Mölln vahşeti, 28. yıldönümünde anıldı

blank

 

 

Erdal Altuntaş / Nebahat Uzun
MÖLLN / HAMBURG- 23 Kasım 1992 tarihinde Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Mölln kentinde Neonazi gençler tarafından kundaklanan evde hayatlarını kaybeden Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14), katledilişlerinin 28. yılında düzenlenen törenle anıldı. Mölln Belediyesi ve Hamburg Başkonsolosluğunun Arslan ailesinin desteğiyle düzenlediği törene Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Mölln Belediye Başkanı Jan Wiegels, yangında 3 aile ferdini kaybeden Faruk ve Hava Arslan çiftinin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Korona salgını kısıtlamaları çerçevesinde yapılan tören için kurallar nedeniyle geniş çağrı yapılmamasına rağmen katılımın yoğun olması dikkat çekti. İlk tören, Arslan ailesinin Mühlenstr. 9 adresinde kundaklanan evlerinin önüne çelenk koyulmasıyla başladı. Grup daha sonra aynı gece ırkçılar tarafından kundaklanan ve 32 kişinin yaralandığı Ratzeburger sokağına yürüdü. Kundaklanan bina yıkıldığı için dikilen anıt taşa çelenk bırakan grup buradan St. Nikolai Kilisesine geçti. Katılımın sınırlı olduğu kilisedeki tören, Mölln Fatih Camii imamı Mehmet Akçay’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ve papaz Kerstin Engel-Runge’nin dualarıyla başladı.

 

blank

BAŞKONSOLOS SUNEL: ARSLAN AİLESİNİN KATLEDİLEN FERTLERİNİN İSİMLERİ PARKA VERİLSİN
Duaların ardından söz alan Mölln Belediye Başkanı Wiegels, pandemi kısıtlamalarına rağmen, bu tür olayların unutulmaması adına töreni düzenlediklerini ifade etti. Almanya’da yabancılara yönelik ırkçı hakaret, tehdit mektupları, polis chat gruplarında ırkçı yazışmalar gibi ırkçı motifli saldırıların devam ettiğini ifade eden Wiegels, ırkçı cinayetlerin bireysel değil, geniş bir ağ yapısı olan örgütlenme olduğunu belirtti. Wiegels, “23 Kasım 1992’de yaşananlar, ırkçı kafaların neler yapabileceklerini gösterdi bize. Irkçılık demokrasinin ve toplumun daimi düşmanıdır. Irkçılığa karşı sesimizi yükseltmeli, güç birliği oluşturmalıyız” dedi. Almanya’daki NSU, Hanau, Solingen, Halle ve Mölln’deki ırkçı saldırılara dikkat çeken Başkonsolos Sunel, “Federal düzeyde yapılan açıklamalara göre 1990’dan bu yana 100’den fazla insan aşırı sağcı kurbanı oldu. Bu rakam Amadeus Vakfına göre en az 208 ve hayatlarını kaybedenlerin 50’den fazlası Türk kökenli. 2019’da Müslüman kurum ve temsilciliklerine 184 saldırı gerçekleştirildi. Keza mülteci ve sığınmacı yurtlarına yapılan 1750 ırkçı saldırıda 230’a yakın insan yaralandı” şeklinde konuştu. Yapılan araştırmalarda her iki Almandan birinin İslam’ı tehdit olarak gördüğünü ifade eden Sunel, toplumdaki eşitsizliklere de dikkat çekti. Sunel, “Giderek artan ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının toplumun büyük bir kesimini rahatsız ettiğini biliyoruz. Beklentimiz olaylara münferit vakalar olarak bakılmayıp sorunun kökenine inilmesi ve bu zararlı akımlara karşı daha etkili şekilde mücadele edilmesidir” dedi. Wiegels’e hitap eden Sunel, Arslan ailesinin hayatlarını kaybeden fertlerinin, Mölln’de çocukların oynayacağı bir parka verilmesinin topluma önemli bir mesaj olacağını vurguladı.

 

blank

FARUK ARSLAN: IRKÇILIK VİRÜSÜ KORONADAN TEHLİKELİ
“Aramızda bir virüs var ki, o koronadan daha tehlikeli” cümlesiyle konuşmasına başlayan Faruk Arslan, “Almanya’da meclislerde oturan virüsler topluma büyük zarar veriyorlar. Fakat ırkçılıkla mücadelede bizleri yalnız bırakmayan sizler ve sizin gibi düşünenlerle birlikte ülkemiz olan Almanya’da bizi ayrıştırmalarına, bölmelerine izin vermeyeceğiz. Meclislerde çok değerli insanlar var. Onlarla birlikte ırkçılık virüsünü yeneceğiz” mesajı verdi. Her yıl yapılan etkinlikte kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür eden Faruk Arslan, “Sizlerin varlığı bize güç veriyor ve mücadele ruhumuzu yaşatıyor” dedi. Aralarında İbrahim Arslan’ın bulunduğu ikinci bir grup da kundaklanan evin önünde ayrı bir anma etkinliği düzenleyerek ırkçılıkla güçlü mücadelenin önemine dikkat çektiler. Törene, 19 Şubat’taHanau’daki ırkçı saldırıda oğlu Serkan Gürbüz’ü (30)kaybeden Emiç Gürbüz de katıldı.

 

blank

MÖLLN KATLİAMINDA NELER YAŞANDI?
Mölln’de, 1992 yılının 22 Kasım’ı 23 Kasım’a bağlayan gecesi ırkçılar önce Ratzeburgerstr. 13 adresindeki bir binayı ateşe verdi. Bir kısmı ağır yaralı, 32 kişinin yaralandığı kundaklamanın hemen ardından iki ırkçı genç, Arslan ailesinin Mühlenstr. 9 adresindeki evine yöneldi. Neonazilerin Molotof Kokteyl atarak yaktığı ev, 3 kişiye mezar oldu. Polise telefon edip “Yaşasın Hitler, pis Türkleri yaktık” diye mesaj bırakan iki caniden biri yaşı küçük olduğu için sadece 7,5 yıl, diğeri ise önce müebbet aldı ama daha sonra iyi halden ötürü cezası 15 yıla indirildi.

 

blank