AB ülkelerine bir kötü haber daha: Gaz karnesi geliyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından peş peşe yaptırım kararlarını açıklayan Avrupa ülkeleri, karşılık olarak doğal gaz olmadan girecekleri çetin bir kışa hazırlanıyor. Yüksek enflasyonun da önüne geçen doğal gaz krizi, AB ülkelerinin tek ana gündem maddesi haline gelirken, bir dizi önlemle beraber enerji sektöründe doğal gazın karne ile dağıtılması da konuşuluyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde faiz artırımının açıklanmasının ardından önümüzdeki günlerin zorlu geçeceğine dikkat çekti.

BÜYÜME AĞAŞI YÖNLÜ SEYİR İZLEYECEK

2023 yılı için Avrupa ülkelerinin ekonomik anlamda küçülme yaşayacağını belirten Lagarde, büyüyen enerji krizine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Rusya’nın, arıza nedeniyle Kuzey Akım 1 boru hattının devre dışı kaldığını duyurmasının ardından Avrupa ülkeleri enerji krizine yönelik bir dizi önlem açıkladı. Çoğu ülke sanayide kömüre geçtiğini duyururken, enerji kısıtlamalarına uymayanlara ise hapis cezasına varan yaptırımlar geldi.

GAZ KARNEYLE DAĞITILACAK

Olumsuz gidişatın önüne geçemeyen AB ülkelerine, bir kötü haber de AMB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’da gaz karnesi uygulamasının başlayabileceğini söyledi. Öte yandan tasarruf planını devreye sokan AB Komisyonu yıllık 45 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu sağlamayı hedefliyor.  blankKriz büyürken AB’nin Rusya’yı kışkırtması ise tepkiyle karşılanıyor.

RUSYA ‘ARIZA VAR’ DİYEREK GAZI KESMİŞTİ

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin ardından kendisine yaptırım uygulayan AB ülkerini dogal gazı kesmekle tehdit etmiş, ardından Avrupa’ya doğal gaz taşıyan Kuzey Akım 1 hattında arıza meydana geldiğini söyleyerek vanaları kapatmıştı.