KÜLTÜRALE 2021 başladı

blank

 

Gülsüm Tan BREMEN
Bremen’de faaliyet gösteren Türkiye Kültür Forumu tarafından organize edilen kültür festivali KÜLTÜRALE 2021’in açılışı, Bremen Belediye sarayında gerçekleşen görkemli bir törenle yapıldı. Kültürale 2. ödülününde takdim edildiği etkinlikte, Eyalet Kültür Müsteşarı Carmen Emigholz, Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, Federal Meclisi Üyesi (SPD) Aydan Özoğuz, İş İnsanı Bülent Uzuner başkanlığındaki Türkiye Kültür Forumu yönetim ekibi ile birlikte bürokrat,siyasetçi, eğitim görevlileri ve STK temsilcilerinden oluşan çok sayıdaTürk-Alman davetlil yer aldı. Yapılan konuşmalarda Türkiye-Almanya işgücü anlaşmasının 60. Yıldönümü konu edilirken, ilk nesil vatandaşlarımız, emeği ve entegrasyona sağladığı katkılarıyla takdir edildi.

 

blank

-Komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmeliyiz
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Carmen Emigholz, etkinlikleriyle1961’de imzalanan Türkiye-Almanya işgücü anlaşmasını anımsattığı için Türkiye Kültür Forumu yöneticilerine teşekkür etti. Türk kökenli komşularınında bulunduğu göçmen oranının yüksek olduğu bir semtte oturduğunu belirten Emigholz, „Bu süreç içinde hiç de kolay olmayan uyumun başarıldığını görüyorum. İyi ilişkiler içerisindeyiz. Türklerin hem çalışıp hemde ailesiyle yakından ilgilenmeleri takdire şayan.İnançlar ne olursa olsun karşılıklı hoşgörü içinde olmamız bizleri dahada yakınlaştırır. Komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmeye ilgi göstermeliyiz“ ifadesinde bulundu.

blank

-Bulunduğu ve geldikleri ülkeye zenginlik kattılar
Başkonsolos Kaya, kültürler arası diyalogların gelişmesine vesile olan Kültürale’yi birlikte açmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmasına, Kültürale’nin, Türkiye ve Almanya arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 60. yılında düzenlenmesiyle ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Kaya, çeşitli zorluklarla geçen göç sürecini ve gelinen nokta üzerine örnekler verdi. İşçi olarak geldikleri Almanya’da bugün tüm katmanlarda yer alarak bulundukları ve geldikleri ülkeye zenginlik kattıklarını belirterek konuşmasına devam eden Kaya, „Hepisinin ayrı bir başarı hikayesi olan 30 bin Bremen’de olmak üzere üç milyonu aşkın vatandaşlarımız Almanya’da yaşamaktadır. Türkler burada, sağlam köprüler kurarak, toplumların kaynaşmasına vesile olmuş ve olmaya devam etmektedir“ diye konuştu.

 

blank

-Göç müzesi Türkiye’de de açılmalı
Konuklarını selamlayan Türkiye Kültür Forumu Başkanı Bülent Uzuner, göçün 60.yılına değinirken, büyük cesaret gösterip geldikleri ve bulundukları ülkelere zaman içinde büyük emeği geçen ilk nesil Türkleri konu eden bir göç müzeninde Türkiye’de açılmasını arzu ettiklerini söyledi.
Almanya’ya 60’lı yıllarda kimi iş kimide macera arayanların geldiğini ve çoğu Türklerin Almanya’da kaldığını belirten Uzuner, „Almanya artık onların, bizim vatanımız oldu. Vefat eden 1. Nesil, evlat ve torunlarının yaşadığı ülkede defnediliyor. Burada önemli yerlere gelen Türkleri artık, bakan ve başbakan gibi üst düzey görevlerde de görmek istiyoruz“ dedi. Kültürale kapsamında 14 etkinlikleriyle toplumları bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirterek de, organizede emeği bulunanlara teşekkür etti.

blank

-2. Kültürale ödülünü MAVIBLAU aldı
KÜLTÜRALE Ödülü’nün bu yılki kazananı Alman-Türk kültür platformu MAVIBLAU oldu. Programda MAVIBLAU platformu hakkında detaylı bilgi, Aydan Özoğuz tarafından verildi. Hamburglu olarak Bremen’de konuşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Özoğuz, Sanat ve kültürün önemine değinirken, 3. Nesil Türklerden oluşan ödül sahibi Tuba Yalçınkaya ve ekibini tebrik etti. Ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Yalçınkaya’ya ödülü, Bülent Uzuner, Gül Özge Kaya ve Aydan Özoğuz birlikte takdim etti.Türk-Alman kültürünü ve kültür emekçilerini desteklemek konusunda uzmanlaşmış bir kuruluşa takdim edilen Kultürforumun ilk ödülü, 2018’in kazananı olan Berlin’den binooki Verlag’a verilmişti.

blank

-17 Ekime kadar devam edecek
Kültürale ekibinden Nevin Uzuner ve Ferit Çınar’ın sunduğu açılış törenine,
Bağlamasıyla ozanlarımızdan eserler okuyan Petra Nachtmanova ve okuduğu duygu dolu şiirleriyle Özlem Özgül Dündar ayrı bir renk kattı.
Bu yılki ana ögesi Türkiye-Almanya işgücü anlaşmasının 60. Yıldönümü olan kültür festivali, okuma akşamları,müzik, kabere, Türk mutfağından çeşitler sunulacağı meze akşamı,ilk nesil insanlarımızla buluşmalar ve belgesel film gibi etkinlikleriyle 17 Ekim’e kadar devam edecek. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle bir çok etkinlikler gibi düzenlenemeyen Kültürale’ye bu yıl ilginin büyük olacağı bekleniliyor.

 

blank