GÜZELLİĞİNİZE ‘KÖK’LÜ ÇÖZÜM

Yüz estetiği operasyonları, yüz germe, kırışıklık giderme, kaş kaldırma, göz kapaklarını düzenleme, göz altını düzenleme, burun estetiği, çene estetiği, yanak dolgusu ya da yüz dolgusu gibi birçok çeşide sahiptir. Yüz estetiği programı kapsamında, kişilerin taleplerine ve ihtiyaçlarına göre uygulamalar yapılmaktadır. Herhangi bir kaza ya da operasyon sebebiyle yüz bölgesinde hasar oluşan kişilere zorunlu şekilde estetik ameliyat yapılmasının yanında, sadece kişilerin taleplerine göre de operasyon gerçekleştirilmektedir. Uzman kontrolünde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, hastaların talepleri de değerlendirilerek yüz estetiği uygulamaları belirlenecektir. Tek bir estetik ameliyatının içerisinde, aynı anda birkaç farklı operasyonun kombine şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. Yüz estetiği programları, sadece cerrahi müdahaleyi kapsamadığından, bıçak altına yatmak istemeyen kişilerin de estetik yaptırma imkânı bulunmaktadır.

Yüz Estetiği Türleri Nelerdir?
Yüz estetiği çeşitleri ele alındığında, ameliyatlı ve ameliyatsız olarak birçok operasyon türü belirlenmektedir. Yüz estetiği için belirtilen yöntemler aşağıda sıralanmıştır:
– Yüz gençleştirme uygulamaları
– Yüz germe ameliyatı
– Yüz germe uygulamaları
– Çene dolgusu
– Çene düzeltme ameliyatı
– Dolgu işlemleri
– Çekik göz ameliyatı
– Göz kapağı kaldırma ameliyatı
– Boyun germe ameliyatı
– Kaş kaldırma operasyonlar
– Kaş kaldırma ameliyatı
– Göz altı torbalarını giderme operasyonları
– Yağ dokusu işlemleri / lipofilling
– Göz kapağını kaldırma ameliyatı
– Dudak estetiği
Belirtilen estetik operasyonlar arasından, ihtiyaca ve taleplere uygun olanlar belirlenmektedir. Estetik ameliyat haricindeki uygulamaların tamamı, belirli süre sonra tekrarlanmak zorundadır. Yüz estetiği kapsamında talep edilen işlemler, estetik uzmanları haricindeki kişiler tarafından gerçekleştirilemez. İşlemlerin kalıcılık sağlaması için devamlı olarak yinelenmesi şarttır.

blank

Yüz Germe İşleminin Türleri Nelerdir?
Yüz germe operasyon çeşitleri ve bu uygulamaların genel özellikleri, aşağıdaki açıklamada ele alınmıştır:
– Yüz germe operasyonları ameliyatsız ve ameliyatlı olarak iki ayrı kategoride belirlenmektedir.
– Ameliyatsız olarak gerçekleştirilen yüz germe operasyonlarında, kişilere iğneyle uygulama yapılmaktadır.
– İğneli yüz germe operasyonu, botoks olarak adlandırılmakta ve bölgelere botoks uygulanmaktadır.
– Ameliyat olmadan gerçekleştirilen yüz germe operasyonlarına, Fokus Ultrason ve huThermage adı verilmektedir.
– Botoks ve iğneli işlemlerin haricinde, yüzün belirli bölgelerine dolgu yapılarak da derinin kendini toparlanması sağlanacaktır.
– Yüz germe operasyonu için kullanılan ameliyatsız yöntemlerin sonuncusu da iple yüz germe işlemleridir.
Yüz germe operasyonlarından hangisinin tercih edileceği, doktorlar tarafından yapılan inceleme ve tavsiyelerin ardından belirlenmelidir. Kişilerin cilt yapısı, ameliyat tercihleri ya da yüzlerindeki sarkıklık ve kırışıklıkların değerine göre, uygun olan yüz germe operasyonu belirlenmektedir. İleri düzey kırışıklık ya da yaşlılık problemi bulunan kişilere, kalıcı çözüm elde edebilmek için yüz germe ameliyatı yapılmaktadır.

 

blank

 

KÖK HÜCRE NEDİR
İnsan vücudunda yer alan tüm organ ve dokular hücrelerden oluşur. Bazı hücreler kendilerini yenileyebilir ve farklı hücre tiplerine dönüşebilir niteliktedir. Kök hücre olarak adlandırılan bu hücreler, çoğalamayan kas ve sinir hücrelerinden farklı olarak bölünebilir ve çoğalabilir. Tek bir hücreden yüz binlerce hatta milyonlarca hücrenin oluşmasını sağlayan kök hücre, aynı zamanda kendisini yenilemek amacıyla bölünerek çoğalabilir.

