Adana’da bulunan petrolün vanadan akışı görüntülendi

Adana’nın Ceyhan ilçesinde ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında petrol bulundu. Bölgede petrol arama çalışmaları hız kazandı ve bununla birlikte bulunan petrolün yüksek kalitede olduğu belirlendi. Petrolün vanadan akışı ilk kez görüntülendi.

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Soysalı Mahallesi’nde TPAO’ya bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar sonucu petrol bulundu. Bin 350 metrede bulunan petrollerden ‘Çukurova 1’ isimli araştırma sahasından çıkan petrolün ‘yüksek’ kalitede olduğu bunun üzerine ise diğer kuyuların açıldığı öğrenildi. Köylüler haberi büyük bir sevinçle karşıladı.

‘Çukurova 1’ isimli araştırma sahasından çıkan petrolün vanalardan akışı da görüntülendi.

ADANA’DA BULUNAN PETROL TÜRKİYE’Yİ SEVİNDİRDİ

Köyde yaşayanların anlattıklarına göre, 1960’lı yıllarda yabancı şirketler bölgede araştırma yaptı ancak ‘Burada petrol yok’ diyerek kuyuları kapatıp gitti. Daha sonra 1998 Ceyhan Depremi’nden sonra da yine sahada araştırma yapan yabancı şirketler bin 500 metre derinliğe inilmesine karşın petrol bulamadıklarını açıkladı. Şimdi ise tüm Türkiye’yi sevindiren haber geldi ve petrol bulundu.

blank

Köyde yaşayan 66 yaşındaki İsa Sezgin, “Mısır sulaması yapılırken 1998 yılında suyun içerisinde siyah bir maddenin çıktığı ve bununda mısırı bozduğu görüldü. Bunun üzerine tarla sahibi maddeyi götürüyor ve petrol olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi 2 kuyudan verim alınıyor. Buradan günlük 2-3 tanker petrol gidiyor. Bu memleket için çok olumlu bir şey.” demişti.

Sözlerinin devamında ise 14 kuyu açılacağını duyduğunu belirterek, “Buraya tırlarla malzeme geliyor. Demek ki büyük bir şeyler var ki geliyor. 1967 yılında ben çocukken buraya yabancılar geldi ve 20-30 metrelik kuyu açıp ‘Burada bir şey yok’ deyip çekip gittiler. Ancak en sonunda bizim insanımız buldu bu petrolü. Mutlaka burada petrol var. Yabancı burada sana para kazandırmaz. Burada Türkiye’nin kalkınması,para sahiplerinin elini çekmesi demek. Ne zaman sen muhtaç olursun yabancı gelir buraya parasıyla para kazanır. Sende yarı aç, yarı tok kalırsın” şeklinde konuştu.