Bremen’de koronavirüs aşı merkezi hazır

Gülsüm Tan-Hasan Akdoğan
BREMEN- Almanya’nın Bremen kentinde oluşturulan koronavirüs aşı merkezi basına tanıtıldı. Bremen Aşı Merkezi şu anda korona nedeniyle Bremen Eyalet Meclisi’nin 20 Kasım’a kadar buluştuğu yerde inşa ediliyor (Messe Bremen 7. Hol).14 Aralık Pazartesi günü aşıya hazır olacak merkezde günde 1 500 kiye aşı yapılabilecek. Aşılara Ocak ayı başında başlanacağı öngörülüyor. Aşılar aynı zamanda, Bremerhaven belediye binasında da başlayacak. Bürgerweide’deki hazırlıklarında sona gelinen aşı merkezinde Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin şirketi BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın ürettiği aşı uygulanacak.  Yaklaşık 4 bin metrekarelik 7. Hol, on iki resepsiyon masasına sahip bir giriş alanına bir bekleme alanı, doktorların aşılamanın riskleri hakkında bilgi verdiği bir eğitim alanı aşılama alanı, aşılanmış kişilerin salondan tekrar ayrılmadan önce yaklaşık yarım saat dinleneceği alan olarak beş alana bölünmüş. Tanıtımda, Bremen Eyalet Sağlık Bakanı Claudia Bernhard ve basın sözcüsü Lukas Fuhrmann ile Hans Peter Schneider (MESSE BREMEN & ÖVB-Arena Genel Müdürü) ve Johanniter acil yardım ekibi hazır bulundu.

 

 

İlk etampa 50 bin aşı bekliyoruz
Bremen Eyalet Sağlık Bakanı Claudia Bernhard (Sol Parti), öncelikle merkezi zamanında tamamlayan yetkililere teşekkür etmek istediklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: „Bildiğiniz gibi burada 72 derecede saklanması gerektiren Pfizer ve BioNTech aşısı kullanılacak. İlk etapta 50 bin aşı bekliyoruz. Ne zaman ve ne kadar alacağımız henüz belli olmamasıyla birlikte Ocak ayında Bremen’de 20.000 kişiye ve Bremerhaven’de 5.000 kişiye kadar aşı yapabileceğimizi umuyoruz. Bu nedenle, şu anda Daimi Aşılama Komisyonu ve diğer federal eyaletlerle birlikte kesin ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz.” Ancak şu anda, nüfusa geniş bir aşı yelpazesi sunabilmek için yeterli aşının bulunmasının muhtemelen birkaç ay alacağı görülmektedir. Bizim için önemli olan aşılamaya hazır olmamızdı. Bu arada, aşı olunsada “Maske, mesafe ve hijyen” olan korona tedbirine uzun zaman uymamız gerekecek“

 

 

 

Salonumuzu zamanında tamamladık
Basın mensuplarını kapıda karşılayan Genel müdür Schneider, fuar salonlarını daha öncede sağlık sektörüne kiraladıklarını belirterek, „Aldığımız talimata göre salonumuzu koronavirüs aşı merkezi haline getirdik. İşimizi zamanında bitirmiş olmaktan mutluyuz. Tüm araç ve gereçler konulduktan sonra faaliyete geçecektir. Aşıları bekliyo olacağız“ dedi. Salonu gezdiren Schneider, giriş ve çıkışların ayri kapılardan yapılacağını söylerken, „Bizler organizatörler olarak iç ve dış güvenliği ve hijyen ortamını sağlıyacağız“ diye bilgi verdi.

12 dilde aydınlatılma
Kayıtların yapılacağı girişte daha sonra kişilere isteği üzerine farklı dillerde aydınlatıcı bilgilerin verileceğini belirten Sağlık Bakanlığı basın sözcüsü Lukas Fuhrmann, „Her müdahaleden önce olduğu gibi burada da kişi aşı formunu imzalaması gerekiyor. 08- 20.00 saatleri arasında açık olacak merkezimizde günde 1500 kişiye aşı yapılması planlanıyor. Yeterki yeterince aşı alalım“ dedi. Salonda ilk etapta 10 kişilik bir aşı önitesi olacağını ve gerektiğinde 12 kişilikte yer ayarlanacağını belirtti.
İlk etapta yaşlı, riskli guruba dahil olan ve sağlık çalışanlarına aşı yapılacağını belirten Fuhrmann, soru üzerine, „Aşı için teklif var israr olmayacak.İzdihamı engellemek adına mümkün mertebe refakatsız gelmelerini öneriyoruz. Burada tam donanımlı sağlık kadromuz hazır olacak.“ Dedi.

Randevüler çağrı merkezinden alınacak
Randevülerin ileri tarihte belirleyecekleri çağrı merkezinden verileceğini belirten Fuhrmann, ikinci randevünün aşı merkezinden verileceğini söylerken, „31 Aralık’da başlamak istiyoruz. Aşılar iki aşamada yapılacak. Örneğin aldığımız 50 bin aşıyla 25 bin kişinin aşısı yapılmış olacak“ dedi.

 

Johanniter acil yardım ekibi ise, Bremen’de 7 ambulans ile yaşlılar yurduna ve engelliler için portatif aşı hizmeti sunacaklarını belirtirken, önümüzdeki Ocak ayı ortasında hizmete başlayacaklarını söyledi.