Afganistan’da 5.9 büyüklüğünde deprem: Yüzlerce ölü var

Afganistan’ın Paktika vilayetinde gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre, Afgan yetkililerden yapılan açıklamada en az 950 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Afganistan’da yerel medyada yer alan haberlere göre ülkenin doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host kentinin 44 kilometre güneybatısında 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin hissedildiği bölgelere helikopterler ve kurtarma ekipleri sevk edildi. İlk belirlemelere göre depremden en çok etkilenen Paktika vilayetinin Barmal, Ziruk, Naka ve Gayan bölgelerinde 950 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

(Fotoğraflar/AP News Arşiv) Host vilayetindeki depremde  Afgan yetkililerden yapılan açıklamada en az 255 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Paktika’da en az 90 evin yıkıldığı, onlarca insanın enkaz altında kaldığı belirtildi. Vilayetten gelen görüntülerde depremden etkilenenlerin helikopterlere taşındığı görüldü. Taş evlerin de yerle bir olduğu kameraya yansıdı.

 

Taliban hükümeti sözcüsü Bilal Karimi Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Paktika vilayetinin dört bölgesi şiddetli depremle sarsıldı, yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti ve yaralandı, onlarca ev yıkıldı. Tüm yardım kuruluşlarını bölgeye derhal ekip göndermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Deprem, Hindistan, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da, doğudaki Pencap eyaleti ve civarında da hissedildi. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremin büyüklüğünü 6.1 olarak açıklarken, daha sonra 5.9 olarak güncelledi.