Erdoğan’dan S-400 ve F-35 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi kapsamında, ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, “S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan’a ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de NATO Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi.

“DÖNEM, ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMA DÖNEMİDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel istikrarın muhafazasında NATO’nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır.” dedi.

“Dönem, sorumluluktan kaçma değil, elini taşın altına koyma dönemidir.” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Akdeniz’den Karadeniz’e, Avrupa’dan Asya’ya, NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir.” diye konuştu.

NATO ZİRVESİ
Erdoğan, NATO Zirvesi’ne ilişkin, “NATO’yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık.” açıklamasını yaptı.

blank

BIDEN İLE GÖRÜŞME
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi ile ilgili, “İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık.” dedi.

S-400 ve F-35 konusunda görüştüklerini aktaran Erdoğan, “Ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan’a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin hiçbir tahkikata uğramadan serbestçe dolaşabilmesi, hatta kimi ülkelerde terör eylemi yapabilmesi büyük bir zafiyettir.” şeklinde konuştu.

BIDEN’A DAVET
Erdoğan, Biden ile görüşmesinde kendisini Türkiye’ye davet ettiğini belirterek, “İlişkilerin devamı açısından olumlu. Kendisini ayrıca Türkiye’ye davet ettim, gelebileceğini söyledi.” dedi.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkileri ile ilgili de konuştu. Erdoğan, “Çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD’nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor.” açıklamasını yaptı.

blank

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER
Erdoğan, Yunanistan ile ilişkilere ilişkin, “Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, ‘Araya birilerini sokmamızın anlamı yok’ kararına vardık.” diye konuştu.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına ilişkin, “Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. NATO Zirvesi’nde gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK’ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik.” dedi.

TERÖR MESELESİ
“Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır.” dedi.

blank

“TERÖR İLE DAYANIŞMA SERGİLENMELİ”
Erdoğan, “Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir.” ifadelerini kullandı.

KABİL HAVALİMANI AÇIKLAMASI
Erdoğan, Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanmasına ilişkin, “Pakistan’ı yanımıza alma düşüncemizi, Macaristan’ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik.” dedi.

MACRON VE İSLAM
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Fransa Cumhurbaşkanı Macron) ‘İslam’a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum.’ dedi.” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin, “Miçotakis ile güzel bir görüşme geçti. ‘Gerek Ege gerek diğer bölgelerde olsun, üçüncü ülke veya kişileri bu işe karıştırmayalım’ dedim.” değerlendirmesinde bulundu.