Dünyanın gözü Brüksel’de! NATO Zirvesi başladı

NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve toplantısı Brüksel’deki NATO karargahında başladı. Zirve öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Dünyanın merakla beklediği NATO zirvesi Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında başladı. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği toplantıya 30 müttefik ülkenin liderleri katılıyor.

Zirvenin yapıldığı NATO Karargahı’nda konuklar için resmi karşılama programı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer liderler NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından karşılandı. Tüm liderlerin tek tek karşılanmasının ardından sosyal mesafe kuralına uyularak aile fotoğrafı çektirildi.

Erdoğan, toplantı başlamadan hemen önce ABD Başkanı Joe Biden’la bir süre sohbet etti.

blank

ZİRVENİN GÜNDEMİ

Zirvenin gündeminde ittifakın gelecek 10 yıllık yol haritasının belirlenmesi, NATO’nun stratejik konseptinin güncellenmesi, Çin’in yükselişi, son yıllarda gerileyen Rusya ile ilişkilerin durumu ve Ukrayna, siber tehditler, terörle mücadele, yıkıcı teknolojiler, iklim değişikliğinin güvenliğe etkileri ve Afganistan’daki NATO misyonunun sonlandırılma kararı sonrası durum gibi konular bulunuyor.

STOLTENBERG BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Zirve sona erdiğinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın toplantısı düzenleyerek bilgi verecek. Ayrıca zirve bildirisinin de toplantı bitiminde yayımlanması bekleniyor.

blank

ERDOĞAN’A ÇAVUŞOĞLU VE AKAR EŞLİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan NATO karargahına giriş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar eşlik etti.

GÖZLER BIDEN GÖRÜŞMESİNDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin ele alınacağını söylediği Biden görüşmesi merakla bekleniyor. Henüz belirsizliğini koruyon S-400 anlaşmazlığının çözümünün nasıl olacağı konusunun, bugün akşam saatlerinde gerçekleşecek olan görüşmede gündeme alınması öngörülüyor.

blank

ERDOĞAN, MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel’deki NATO Zirvesi kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. İki liderin basına kapalı gerçekleşen görüşmesi, 52 dakika sürdü.

MACRON: AÇIKLIK, SAYGI VE TALEP İÇİN ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görüşme sonrası sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “NATO zirvesi öncesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa uzun bir görüşme yaptık. Açıklık, saygı ve talep için” ifadesini kullandı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron ile Erdoğan’ın, Suriye ve Libya’daki sorunlarla ilgili birlikte çalışmanın gereğini ele aldığı belirtildi.

blank

ERDOĞAN, JOHNSON İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi kapsamında İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesi sona erdi. Basına kapalı gerçekleşen ve 25 dakika süren görüşmede bölgedeki gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da yer aldı.

blank

ERDOĞAN, MERKEL İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, NATO Zirvesi kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sona erdi.

Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ABD Başkanı Joe Biden ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmesi planlanıyor.