Vesayetçi bildiriye hodri meydan

Emekli Amiral Ergun Mengi’nin başını çektiği 103 emekli amiralin “darbe sevdası”na hükûmetten cevap geldi: Oturun oturduğunuz yerde…

Haber Merkezi ANKARA

Hükûmetin politikalarına yönelik emekli amirallerden skandal bir girişim geldi. Emekli Amiral Ergun Mengi’nin başını çektiği 103 emekli amiral, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına, hükûmete ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik “cuntacılık” kokan bir bildiri yayınladı. Son dönemde gündeme gelen Montrö Sözleşmesi ve ‘sarıklı amiral’ tartışmalarına yönelik ifadeler içeren skandal bildiri, büyük tepki çekti.

İstanbul Sözleşmesi ve Kanal İstanbul dahil olmak üzere hükûmetin politikalarına yönelik çirkin ifadelerin yer aldığı bildiriye hükûmet kanadından ilk tepki Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi.

ALTUN: SİZ KİMSİNİZ
Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir “bildiri” yazmışlar! 5. kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde. O Türkiye eskide kaldı! Bu millet 15 Temmuz’da darbe heveslilerini nasıl tepelediğini dosta düşmana gösterdi. Haddinizi bilin!” dedi. Altun, ayrıca, “Siz kimsiniz? Ne hakla millî iradenin meşru temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize zarar veremeyecek. Dış güçlerin ezik piyonları; büyüyen, güçlenen Türkiye’nin önünü kesemeyecek!” ifadelerini kullandı.

KURTULMUŞ VE SOYLU
Bildiriye AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da twitter üzerinden tepki gösterdi. Kurtulmuş, “Eski Türkiye sevdalısı, vesayetçi, kendisini millî iradenin üstünde gören zihniyetin bazı temsilcileri yayınladıkları sözde bildiri ile siyasete akıl, millete ayar vermeye çalışıyorlar. O devirler geride kaldı! Haddinizi bilin! İçinize sinmese de şunu çok iyi anlayın ki; bu millet, vatanı da, mavi vatanı da, demokrasiyi de, millî iradeyi de bedelini ödeyerek korumuştur ve koruyacaktır” açıklamasını yaptı. Bakan Soylu ise şu ifadeleri kullandı: “Büyük Türk milleti üniformaya âşıktır. Üniformayı taşımak şereftir. O şerefi emekli olduktan sonra taşımak daha büyük şereftir. Demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini, üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yad ederiz… Ya diğerleri…”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise, “Kahraman milletimiz 15 Temmuz’da sadece FETÖ’cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz bütün darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka. Yıllardır, içerde dışarda vatan ve millet düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir mücadele sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kaos simsarlığı üstlenmişler” diye tepki gösterdi.

TAYYAR: AKILLANMADINIZ
AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar da bildiriye imza atan emekli amirallere ‘hodri meydan’ dedi. Tayyar sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu: “103 emekli amiral, Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışmasını bahane edip ortak bildiri yayınlamışlar. Akıllarınca hem hükûmete hem TSK’ya uyarıda bulunmuşlar. 20 yıldır denemediğiniz yol kalmadı, hep duvara tosladınız ama akıllanmadınız! Hodri meydan.”

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Mavi Vatan’da tehdit ediliyorken sesi çıkmayan, Doğu Akdeniz’deki haklarımız gasp edilmeye çalışılırken ortalıkta gözükmeyen emekli amirallere bir hâller olmuş. Bu ülkenin ordusu da hükûmeti de Cumhurbaşkanı da görevinin başında. Sizlik bir durum yok.”

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: KINIYORUZ
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bazı emekli amirallerin geçmişteki kötü ve çirkin olayları hatırlatan bir yöntem ve üslupla bildiri yayınlamasının kabul edilemez olduğunu belirterek “Seçilmiş siyasi iradeye yönelik kullanılan bu ilkel dili kınıyoruz.” ifadesini kullandı. Çelik, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bazı emekli amirallerin geçmişteki kötü ve çirkin olayları hatırlatan bir yöntem ve üslupla bildiri yayınlaması kabul edilemez. Bu yöntem ve üslubun siyasi hayatımızda neye karşılık geldiği bellidir.” dedi.

