Hamburg 2G+ uygulamasını genişletiyor

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Barış Öneş yeni yıla koronavirüs salgınına karşı çok ciddi önlemler alınması kararlarıyla girdiklerini belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.  “Resmî açıklamalara göre Hamburg’da 5 Ocak 2022 itibarıyla 1965 yeni korona vakası kayıtlara geçti. Bu sayı maalesef yeni bir günlük rekor. Pandemi başlangıcından bu yana kentimizde 147 bin 775 korona vakası kayıtlara geçti. Halen 293 kişi hastanelerde korona tedavisi görmekte ve bunların 69’u yoğun bakımda. Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) açıklamalarına göre pandemi başlangıcından bu yana Hamburg’da 2004 kişi koronavirüse bağlı hayatını kaybetti. Hamburg’da vatandaşlarımızın yüzde 77,2’sinin tam aşılı olmasına rağmen Koronavirüs ve Omikron Varyantı vakalarındaki ciddi artışlar, yeni salgın önlemlerinin alınmasını zorunlu kılıyor maalesef. Bu bağlamda Hamburg, vatandaşlarımızın salgından daha iyi korunması ve daha güvenli ortamlarda olabilmeleri için yeni düzenlemeleri hayata geçirmeye, 2G uygulamasını 2G-Artı (aşılı veya hastalığı atlatmış+negatif testli) modeline çevirmeye hazırlanıyor. 10 Ocak Pazartesi gününden itibaren yürürlüğe girecek olan kapsamı genişletilmiş 2G-Artı modelinin hangi alanları kapsadığı konusunda sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum” diyen Öneş şu konulara dikkat çekti.

Hamburg Senatosu, 10 Ocak Pazartesi gününden itibaren 2G-Artı kapsamını genişletiyor. Yeni uygulamaya göre enfeksiyon riskinin ve insan sayısının yüksek olduğu yerlere artık sadece aşılarını tam yaptırmış olanlar veya hastalığı atlatmış olanlar ayrıca korona testi yaptırarak (2G-Artı) girebilecek. 2G-Artı kuralı şu alanlarda uygulanacak:

Tüm genel etkinlikler
Turistik amaçlı otobüsle şehir ve vapurla liman gezileri
Mesleki yönetmelik çerçevesinde ticari fuaralar ve sergiler
Kuaför ve ayak bakımı hizmetleri hariç tüm vücut bakım ve vücut hijyen hizmetleri
Gastronomi ve benzer mekanlar
Yolcu gemilerinin konaklama ve hazırlama işlemleri
Dinlenme tesisleri ve rehberli turlar (dış mekanlar hariç)
Tiyatro, opera, konser, sinema salonları gibi kültür merkezleri (Müze, kütüphane, sergi alanları ve anma yerleri hariç)
Seyircili spor etkinlikleri
Festivaller, halk şenlikleri
Serbest zaman bazında sunulan eğitim etkinlikleri
Kapalı alanda yapılan spor, yüzme ve tüm diğer spor faaliyetleri
Kumarhaneler, oyun ve bahis salonları
Yaşlı buluşma ve grup buluşma merkezleri

Market, eczane, drogerie gibi zaruri ihtiyaçların satıldığı diğer alışveriş (kıyafet, mobilya vs.) mekanlarında mevcut kurallar devam edecek. Ayrıca hayvanat bahçeleri ve botanik bahçelerin dış mekanındaki kurallar da bugüne kadar olduğu şekliyle devam edecek. Aşısını tazelemiş olanlar (Auffrischungsimfung) bu uygulamadan muaf tutulacak, yani aşılarını yenilediklerine dair karnelerini kimlikleriyle birlikte ibraz etmeleri yeterli olacak. Çocuklar ve gençler de okulda düzenli olarak test edildikleri için 2G-Artı kuralından muaf tutulacak. Ayrıca etkinliklere katılım sayılarına da yeni düzenlemeler getirildi.

Dış mekanlardaki etkinliklere katılım sayısı 1000’e, seyircili spor etkinliklerine katılım sayısı 200’e düşürüldü.
Kültür etkinliklerine azami katılım sayısı ise 1000 kişi olarak açıklandı.
Bundesliga oyunları gibi önemli ulusal etkinlikler, bir dahaki açıklamaya kadar seyircisiz gerçekleştirilecek.

Federal Hükümet Uzman Komisyonu’nun beklenen tavsiye kararı ve 7 Ocak 2022 tarihinde yapılacak Başbakanlar Konferansı kararlarından farklı sürpriz bir karar çıkmaması durumunda yeni uygulama 10 Ocak 2022 Pazartesi itibarıyla yürürlüğe girecek.