ADIM ADIM ÜNİVERSİTE

Mümin ŞenKARLSRUHE- Almanya’nın ilk Türk öğrenci derneği olan 1955 yılında kurulan Karlsruhe Türk Öğrenciler Derneği, tanışma amacı ile ”Çay Akşamı” düzenledi. Oldukça renkli geçen programın ziyaretçisi Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ve Alman Sosyal Demokrat Karlsruhe İl Meclis Azası Sibel Uysal oldu.
Programa sanat müziği ile renk katan ” Karlsruhe Türk Musiki Korosu e.V.” grubu birbirinden güzel müzikleri ile KATÖD üelerine farklı bir ” Çay Akşamı” yaşattı. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Sibel Uysal, KATÖD başkanı Samed Topal, KATÖD üyeleri ve KTMK e.V üyeleri birlikte ”Beyoğlunda Gezersin” sanat müziği şarkısını söylediler. Gürkan Avcı Türkçe’nin öğrenilmesinde müziğin yeri çok ayrı ve bizim için değerli dedi.
KATÖD başkanı Samed Topal’da Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’ya öğrencilere verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Samed Topal, ” Yeni bir projeye ilk adımımızı attık, 30 gencimize üniversite yolunda yardımcı olacağız. Her bir gencimize danışmanlık yapacak üniversite öğrencisi, adım adım üniversite yolunda ona yardım edecek.” dedi.
” KATÖD bizim için çok önemli bir dernek.” diyerek başladığı konuşmasında Ataşe Gürkan Avcı ”Almanya’da ilk jenerasyon büyük meşakatlar çekti. Şimdi yeni jenerasyon bir çok güzel imkanı kullanarak, eğitimli, tam donanımlı Almanya’nın yönetiminde söz sahibi, faydalı insanlar olmalarını istiyoruz. Almanya’nın siyaset, ticaret, spor ve daha bir çok dalda Türk gençleri, soydaşlarımızın çocuklarının, söz sahibi olmalarını istiyoruz. Bizim temel hedefimiz bu. Sizlere moral vermek, sahip çıkmak için buradayız.” dedi.
Konuşmasında, ”Köklerimizin geldiği yeri unutmamalıyız, bir ayağımız nerde olursa olsun, diğer ayağımız Ankara’da olsun.” diyen Gürkan Avcı, ” Bizim millet çok asil bir millet ve diğer miletlerden ayrıcalıklı kılan, bizim genetik kodlarımıza işlenmiş olan güzel erdemlerimiz var. Millet derken Erdirne’den, Hakkariye kadar, Türk’ü ile Kürt’ü ile Alevisi Sünni’si ile milletimiz tektir.” dedi. Gürkan Avcı, dilimizi, türkülerimizi öğrenin, Türkçe öğrenmenin zevkli bir yoludur, müzik ifadesinin altını çizdi.
Avcı KATÖD üyelerine seslenerek, Türk Sanat Müziği korosuna katılmalarını istedi. Avcı, KATÖD derneğinin çalışmalarını yakından izlediğini ve desteklediğini söyleyerek, KATÖD tarafından geliştirilen proje ile gençlerin üniversiteye özendirildiğini belirtti.
” Çay Akşamı ” KATÖD tarafından verilen ikramlar ile son buldu. Seyidoğlu Cafe Restorant Karlsruhe ” Çay Akşamı’ na sponsor oldu.