayaz, Muhasip Harun Yerli, Neşe Alp ile Ilsfeld eğitim gönüllüsü Mustafa Poslu hazır bulunurken Stuttgart Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Ümit Kaptı, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Dr. Uğur Acar, Nürnberg Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş ve Frankfurt Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran katıldı.

blank

KATILIM VE İLGİYİ ARTTIRMAK

Württmeberg Bölgesinde 290 Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenin görev yaptığını belirten Württemberg Veli Birlikleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Burhan Uzun, “Almanya’da görev yapan öğretmenlerin yarısından fazlası burada. Toplantıda Württemberg bölgesindeki okul aile birliklerinin yapısını ele aldık, bunun diğer eyaletlerde uygulanması yönünde görüş alışverişinde bulunduk” dedi. Pandemi sürecinde Türkçe derslerine katılım konusunda sıkıntı yaşandığını belirten Uzun, “Türkçe derslerine olan ilgiyi nasıl artırabiliriz, velilerimizle daha sık nasıl bir araya gelebiliriz bunları masaya yatırdık. Online eğitim konusunda yaşanan sıkıntılar ve çözüm yollarını ele aldık. Ayrıca Türkçe derslerinin karnelerde not olarak yer almasının önemi vurguladı. Okuma ve bilgi yarışmaları, futbol turnuvaları, folklor yarışmaları gibi faaliyetlerin bütün eyalet çapında yapılması üzerinde durduk. Eyaletlerin farklı yapılarını değerlendirdik ve gelecek için beraberce faaliyet önceliklerimizi belirledik” diye konuştu.

blank

ONLINE KAYIT

Ataşeler olarak bir istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini söyleyen Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Do. Dr. Ümit Kaptı, “Okul Veli birliklerinin yapısını konuştuk. Korona dönemi herkes için çok zordu. Eğitim gençlerimiz için bir çıkış yolu. Biz toplumun bütün kesimleriyle görüşüyoruz. Devletimizin sağladığı imkanlardan daha çok öğrenci ve velilerimiz yararlansın istiyoruz. Amacımız Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin yanı sıra kültürel birliği sağlamak” dedi. Kaptı, Württemberg bölgesindeki velilerin, çocuklarının Türkçe ve Türk Kültürü dersi alması için www.turkcem.de sayfasından online kayıt yaptırabileceğini hatırlatarak, “Buradan çocuklarının gittiği Alman Okullarını seçebilir, böylelikle çocuklarımız Türkçe ve Türk Kültürü derslerine katılabilir” dedi. Toplantıda eğitim ataşeleri de çalışmaları ve hedefleri dinledikten sonra, kendi bölgelerinde buna benzer çalışmaların nasıl yapılabileceği konusunu tartıştı. Ataşeler, “Çocuklarımızın iş ve sosyal hayatta başarılı olabilmeleri için çok iyi eğitim almaları şart. Ayrıca ana dillerini çok iyi öğrenmeleri gerekiyor. İçinde yaşadığımız toplumun eğitim sisteminde başarılı olmak için ailelerin bilinçli bir şekilde eğitim-öğretime katkı sağlamaları kaçınılmaz” dediler.