Bir dönem taşıdıkları üniformayı ve sıfatları istismar eden bu kişilerin açıklamasının yok hükmünde olduğunu vurgulayan Çelik, “Bu yaptıkları hem milli iradeye hem de bir dönem taşıdıkları üniformaya saygısızlıktır. Bu, vesayet özlemiyle tutuşan bir zihniyetin canlı olduğunun da kanıtıdır.” değerlendirmesinde bulundu. Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatleri için güçlü bir mücadele verirken birtakım emekli askerin suni gündemler üretmek suretiyle Mavi Vatan mücadelesini yürüten Cumhurbaşkanlığı makamını ve Hükümeti hedef almasına en güçlü cevapları vermeye devam edeceklerine vurgu yapan Çelik, şunları kaydetti:

“Seçilmiş siyasi iradeye yönelik kullanılan bu ilkel dili kınıyoruz. Kaldı ki Mavi Vatan’da mücadele veren ordunun başkomutanını cephe gerisinde hedefe koymanın askeri terminolojideki karşılığı da bellidir. Bu zihniyetle siyasi ve hukuki mücadelemiz sürecektir. Bugüne kadar aziz milletimizin karşısında kendisinde bir güç vehmeden her türlü vesayet odağına gereken ders verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir.

FUAT OKTAY: GEREKLİ CEVAP EN NET ŞEKİLDE VERİLECEKTİR
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, vesayet muhiplerinin heveslerinin en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kaldığını, millet olarak unutamayacakları bir ders verdiklerini vurgulayarak “Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir.” ifadesini kullandı. Oktay, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Mezarlıkta ıslık çalan korkaklar misali, Millet İradesini ve Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu hazmedemeyen darbe seviciler demokratik kurumlara, seçilmişlere ve de Türk Silahlı Kuvvetlerine ayar verme hadsizliğinde bulunmuşlar… Haddinizi bilin. Bu vesayet muhiplerinin hevesleri en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kalmış, millet olarak unutamayacakları bir ders vermiştik. Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir. Göze alabilene, hodri meydan.”

Deniz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anarak cumhuriyete, demokrasiye, vatana ve Mavi Vatan’a sonuna kadar sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.”

ADALET BAKANI GÜL’DEN AÇIKLAMA
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye’nin bekasını korumanın, demokrasiye saygıdan ve hukuka bağlılıktan geçtiğini bildirdi. Bakan Gül, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Seçilmişlere parmak sallamaya kalkan darbe heveslileri şunu iyi bilsin, köhnemiş vesayetçi zihniyetin prangalarından kurtulan, bu zihniyetten hesap soran, gücünü milli iradeden alan bir Türkiye var artık. Bu ülkenin bekasını korumak demokrasiye saygıdan, hukuka bağlılıktan geçer.”

BAKAN ELVAN’DAN TEPKİ
103 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye tepki gösteren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Kendileri emekli olmuş ancak kafalarındaki darbeci ve vesayetçi zihniyet emekli olmamış” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 103 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye tepki gösterdi. Bakan Elvan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kendileri emekli olmuş ancak kafalarındaki darbeci ve vesayetçi zihniyet emekli olmamış. Hala bu millete ve onun seçtiği lidere ayar vermeye çalışıyorlar. Milletimiz, lideriyle 19 yıldır bu zihniyete hiç geçit vermedi, hiçbir zaman da geçit vermeyecek” ifadelerini kullandı.

SÖZCÜ KALIN: HADDİNİZİ BİLİN VE YERİNİZDE OTURUN
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, emekli amirallerin bildirisine ilişkin, “Haddinizi bilin ve yerinizde oturun” açıklamasında bulundu.

Montrö Sözleşmesi ile ilgili bildiri yayınlayan emekli generallere sosyal medya hesabı üzerinden cevap veren Sözcü İbrahim Kalın, şu ifadeleri kullandı:
“Bir grup mütekait askerin darbe dönemlerini çağrıştıran açıklaması sadece kendilerini gülünç ve zavallı duruma düşürmüştür. bilsinler ki, aziz milletimiz ve temsilcileri, bu zihniyete ve vesayet heveslilerine asla geçit vermeyecektir.”

BAKAN KURUM: “GECE YARILARI BİLDİRİ YAYINLAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, emekli 103 amiralin yayımladığı bildiriye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Bakan Kurum, yaptığı paylaşımda, “Öğrenemediniz ama Türkiye eski Türkiye değil artık. Milletimizin iradesini yok sayarak gece yarıları bildiri yayımlamak kimsenin haddi değildir. Zihinlerinde darbenin izlerini taşıyan vesayetçi odaklarla mücadele sonuna kadar sürecektir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ifadelerini kullandı.

HAMZA DAĞ: SİYASETE BALANS AYARI VERME DÖNEMİNİZ BİTTİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, siyasete balans ayarı verme döneminin bittiğini vurgulayarak “O özlediğiniz eski Türkiye geride kaldı” ifadesini kullandı.

Dağ, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“103 emekli amiral, Kanal İstanbul ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi konusunda ortak bir bildiri yayınlamışlar. O özlediğiniz eski Türkiye geride kaldı. Siyasete balans ayarı verme döneminiz bitti. Villalarınızda yeni Türkiye’yi izlemeye devam edin…”

You cannot copy content of this page