AB şeker kotası sona eriyor

blank

Brüksel merkezli Avrupa Şeker Üreticileri Derneği (CEFS) Genel Müdürü Marie-Christine Ribera, Avrupa Birliği’nin (AB), uygulamakta olduğu şeker kotası sisteminin 1 Ekim tarihinde sona ereceğini açıkladı.

Brüksel merkezli Avrupa Şeker  Üreticileri Derneği (CEFS) Genel Müdürü Marie-Christine Ribera, Avrupa  Birliği’nin (AB), uygulamakta olduğu şeker kotası sisteminin 1 Ekim tarihinde  sona ereceğini belirterek, “50 yılın sonunda Avrupa’daki şeker kota sisteminin  son bulması sektör için bir devrim niteliğinde. Artık Avrupa’daki üreticiler,  dünya şeker piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarından doğrudan etkilenecek.” dedi. AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ribera, AB’nin uygulamakta  olduğu şeker kotası sisteminin 1 Ekim tarihinde sona ereceğini söyledi.

Kota sisteminin son bulmasıyla Avrupa’daki şeker üretim sektörünü  büyük bir belirsizlik döneminin beklediğine dikkati çeken Ribera, “50 yılın  sonunda Avrupa’daki şeker kota sisteminin son bulması sektör için bir devrim  niteliğinde. Artık Avrupa’daki üreticiler, dünya şeker piyasalarındaki fiyat  dalgalanmalarından doğrudan etkilenecek.” diye konuştu.

Ribera, yeni sisteme hazırlık sürecinde yeniden yapılanma çalışmaları  kapsamında Avrupa’daki şeker üretim tesislerinin yarıya yakınının kapandığını ve  22 bin kişinin işini kaybettiğini anlattı.Avrupa Şeker Rafinerileri Birliği (ESRA) Direktörü Marie van Raemdonck  da, “AB’deki şeker fiyatları ilk defa gerçek dünya piyasası fiyatları ile   rekabet edecek. Şeker arzının artmasıyla ilk başlarda fiyatların düşmesi  bekleniyor.” dedi.

Raemdonck, şeker fiyatlarında aşırı bir düşüş yaşanması halinde AB  Komisyonu’nun durumu değerledireceğini ve gerek gördüğü takdirde buna müdahale  edeceğini açıkladığını anımsattı.Kotaların kalkmasının ve yaşanacak değişimlerin uzun zamamandır  beklendiğini belirten Raemdonck, “Bu, bir geçiş süreci gerektirecek. Avrupa şeker  piyasası dünya piyasalarına açılacak, sektörde serbestleşmeyle rekabet olacak.”  diye konuştu.Raemdonck, şeker pancarı üretiminde kota olmayacağını ancak şeker  kamışının halen çeşitli kotalarla karşı karşıya olacağına dikkati çekerek, rafine  şeker üreticilerinin tam kapasite çalışabilemeleri için şeker kamışında da  ticaretin serbestleşmesi gerektiğini, kamış şeker ve ve pancar şekeri arasında  adil rekabet yaşanmadığını söyledi.

KOTA SİSTEMİ

Avrupa’da şeker üretimindeki kota sitemi, Ortak Tarım Politikası (CAP)  kurallarıyla 1968 yılında uygulanmaya başlanmıştı. Kota sistemi ile Avrupa  ülkelerinde şeker üretimi 13,5 milyon tonla sınrılandırılmıştı. Bu sistemle,  Avrupa’daki üreticilerin küresel piyasalardakinin üzerinde fiyatlarla  desteklenmeleri sağlanmıştı.

AB, 2006 yılında bu kota sistemine son verme kararı almış ve sektörü  2006-2010 yılları arasında 5,4 milyar avro kaynak aktarılarak sürece hazırlamaya  çalışmıştı.AB üyesi ülkeler, dünya şeker pancarı üretimin yaklaşık yarısını  gerçekleştiriyor. Şeker pancarı ise toplam küresel şeker üretiminin yüzde 20’sini  oluşturuyor. Şekerin geriye kalan büyük kısmı ise şeker kamışından üretiliyor.AB ülkelerinde yaklaşık 145 bin şeker pancarı üreticisi bulunuyor.  Ayrıca, 28 bin kişi şekerin işlenmesi, depolanması, nakliyesi ve satışında  istihdam ediliyor.Kota sisteminin son bulmasıyla Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla  sınırlandırılmış olan Avrupa’nın şeker üretiminin, küresel piyasalarda serbest  bir şekilde rekabet etmesinin önü açılıyor.