AB ile ilişkileri sağlam tutmak için…

Avrupa Türk Platformu (ATP) ikinci çalıştay toplantısını Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptı. Çeşitli dernek temsilci ve başkanlarının katıldığı çalıştayda gelecek dönem çalışma planı oluşturuldu.

Erdal Altuntaş
BRÜKSEL – Sadettin Söğüt Hoca’nın okuduğu Kuran’ı Kerim tilaveti ile açılışı yapılan toplantı, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Çalıştayın açılış konuşmasını Avrupa Türk Dostluk Derneği (ATDD) Başkanı İlyas Kulaksız yaptı. Gençler ve Türk toplumu için neler yapmaları gerektiğini anlatan Kulaksız “Buluşmaların annesi ihtiyaçtır. İhtiyaç olmazsa buluşmalara da gerek kalmaz. Yaşadığımız ülke için neler yapabilirizin çabası içinde olmalıyız. Yaşadığımız ülkeye hizmet ederken geldiğimiz ülkeyi de unutmamalıyız” mesajını verdi Belçika Federal Milletvekili ve Brüksel’in 19 belediyesinden biri olan Saint Josef Belediye Başkanı Emir Kır ise yaptığı konuşmada “Mücadelemizi sadece adalet için değil, anayasal haklarımızı almak için olmalıdır. Adalet, yaşadığımız ülkelerde herkes için eşit dağıtılmalıdır. Özellikle bugünlerde Türkiye-Belçika veya Avrupa Birliği (AB) ilişkileri çok iyi durumda değil.  Ben doğmadan önce atılan AB adımı hayatım boyunca Türkiye AB’ye girecek mi girmeyecek mi tartışması hep devam etti. Kopenhag kriterlerinin tamamını yerine getiren Türkiye karşısında AB’nin adil olması lazım. Benim çağrım şudur. İlişkileri bozmak çok kolay, iyi tutmak zordur. Belçika veya Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkililerin iyi olması için herkesin bir insiyatif alması lazım. Buna iki ülkenin de çok ihtiyacı var. Türkiye-Avrupa ilişkilerini sağlam tutmak için biraraya gelmemizde yarar var. Haklarınızı demokratik yollardan aramaktan korkmayın” çağrısında bulundu.

Brüksel Bölge Milletvekili Hasan Koyuncu ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB’ye alınması konusuyla ilgili “Türkiye AB’de değil ama Bizler zaten AB’nin öyle yada böyle içindeyiz. Türk toplumu olarak eğitim seviyemizi yüksek tutarak toplumumuzu yukarıya taşıyabiliriz. 50 yıl geçti hala bir sancak altında toplanamadık. Toplumumuzu yukarıya ancak eğitim seviyesini yükselterek taşıyabiliriz” dedi. Brüksel Schaarbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köşede  iki kültürlü yetişmelerinin büyük bir zenginlik olduğunu belirterek “Vatanımızı hiçbir zaman unutmadık. Kendi siyasi partilerimizde sorunlarımızı ve dertlerimizi anlatırken, Belçika için bir zenginlik olduğumuzu da anlatıyoruz. Bizleri seçenleri unutmadan ve kanunlar çerçevesinde toplumumuza yardımlarımızı yapmaya devam edeceğiz” dedi. Konuşmalardan sonra Avrupa’nın farklı ülkelerinde gelen platform üyeleri ile 3 saat süren bir istişare toplantısı yapılarak birimlerin oluşturulması için ilk adım atıldı. Çalıştaya IHH, EYAD, EVFAN, MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK FEDERASYONU, EEV e.V., MORAL, MRP, VERSAM, FC SAINT JOSSE, BETÜL ABLA’S, TOURMANIA, ÜMMET GENÇLERİ VE MİMAR SİNAN ROTTERDAM gibi derneklerin temsilcileri katıldı.