Yılmak ve pes etmek yok

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırılardan dolayı birçok sektörde olduğu gibi otomobil piyasasında da durgunluk yaşanıyor. Avrupa’daki otomobil fabrikalarında kısıtlı üretim, çip krizi sorunu sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Almanya’da otomobil sektörünün güçlü isimlerinden Nejla Kara açık ve net konuştu: Var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz. Yılmak ve pes etmek yok.

blank

 

HÜSAMATTİN ÖZKAN
OFFENBACH – Başarılı çalışmalarıyla vatandaşlarımızın gönlünde taht kuran Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer Offenbach şehir merkezinde hizmet veren Kara Automobile Offenbach GmbH’yı ziyaret etti.  Ziyarette Tunçer, Kara Automobil Yönetim Kurulu Başkanı Nejla Kara ve Kara Automobile Offenbach GmbH Genel Müdürü Bilal Kara’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Tunçer, Kara’ya görevlerinde ve iş hayatında başarılar diledi. Sohbet ortamında geçen ziyaret esnasında Türk iş insanlarının Alman ekonomisine katkılarının büyük olduğunu ifade eden Tunçer, Başkonsolosluk olarak hem iş insanlarımızın hem de vatandaşlarımızın yanlarında olmak, sorunlarını dinlemek, gerekirse alman makamlarıyla görüşerek çözüm üretmek noktasındaki çalışmalarımız devam ediyor“ şeklinde konuştu. İş insanları ve vatandaşların başarılarından duydukları memnuniyeti dile getiren Tuncer “Başarılı insanlarımızı tebrik ve takdir ederek başarılarının devamını diliyoruz. Aynı zamanda bu başarılar uyum ve entegrasyonun en güzel örneğini sergilemekteler. Nejla hanıma, Bilal beye ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

blank

GENÇLER VE GELECEK
Başarılı iş insanı Nejla Kara, Frankfurt Başkonsolosu Tuncer’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek “Sayın Başkonsolos bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Pandeminin en yoğun olduğu dönemler dahil moral ve motivasyon ziyaretleri ile bizleri mutlu etti. Kendilerine teşekkür ederiz. Ziyarette Başkonsolosumuz ile ekonomik ve sosyal olarak daha güçlü toplum olma yolunda atmamız gereken adımları ve bu çerçevede iş dünyasının katkısı üzerinde görüşmemiz oldu. Pandemi sürecinde işbirliği, güçbirliği yaparak bu dönemden dayanışma çerçevesinde güçlü biçimde çıkabilmek için yapabileceklerimizi değerlendirdik. Almanya ile Türkiye ekonomik ilişkilerini daha üst seviyeye çıkarmanın yolları ve pandemiden etkilenen sektörlerin yaşadığı problemler ve çözüm önerileri için fikir alışverişinde bulunarak görüşlerimizi paylaştık. En önemli konuların başında gelen gençlerimizin geleceği ve meslek eğitimleri konusunda yapabileceklerimizi, bu konudaki stratejimizi değerlendirdik” dedi.

BAZI ÜLKELERDE ÜRETİM DURDU
Son dönemde pandemi, çip krizi, lojistik gibi sorunların olumsuz etkilediği otomotiv sektörünü şimdi de Rusya-Ukrayna savaşının vurduğuna dikkat çeken Kara “Yaşanan savaş sebebiyle bazı ülkelerde üretim neredeyse tamamen durdu. Rusya’da da üretimle ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Bazı fabrikalarda parça sıkıntısı gibi nedenlerden dolayı üretime ara verilirken, bazıları ise yaptırımlar nedeniyle ülkedeki operasyonlarını askıya aldı. Otomotiv sektörünün önemli hammadde ve parça imalatçısı olan Rusya ve Ukrayna’dan tedarikin durması, Avrupa’daki üretimi de olumsuz etkiledi. Savaş nedeniyle tedarik sorunu yaşamaya başlayan fabrikalar şalter indirdi. Yaşanan bu son gelişmeler 2022’de üretim ve satış kaybına neden oldu. Küresel satışlar yaklaşık 400-500 bin adet düştü. Çatışmanın şiddetine ve süresine bağlı olarak tablonun daha da ağırlaşmasını bekliyoruz. Son iki yıldır otomobil tedariki konusunda sorun yaşayan sektör de, savaştan fazlasıyla olumsuz etkilendi. Avrupa’daki otomobil fabrikalarında kısıtlı üretim, yeni modellerin Türkiye’ye gidiş tarihlerini de olumsuz etkiliyor. Çip krizi nedeniyle zaten yüksek olmayan 2022 pazar tahminleri şimdiden aşağı yönlü revize edilmeye başlandı” dedi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARI ARTTI
Kara Automobile Offenbach GmbH Genel Müdürü Bilal Kara ise, Avrupa’da elektrikli otomobil satışlarında dikkat çekerek ” Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre, elektrikli otomobil satışları yüzde 53,4 artarak 224 bin 145 adede ulaştı. Avrupa Birliği’nde, bu yılın ilk çeyreğinde elektrikli otomobillerin toplam pazardaki payı yüzde 10’a ulaştı. 2015 yılında patlak veren dizel skandalının ardından, dizel motorları bırakarak daha verimli benzinli motorlara yönelen üreticiler, Avrupa Birliği’nin yeni emisyon standartlarını karşılamak için ise günümüzde elektrikli modellere ağırlık veriyor. Özellikle yakın bir gelecekte Avrupa’nın birçok merkezinde içten yanmalı motora sahip araçlara yasak gelecek olması, otomotiv üreticilerinin bu motorları terk ederek tam elektrikli otomobillere yönelmesine yol açıyor. Gelinen noktada birçok marka, 2030’dan sonra sadece elektrikli otomobil üreten şirketler haline gelecek. Kara Automobile olarak biz herkesi otomobil sahibi yapmak için elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

blank