9 SANDIK YERİ GARANTİ

SEÇİM İÇİN ALMAN MAKAMLARIYLA GEREKLİ TEMASLAR SÜRÜYOR

9 SANDIK yeri garanti

Büyükelçi Aydın: 9 başkonsoloslukta seçimler yapılabilecek. 3 tanesini de kesin olarak dış mekânlarda düzenleyeceğiz. Essen’in durumu henüz netleşmedi. Büyükelçinin programında Düsseldorf  Başkonsolosu Şule Gürel Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Essen  Başkonsolosu Şener Cebeci, ve Münster Başkonsolosu Pınar Gülün Kayseri de, hazır bulundu.

Murat Pehlivan DÜSSELDORF

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekilliği genel seçimi için Almanya’da oy kullanılacak 13 konsolosluk bölgesinde hazırlıkların son aşamaya geldiğini bildirdi. Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda konuşma yapan Aydın, “Normal prosedür devam ediyor, birkaç hafta içinde gerekli iznin verileceğini ön görüyoruz” dedi. Sandık kurulacak yerlere temas eden Aydın, “9 başkonsoloslukta seçimler yapılabilecek. 3 tanesini de kesin olarak dış mekânlarda düzenleyeceğiz. Essen Başkonsolosluğu ile ilgili durum netleşmiş değil. Konsoloslukta düzenlenmesi için çabalarımız var fakat hem güvenlik hem trafik dolayısıyla belediyenin bazı itirazları var. Önümüzdeki günlerde burası da netleşecek, muhtemelen dışarıda bir mekan olacak ama henüz kesin bir şey söyleyemiyoruz” diye konuştu.

İKİNCİ TURDA 5 GÜN SÜRE

Büyükelçi Aydın, sandıkların kurulabilmesi için Alman makamlarına zamanında izin başvurusunda bulunduklarını belirterek, “Federal Alman makamları seçimlerin düzenleneceği mekanlarla ilgili gerekli bilgileri ve güvenceleri yerel makamlardan aldıktan sonra izni veriyorlar, geçtiğimiz seçimlerde de öyle olmuştu. Biz bir sıkıntı görmüyoruz” diye konuştu. Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda ise 20 Haziran ile 4 Temmuz tarihleri arasında 5 gün boyunca oy kullanılabileceğini bildiren Aydın, sürenin kısa olmasından dolayı yaşanabilecek muhtemel yoğunluğu azaltmak için başkonsolosluklardaki sandık sayısının arttırılmasının ön görüldüğünü söyledi.

SOLİGEN’İ UNUTTARMAYIZ

Türkiye-Almanya ilişkilerinde son birkaç yıldır birtakım sıkıntılar yaşandığına işaret eden Aydın, “Özellikle federal seçimlerden sonra başlatılan yeni diyalog süreci içerisinde Alman tarafıyla her düzeyde yoğun bir temas trafiği yaşandı. Sorunların bir kısmı çözüme kavuşturuldu. Diğer sorunlar üzerine de müzakereler ve temaslar devam ediyor” diye konuştu. Solingen katliamını anma törenine de değinen Aydın, “Solingen’deki 25. yıl anma etkinliğiyle ilgili görüşmeler yapacağız. Amacımız bu olayı unutturmamak. Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da bir görüşme için Almanya’ya geliyor. Anma etkinliklerinin bir kısmına da katılacak” bilgisini erdi.

TERÖRİSTLERİ KOLLAMAYIN

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki yaşananlarla ilgili Alman tarafından empati beklediklerini de ifade eden Aydın, “Şunu söylemekten kaçınmıyorum. Bazı kısmi adımlar olmakla birlikte maalesef Almanya kanlı darbe girişimine, eylemlere katılan FETÖ ve PKK üyelerinin geldiği güvenli bir mekân oldu. Bizden bazı beklentileri olanların iki Almanya’nın birleşmesi sürecinde 500 bin kamu görevlisinin işten çıkarılması veya emekli edilmesini unutmamalılar. Mesela Doğu Almanya’nın Tiran Büyükelçisi’nin buraya taksi şoförü olarak geldiğine şahit oldum” diye konuştu.