 

 

 

blank

Kök hücreler, oksijen taşıma görevini, hormonal ve sinirsel iletimi sağlayamasa da, bu hayati işlevleri yerine getirmesi gereken hücrelerin oluşumunda rol oynar. Bir ömür boyunca kendisini yenileme özelliğine sahip olan kök hücre, diğer hücrelere dönüşür. Vücudun ihtiyacı doğrultusunda farklılaşarak diğer hücrelerin gelişimi, olgunlaşması ve çoğalmasını sağlar. Ancak yaş ilerledikçe vücutta bulunan kan hücresinin miktarı, diğer hücrelere kıyasla azalır. Yenidoğan bebeklerde her 10 bin hücreden 1’i kök hücreyken, 65 yaşındaki bir kişide her 1 milyon hücreden yalnızca biri kök hücredir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte azalım gösteren kök hücre miktarı nedeniyle hasarlanan doku ve organlar yeterince onarılamaz hâle gelir. Bu yüzden kök hücre tedavisi, ölümle sonuçlanabilecek pek çok hastalığın, bazı kanser türlerinin ve doğumsal olarak gelen kan hastalıklarının tedavisinde oldukça önemlidir.

 

 

 

blank

Kök hücre tedavisi nedir?
İnsan vücudunda yer alan tüm yapıların kökenini oluşturan ve kendi kendini yenileyebilen kök hücreler pek çok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılır. Kişinin kendisinden, uyumlu ya da yarı uyumlu olan donörden alınan kök hücreler, hasta kişiye nakledilerek hastanın hasarlanan hücre, doku ve organlarının yenilenmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Önceden yalnızca kemik iliğinden alınan kök hücreler ile kök hücre tedavisi uygulanabilirken günümüzde vücut dolaşımında yer alan, yani periferik kandan ve kordon kanından da alınabilmektedir. Ayrıca son dönemde, yumurtadan (embriyonik kök hücre) ve yağ dokusundan da kök hücre elde edilebilmektedir. Kalp, beyin ve sinir hastalıklarının yanı sıra kemik iliği tedavisi genel olarak aşağıda sıralanan durumlarda başvurulan bir yöntemdir.
•Doğuştan gelen metabolizma ya da enzimatik sistemden kaynaklanan anormallikleri düzeltmek
•Hastalıklı ya da hasarlanan kemik iliğini iyileştirmek
•Bağışıklık sisteminde var olan baskılanmanın giderilmesi
•Hasarlanan doku ve organların iyileştirilmesi
Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde Alzheimer, Parkinson gibi progresif hastalıkların yanı sıra omurilik yaralanmalarına ve beyin damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişen inme gibi pek çok nörolojik hastalığın tedavisi amacıyla da kök hücre tedavisinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Kök hücre, beyin dokusunun içine verildiğinde yakın zamanda oluşan bazı hastalık ve zedelenmelerde, beyin içinde hasarlanan bölgeleri iyileştirme konusunda etkili olmasa da, sağlam olan beyin dokusu üzerindeki hücreleri harekete geçirerek, farklı bir şekilde iyileştirme sağladığı görülmüştür.
Kök hücrelerin bu gibi yeni keşfedilen pek çok özelliği sayesinde yakın zamanda birçok hastalığın iyileştirilmesi için de kök hücre tedavisi uygulanabilir. Pek çok farklı hastalığın iyileştirilmesi için araştırmaların devam ettiği kök hücre tedavisi çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Bu yüzden kök hücre tedavisi nedir ve kök hücre tedavisi hangi hastalıklarda etkilidir sorularına verilen yanıtın içeriği her geçen gün artmaktadır. Günümüzde kök hücre tedavisi, hastanın göbeğinden alınan yağların saflaştırılması yöntemi ile elde edilen kök hücrelerin hastalıklı bölgeye iğne ile zerk edilmesi yöntemi ile yapılmaktadır. Kesinlikle cerrahi bir işlem değildir. En fazla iki saat içinde operasyon sona ermekte ve hasta iyileşmiş bir halde evine taburcu olmaktadır. Bu konu ilgili desteği www.kokhucre.info.tr Web sitesinden alabilirsiniz ayrıca estetik ile her türlü bilgi www.vucutestetik.com Web sitesinde detaylı olarak anlatılmaktadır.
Op. Dr. Ahmet Özyazgan
Rumeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi