ADD’ DUİSBURG’DA COŞKULU KUTLAMA

blank

 

İSLAM KARA
DUİSBURG- Almanya’nın Duisburg kentinde herkesi ve her kesimi birleştiren 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği gerçekleştirildi. Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Rheinhausen’daki Haus der Jugend binasında yapılan kutlamaya yaklaşık 300 kişi katıldı. Sunumunu dernek yönetim kurulundan Almanya’nın sevilen ses sanatçılarından Orhan Şener’ in yaptığı etkinliğe; Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Dusiburg ADD Başkanı Gülveren Cebir, Avrupa ADB Başkanı Dr. Mustafa Tosun, Ruhr Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Aydemir, gazeteci Oktan Erdikmen, gazeteci Murat Pehlivan, eğitimci yazar Bahattin Gemici konuşmacı olarak katıldılar. Günün mana ve öneminin haricinde hem anadilimiz Türkçe hem de yerel seçimlerde seçme hakkı konusununa vurgu yapılarak, ortak hareket etme çağrısı yapıldı. ADD başkanı Gülveren Cebir’in açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Avrupa ADD Birliği başkanı Dr. Mustafa Tosun “Değerli misafirlerimiz uzun yıllardır büyük bir özveri ile çalışan ADD DUİSBURG’ umuzun 19 Mayıs 103 yıl etkinliğine sefalar getirdiniz. 19 Mayıs 1919 ezen ve ezilenin dengesini kökten değiştirmiştir. İşte bu yüzden 19 Mayıs sadece ülkemizde kutlanan milli bir bayram değil, şüphesiz ve tartışmasız evrensel bir değerdir”vurgusunu yaptı.

 

 

KARAASLAN : BU GÜNLERİ TÜRKİYE’DEN UZAKTA KUTLAMAK DAHA DA ÖNEMLİ
Türkiye’den uzaktayken bizim için bu önemli günleri binlerce kilometre uzakta birlikte kutlamak daha da önem kazanıyor. Almanya’da 60.yılı kutladık. Duisburg’ta da çok güzel bir törenle kutlandı. Orada gördüm ki özellikle Duisburg’taTürk toplumu artık bu şehrin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş. Çok güzel işverenlerimiz, gençlerimiz, avukatlarımız, doktorlarımız var. Bunlardan gerçekten çok gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın eğitimine önem veriyorsunuz. Bunu aksatmadan, daha da artırarak bu günleri yaşatarak devam edin” ifadelerini kullandı.

 

blankblank

GAZETECİ MURAT PEHLİVAN ŞİİRLERİYLE COŞTURDU
Konuşmacı açısından çok zengin olan etkinliğe Türkiye ve Post Gazetesi Muhabiri Murat Pehlivan hem renk kattı hem de katılımcıları coşturdu. Pehlivan kısa konuşmasının ardından Ozan Hacı Gürhan’ın „Ben Anadoluyum“ ve Arif Nihat Asya’nın „Bir bayrak rüzgar bekliyor“ şiirlerini seslendirdi.

OKTAN ERDİKMEN İLGİ ODAĞI OLDU
İnternet üzerinden yaptığı habercilikle Avrupalı Türklerin haklı takdirini kazanan Oktan Erdikmen, etkinliğin en çok ilgi çeken konuğu oldu. Erdikmen Almanya’da çıkan yeni yasalardan bahsedip ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşanmışlıklardan örnek alınacak anılarını anlattı. Erdikmen’e konuşmasından sonra, Duisburg ADD başkanı Gülveren Cebir tarafından plaket takdim edildi. Rheinhausen’daki etkinliğe katılanlar gazeteci Oktan Erdikmen’le fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştılar.

ATATÜRK EYALETİ BİRLEŞTİRDİ
Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneğinin evsahipliği yaptığı açık havadaki bayram kutlamasına, ayrıca Duisburg Belediye Meclis Üyesi Bekir Sipahi, Ruhr Veliler Birliği adına başkan Dr. Ali Sak, emekli duayen eğitimci Celalettin Ağırbaş, Gelsenkirchen Uyum Meclisinin 2. başkanı Aydın Kılınç, Kapadokya Kültür Derneği ve Avrupa Nevşehirliler Platformu Başkanı Mümin Uluç, Balıkesirliler Derneği Başkanı Kemal Kanıkurumaz, ve İYİ Parti Duisburg teşkilatından Ayfer Saygılı, Metin Saygılı, Cemal Soyutürk ve Hulki Hazar katıldılar.

MÜZİK VE FOLKLOR OLMAZSA OLMAZ
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği sadece konuşmalardan ibaret değildi. Balıkesirliler Derneğinin Karesi Zeybek Ekibi yaptığı gösteriyle gönülleri fethetti. Orhan Şener ve ve Elif Yıldırım ise katılımcılara unutamayacakları müzikli saatler geçirttiler.

 

blankblankblank