Yeni ehliyetlerde heyecanlandıran Togg sürprizi! Artık üzerinde yer alacak

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı yeni e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belgesi’ni duyurdu. Yeni ehliyetler üzerinde yer alacak Togg detayı ise dikkat çekti. Yeni ehliyet üzerinde Togg silüeti yer alacak.

İçişleri Bakanlığı yeni e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belge’lerini duyurdu. TOGG sürprizi ise gündem oldu.

EHLİYETLERDE TOGG SÜRPRİZİ 

Önümüzdeki dönemlerde ehliyetlerin üzerine sıradan bir otomobil yerine Togg silüeti olacak. Gelen detaylara göre emniyet kemeri ve sürücünün olduğu bir araba olacağı belirtildi. Bununla birlikte kimliklerde buradaki çipe yüklenebilecek. Ayrıca AB ve ISO regülasyonları ile uyumlu hale getirildi.

“KENDİMİZ ÜRETMEYE BAŞLIYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları söyledi; 

“Sayın Cumhurbaşkanımız da dün açıkladılar, inşallah ağustos ayında kendi e-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz…

“TASARIMI ÖZGÜN”

Yeni yerli e-pasaportumuz, TÜBİTAK AKİS İşletim Sistemli temassız çipe ve birçok yeni güvenlik ögesine sahip. Yeni yerli e-pasaportta sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, ‘Turkey’ yerine ilk kez ‘Türkiye’ ifadesi kullanılmıştır. Tasarımı, özgün bir tasarımdır… Pasaportun her sayfasında, ülkemizin bir şehrine ait tarihi, kültürel ve manevi değerlere ait görseller, şehre özel bitki görselleri gibi tasarım özellikleri yer alacak.”

 

ÜZERİNDE ‘TURKEY’ İBARESİ OLMAYACAK 

Yapılan açıklama içerisinde daha önce Avrupa’daki bir firma tarafından üretilen e-Pasaportların, bundan sonra yerli olarak imal edileceği söylendi. Devam eden çip krizi nedeniyle ilgili firmanın tedarik konusunda sıkıntı yaşaması sonucu yerli olması yönünde adımların atıldığı ve kısa sürede seri üretime başlanacağı belirtildi. Ayrıca pasaportların üzerindeki Turkey ibaresinin Türkiye olarak değiştirileceği söylendi.