Koronavirüse karşı ‘Süper Aşı’: 3 kat daha fazla koruma sağlıyor

Dünya koronavirüsle mücadeleye devam ederken, bilim adamları çözüm yolları aramaya devam ediyor. Almanya’dan ise umutla beklenen haber geldi. ‘Süper Aşı’ olarak adlandırılan çalışmanın ilk sonuçları yayınlandı. Açıklanan verilere göre ‘Süper Aşı’ diğer aşılardan daha iyi bir bağışıklık tepkisi üretiyor.

2019’un son günlerinde Wuhan’da ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bilim adamları her gün yeni bir çalışmayla çare ararken Almanya’dan müjdeli haber geldi.

İLK SONUÇLARINI VERDİ

Pandemi ile mücadele son sürat devam ederken pandeminin seyrini değiştirebilecek yeni bir haber daha geldi. Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden akademisyenler tarafından geliştirilen CoVac-1 aşısı ilk sonuçlarını vermeye başladı.

BİRİNCİ DENEMEDEN GEÇTİ

Koronavirüse karşı özel olarak T-hücreleri oluşturması için tasarlanan yeni aşı birinci deneme aşamasından başarıyla geçti.

 

DAHA İYİ BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ ÜRETİYOR

Deneme verilerine göre, halihazırda kullanımda olan aşılardan daha iyi bir bağışıklık tepkisi üretiyor. Bu yılın başında deneysel aşıyı olan 36 kişiden alınan birinci aşama deneme verileri, aşının güvenli olduğunu ve güçlü bir bağışıklık tepkisi üretebileceğini gösterdi.

BIONTECH’TEN 3,5 KAT DAHA FAZLA ÜRETİYOR

Bilim insanları aşının T-hücresi tepkisinin “SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra ve onaylanmış aşılarla aşılamadan sonra tespit edilen düzeyleri aştığını” söyledi. Veriler, mideden tek doz şeklinde yapılan yeni aşının, PfizerBioNTech aşısının 3,5 katı ve AstraZeneca aşısının 20 katı kadar T-hücresi ürettiğini gösteriyor.

ÜÇ AY İÇİNDE YAKALANMADILAR

Araştırmacılar ayrıca, aşı kaynaklı T-hücresi tepkilerinin, mevcut endişe verici SARS-CoV-2 varyantlarından etkilenmediğini belirtiyor. Umut verici sonuçlar elde eden denemeye katılan hiç kimsenin T-hücre aşısı olmaları ardından geçen üç ay içinde Covid testi pozitif çıkmadı.

YAŞLILAR ÖNCELİKLİ

Ekip, aşının şu anda onaylanmış aşıların yanı sıra özellikle yaşlılar ve bağışıklığı baskılanmış olanlar için etkili bir tamamlayıcı aşı işlevi göreceğini öne sürüyor.

T HÜCRE TEPKİSİ DAHA DAYANIKLI

İnsanları hastalığa karşı daha fazla korumanın bir yolu olarak T-hücreleri, aşı üreticileri ve klinisyenlerin gittikçe ilgisini çekmeye devam ediyor. İnsanları enfeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık tepkisinin bir parçasını oluşturan T-hücreleri genellikle antikorlarla birlikte çalışırlar. Ancak, antikor seviyeleri genellikle zamanla azalır ve artırılmaya ihtiyaç duyarken, T-hücreleri kan dolaşımında birkaç yıl kalabilirler.

KORUMAYA DEVAM EDİYOR

Aşılardan elde edilen T-hücre seviyelerinin Covid’e karşı uzun vadeli koruma sağlamada anahtar olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkmaya devam etse de kişinin bünyesindeki T hücresi sayısının ölçümü zorluğunu korumaya devam ediyor.

 

YAŞLILAR VE HASTALAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

“Antikor tepkisi, virüs tarafından saldırıya uğradığınızda vücudun ani tepkisini veya savunmasını yönlendiren şeydir. T hücresi tepkisinin gelmesi biraz daha uzun sürer ama daha dayanıklıdır, daha uzun sürer ve vücut onu hatırlar,” diyen AstraZeneca’nın CEO’su Pascal Soriot da verdiği bir demeçte T-hücrelerinin özellikle yaşlı insanlarda bağışıklık tepkisinin sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunun altını çizdi.