KURALLARA UYUP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili (SPD) Barış Önes, Almanya’da yeni covid 19 kısıtlamaları ve uygulamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Önes “Almanya’da Koronavirüs salgınında vaka sayısının endişe verici boyutta artışıyla birlikte virüsle mücadelede sert ve daha sıkı tedbirler almak zorunluluğu doğmuş bulunuyor. Salgının ikinci dalgasını yaşadığımız şu günlerde Almanya’daki günlük vaka sayısının 15 binleri geçmesi, Hamburg’da 400’ü aşması, virüsle mücadelede daha sıkı önlemler alınmasının önemini de bize gösteriyor. Daha kötü günler yaşamamak adına federal hükümetin ve eyalet hükümetlerinin açıkladığı salgın önlem ve kısıtlamalarına uymanızı, kendinizi ve çevrenizi yeni tip Koronavirüs Covid-19’dan koruyabilmek için ayrıca hijyen ve sosyal mesafe kurallarına azami dikkat etmenizi önemle tavsiye ediyorum. Tüm bu kuralların bizlerin sağlığını ve geleceğini korumak için koyulduğunu lütfen unutmayalım. 28 Ekim’de Almanya Şansölyesi Angela Merkel (CDU) ve eyalet başbakanlarının gerçekleştirdiği video konferansı sonucunda 2 Kasım’dan itibaren Kasım ayı sonuna kadar uygulanması planlanan yeni önlemler açıklandı. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum:
1. 2 Kasım’dan itibaren kamusal veya özel alanlarda en fazla iki haneden insan bir araya gelebilecek. Tüm eğlence tarzı etkinlikler, partiler kasım ayında yapılamayacak. Hamburg’da bu kural zaten geçtiğimiz Pazartesi günü yürürlüğe girmişti. Kurallara uymayanları para cezaları bekliyor.
2. Gastronomi sektörüne 2 Kasım Pazartesi gününden itibaren önemli kısıtlamalar geliyor. Restoranlarda masalara servis yasak olacak ve sadece evlere servis hizmeti verilebilecek. Birahane, bar gibi mekanlar Kasım sonuna kadar kapalı kalacak.
3. Spor salonları, yüzme havuzları, sinema, tiyatro, opera ve konser salonları Kasım sonuna kadar kapalı kalacak.
4. Masaj, kozmetik ve vücut bakımı yapan işyerleri de kapalı kalacak. Sadece tıbbi, fizik tedavi amaçlı hizmet veren salonlar çalışmalarına devam edecek.
5. Kuaför ve berber salonları mevcut hijyen önlemleri ve kurallar eşliğinde hizmet vermeye devam edebilecek.
6. Okullar ve anaokulları sıkı hijyen ve sosyal mesafe kuralları eşliğinde açık kalacak
7. Otel, pansiyon gibi konaklama yerlerinde ciddi kısıtlamalar söz konusu. Otellerde turistik amaç taşımayan, sadece zorunlu konaklamalara izin verilecek.
8. Mağazalar ve perakende satış işyerleri 10 metrekare başına bir müşteri alabilme kaydıyla hizmet vermeye devam edecek.
9. Amatör sporlar da Kasım ayında yasaklar listesinde. Sadece profesyonel futbol, basketbol gibi takım sporları seyircisiz olmak kaydıyla oynanabilecek. Bireysel spora yasak yok.
10. İbadethaneler sıkı hijyen ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde hizmet vermeye devam edebilecek.
Tüm bu kısıtlamalar doğal olarak ek destek programlarını da gündeme getiriyor. En fazla 50 işçi çalıştıran şirketler ve solo işyerlerinin ciro kaybı, yüzde 75 oranında telafi edilecek. Büyük şirketler için bu oran değişiklik gösterebilecek. Hükümet bunun için 10 milyar avroya kadar ek ödenek ayıracağını açıkladı.