ABD’de ortalık karıştı! Trump destekçileri Kongre’yi bastı

ABD’nin başkenti Washington’da Donald Trump’a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocu, polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi. Washington’da çıkan olaylar nedeniyle yerel saatle 18.00’den sonra şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Pensilvanya Valisi Tom Wolf, göstericilerin Kongre binasına girmesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi. ABD Başkanı Donald Trump, destekçilerinin Kongre binasını basmasının ardından Ulusal Muhafızlara Kongre Binası’na giriş emri verdi. ABD Kongresinde, polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda birçok polisin yaralandığı bildirildi.

Washington’da, Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu devam ederken Trump destekçileri de Kongre binasının dışında protesto düzenliyor. Göstericilerden bir grubun polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesi sonucu polisin biber gazıyla müdahalesine ilişkin görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

Trump’tan “itidal” çağrısı
ABD Başkanı Trump, Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine “itidal” çağrısında bulundu.

Mike Pence, güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldı
Öte yandan Arizona’daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi. “Senato Başkanı” sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ise güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldığı öğrenildi.

Kongredeki oturumlara ara verildi
Göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesi üzerine Kongredeki oturumlara ara verildi ve Mike Pence bina dışına çıkarıldı.

blank

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Trump’a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocunun Kongre binasına girmesiyle başlayan şiddet olayları üzerine “sokağa çıkma” yasağı ilan edildi.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yerel saatle 18.00’den yarın sabah 06.00’ya kadar şehirde “sokağa çıkma” yasağı ilan ettiğini duyurdu.

Browser, medya çalışanları da dahil, temel hizmet sektörü dışındaki herkesten belirtilen saatler arasında dışarı çıkmamalarını istedi.

Bölgeye ek güvenlik güçleri gönderildi
Şehirde başlayan şiddet ve kargaşayı yatıştırmak için bölgeye ek güvenlik güçleri gönderildi.

Polis, barikatları aşarak Kongre binasına giren göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Trump’tan destekçilerine “itidal” çağrısı
ABD Başkanı Trump, Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine “itidal” çağrısında bulundu.

Bir kadın olaylar sırasında silahla ağır yaralandı
ABD Kongre binasında bir kadının yaşanan olaylar sırasında silahla ağır yaralandığı bildirildi.

Pensilvanya Valisi Wolf’tan “darbe girişimi” nitelendirmesi
Pensilvanya Valisi Tom Wolf, göstericilerin Kongre binasına girmesini “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

Trump, Ulusal Muhafızlara, “Kongre binası önündeki olaylara müdahale edin” talimatı verdi
ABD Başkanı Trump, Ulusal Muhafızlara, Kongre binası önündeki olaylara müdahale etmeleri için talimat verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Başkan Donald Trump’ın talimatı üzerine Ulusal Muhafızlar diğer federal koruma birlikleri ile Kongre binasına gidiyorlar. Başkan Trump’ın şiddete karşı itidal çağrısını yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence’den “itidal” çağrısı
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, “Kongre binasındaki olayların sona erdirilmesi” çağrısı yaparak, şiddet olaylarının hoş görülmeyeceğini belirtti.

Pence, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD Kongresindeki şiddet ve yıkım hemen durmalı. Bu olaylarda yer alan herkes güvenlik güçlerine saygı duymalı ve hemen binayı terk etmeli.” ifadesini kullandı.

Barışçıl protestoların her Amerikalının hakkı olduğunun altını çizen Pence, “Ancak Kongre binamıza saldırı hoş görülmeyecektir ve bu olayda yer alan herkes kanun önünde hesap verecektir.” paylaşımında bulundu.

Polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada birçok polis yaralandı
ABD Kongresinde, polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda birçok polisin yaralandığı bildirildi.