Acılı ağabeyden yürek yakan çağrı

blank

Murat Pehlivan /Mönchengladbach – Almanya’nın Mönchengladbach şehrinde yaşayan Tokaker Ailesi İspanya’ da kaza sonucu hayatını kaybeden Aziz Tokaker’ in (24) naaşının Türkiye’de defin edilmesi için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerinden yardım bekliyor.

OLAY NASIL OLDU?

İspanya’da tatilde olduğu sürede trafik kazası sonucu hayatını kaybeden ve tanınmayacak derecede vücudu yanan Aziz Tokaker’ in cenazesi prosedürün uzun sürmesi sonucu üç hafta morgda kimlik tespiti için bekletildi. Daha sonra aileden alınan DNA sonrası kimliği kesinleşince Katalan Bölgesi Sağlık Bakanlığı acil bir mahkeme kararı ile İspanya’ daki Koronavirüs karantinası nedeni ile cenazenin orada defnedilmesine hükmetti. Dün (31.03.2020) saat 13:00 suları İspanya’ da defin işlemi gerçekleşti.

AİLESİ TÜRKİYE’YE DEFNEDİLSİN İSTİYOR

Merhum Aziz Tokerer’ in abisi Uğur Tokerer ile gazetemiz adına yaptığımız görüşmelerde ” Morgların doluluğu gerekçe gösterilerek yakılmasına bile gündeme gelmiş. Sağ olsun İspanya’ daki konsolosluğumuz yardımcı olmuş. Yakılmaktan son anda kurtulmuş. Türk Hava Yolları (THY) de naaşı biz taşırız demiş. Fakat İspanya Sağlık Bakanlığı onay vermemiş. Kardeşim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Biz Adanalıyız. Devlet büyüklerimize, özellikle Cumhurbaşkanımızın sesleniyorum. Ne olur bizi bu acıdan kurtarın. Kardeşim Ülkemizde, Adana’ da memleketimizde defnedilsin. Yaban ellerde kalmasın. Oda olmuyorsa hiç olmazsa bizim buraya Almanya’ya defnefilsin” diyerek yetkililere seslendi.

Ağabeyi Uğur Tokerer ayrıca İspanya’ daki ohal olayları durgunlaşınca hukuki yollara başvuracaklarını ifade etti.